Opositsioon: Takkis ületas volitusi! (23)

UDUNE LUGU: Toomas Takkise sõnul sõlmiti kokkulepe lihtsalt lapsevanematele signaali saatmisega, et kõik lapsed saavad koha ja pole mõtet muretseda. Foto: Raul Vinni

UDUNE LUGU: Toomas Takkise sõnul sõlmiti kokkulepe lihtsalt lapsevanematele signaali saatmisega, et kõik lapsed saavad koha ja pole mõtet muretseda. Foto: Raul Vinni

Üles on kerkinud küsimus, kas Kuressaare linnavolikogu esimees Toomas Takkis on Lääne-Saare vallaga sõlmitud hea tahte avaldusega võtnud oma volitusi ületades linnale lisakohustusi.

Mõni päev tagasi sõlmisid Kuressaare linnavolikogu esimees ja Lääne-Saare vallavolikogu esimees hea tahte avalduse, millega sätestati muu hulgas ka ühtse haridusruumi edasine saatus. Kokkulepe kehtib tähtajatult. Kuressaare linnavolikogu liikme Jaanus Tamkivi sõnul on volikogu esimees ilmselgelt väljunud oma volituste piirest. Tema sõnul võib volikogu esimees head tahet avaldada küll, kuid need avaldused ei tohi olla seotud ühegi kohustuse võtmise või lepingu sõlmimisega.

“Nii ei saa,” ütles Tamkivi Saarte Häälele. Tema sõnul saab volikogu esimees selliseid leppeid või avaldusi allkirjastada vaid volikogult saadud volituste piires. Praegu ei ole Takkisele antud volitusi allkirjastada paber, mis sätestab näiteks ka investeeringute tegemist.

Tamkivi ei osanud ka öelda, miks oli haridusruumi lepingut üleüldse vaja lõpetada ja nüüd allkirjastada kokkulepe, mis justkui jätkaks varasemas lepingus kokkulepitut. “Mingeid erivolitusi talle (volikogu esimehele – toim) antud ei ole,” kinnitas Tamkivi veel kord ja lisas, et tema arvates sellel leppel mingit juriidilist pidavust ei ole.

Jaanus Tamkivi kinnitas, et volikogu järgmisel istungil tuleb see küsimus ka arutusele.

Sama kinnitas Saarte Häälele ka Kuressaare linnapea Madis Kallas. “Tegu on hea tahte avaldusega ja täpselt nii tuleb seda ka käsitleda. Siit on nüüd aga hea minna edasi. Kõik, mis nõuab volikogu otsuseid, sügisel vajadusel ka tehakse. Oluline on, et kaks Saaremaa suuremat omavalitsust soovivad antud küsimuses lahendusi ja seda kinnitavad allkirjad,” näeb Kallas kokkuleppe sisu.

Küsimusele, miks siis vallavanem ja linnapea allkirja ei andnud, vastas Kallas, et see polnud vajalik, kui volikogu esimehed seda juba tegid.

Lääne-Saare vallavanem Andres Tinno teemat eile ei kommenteerinud, kuid saatis Saarte Häälele juristi seisukoha. Advokaadibüroo Alterna vandeadvokaat Siret Siilbek kommenteerib, et hea tahte kokkulepe on sisuliselt leping ja volikogu esimehel peab olema kehtiv esindusõigus selle allkirjastamiseks. Juhul kui seda pole, on volikogu esimees ületanud oma pädevust.

Toomas Takkist ei olnud eilse päeva jooksul võimalik tabada ei telefoni ega ka e-posti teel. Samas on Takkis Saarte Häälele varem kinnitanud, et mingit kohustuste võtmist küll ei olnud.


KOMMENTAAR

Kohaliku omavalitsuse volikogu esimees esindab omavalitsusüksust ja selle volikogu vastavalt seadusega, valla või linna põhimäärusega ning volikogu poolt antud pädevusele. Tegemist on kahe omavalitsusüksuse vahelise lepinguga. Võetud kohustused on siduvad siis, kui volikogu esimehe esindusõigus on kehtiv. Seega selleks, et lepingust tulenevad kohustused kehtiksid, vajab see veel pädeva organi heakskiitu, kui lepingu sõlmimiseks ei olnud volikogu esimeestele pädevust ja esindusõigust põhimäärusega või volikogu poolt juba eelnevalt antud. Juhul kui seda pole tehtud, siis on ületatud oma pädevust.

Siret Siilbek
vandeadvokaat, advokaadibüroo Alterna

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 541 korda, sh täna 1)