Bussijaama renoveerimine jäi kännu taha toppama (2)

Selle kuu lõpuks valmima pidanud Kuressaare autobussijaama renoveerimistööd pole veel alanudki.

OÜ Kuressaare Bussijaam juhatuse liige Aare Lehtsi ütles, et töödega alustamist on takistanud viivitused projekteerimises ja hoone arvamine ehitusmälestise hulka, millega kaasneb vajadus kooskõlastada kavandatud töid muinsuskaitseametiga.

“Fassaadimuudatusi ei saa teha ja ka osa suuremahulisi sisetöid mitte,” sõnas Lehtsi muinsuskaitsenõuetele viidates.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Keidi Saks ütles, et bussijaama renoveerimiseks väljastatud eritingimuste kohaselt kuuluvad säilitamisele näiteks tervikuna ootesaali lahendus, põrandaplaadid, istepingid ootesaalis ja perroonil ning originaalina säilinud siseuksed.

Hoone seinad, mida tehnilise seisukorra tõttu ei ole võimalik algsena säilitada, tuleb taastada sama välisilmega, kasutades soonelist punast tellist. Bussijaama siseplaneeringut ja siseviimistlust on lubatud muuta vastavalt vajadusele kesklinna-poolses osas, kuhu jäävad kohvik ja kontoriruumid. Ka soovitab muinsuskaitseamet tellida enne tööde algust hoone tehnilise seisukorra hindamise.

Kuressaare bussijaam võetakse ehitusmälestisena muinsuskaitse alla kui ainus 1980. aastate arhitektuurile iseloomulik bussijaamahoone Eestis. Ehitisel on säilinud originaalne maht ja arhitektuurne välis- ja siselahendus ning hoone on hea näide kaasaegse arhitektuuri sobitamisest vanalinna konteksti.

Aare Lehtsi sõnul suurendab tööde mahtu ja eelarvet ka linnavalitsuse plaan kolida bussijaama linna noortekeskus. “Need funktsioonid, mida me praegu kasutame bussijaama huvides, tuleb nüüd kõik tuua maja teisest otsast bussijaama poole peale,” rääkis Lehtsi, kelle sõnul kasvab tööde eelarve 40 000 eurolt umbes kahekordseks.

Bussijaamal on ehitustöödeks praegu kasutada riigilt saadud 40 000 euro suurune ühistranspordi sihtotstarbeline toetus, kuid puudu jääva raha hankimise osas täit selgust seni ei ole. “Esitame taotluse nii siia kui sinna,” ütles Lehtsi, kelle sõnul on plaanitud töödest tehtud vaid ooteplatvormi valgustus.

Saare maavalitsuse ja Kuressaare Bussijaam OÜ vahel mullu novembris sõlmitud ühistranspordi sihtotstarbelise toetuse kasutamise lepingu kohaselt pidid bussijaama uuendustööd ühele poole saama 30. juuniks 2015. Et kiirel suvitushooajal reisijaid mitte häirida, soovib bussijaam renoveerimistöid teha septembris-oktoobris. Samas võib Lehtsi sõnul juhtuda, et rahapuudusel sel aastal kõigi töödega ühele poole ei jõua.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 587 korda, sh täna 1)