Salme sai i-punkti (7)

ENNE AVAMIST: Salmel asuva Sõrve infopunkti töötaja Tiia Kobin näitas kohapealseid suveniire, nagu kinkekarp ja Salme laevast leitud täringute koopiad. Foto: Tambet Allik

ENNE AVAMIST: Salmel asuva Sõrve infopunkti töötaja Tiia Kobin näitas kohapealseid suveniire, nagu kinkekarp ja Salme laevast leitud täringute koopiad. Foto: Tambet Allik

Salme keskuses vallamaja jõepoolses osas avati eile torupillihelide saatel turismiinfopunkt. Selle juhataja või ametliku nimetusega konsultant Tiia Kobin ütles, et tegelikult on nad ruume ette valmistanud juba esmaspäevast saadik.

“Esimene klient oli meil prantslane, kes kartis, et tal lõpeb diislikütus otsa. Olin sunnitud ta Kuressaarde juhatama, sest lähemal meil ju tanklat pole. Suhtlesime temaga inglise keeles,” rääkis Kobin. Veel on temalt infot küsitud Salme laeva leiukoha kohta.

Kuigi asutakse Salmel, on tegu Sõrve turismiinfopunktiga. Eesmärgiks on seatud koguda ja jagada infot kahe kihelkonna, Anseküla ja Jämaja kohta. Eelnevalt sai läbi sõidetud kõik majutusettevõtted, et töötaja oskaks inimestele soovitusi jagada oma kogemusest lähtuvalt.

Vihmaste ilmade korral saavad külastajad osaleda töötubades. “Näiteks liivavormides küünlaid valada või ise seepi keeta,” pakkus Tiia Kobin töötubade ideid välja.

Juba nüüd võib kaasa osta käsitöö-küünlaid ja -seepe ning kootud sokke-kindaid. Omapärasemad meened on vildist viikingid, Salme laeva kujutisega kinkekarp ja sama laeva väljakaevamistel leitud luust täringute puidust originaalsuuruses koopiad.

KÜSK-i projekti toel jääb punkt avatuks esialgu kaheks suveks. Omaosalusega toetas vald. Talveperioodil kasutatakse ruume käsitöötoana. Kahe aastaga töötatakse välja temaatilised ringkäigud poolsaarel, koolitatakse kohalikke giide ja tõlgitakse infomaterjale. Koostööd soovitakse teha ka teiste samalaadsete ettevõtetega nagu Sõrve külastuskeskus või Lõmala sadam. “Loodame, et meist saavad kasu nii kohalikud inimesed kui ka ettevõtjad,” ütles Kobin.

Tipphooajal võetakse töötukassa kaudu tööle ka praktikant.

Kuressaare turismiinfokeskuse juhataja Karmen Paju sõnul tegutseb maakonna omavalitsustes nüüd kokku kaheksa i-punkti. “Valjala oma eelmisel aastal ei töötanud ja ka see aasta on neil i-punkti avamine veel küsimärgi all,” märkis Paju.

Karmen Paju meenutas külastajatele, et turismiseadusest lähtuvalt on turismiinfokeskusel, nagu seda on Kuressaare, kohustus anda teavet mitte ainult oma maakonna, aga ka üle-eestiliste puhkusevõimaluste kohta. “Kui meilt küsitakse majutusvõimaluste kohta Narvas, peame olema võimelised vastama,” selgitas ta.

I-punkt peab aga suutma jagada infot oma valla kohta. “Turismiinfopunkti tähistus on siiski valge “i” sinisel taustal. Salme on selles suhtes natuke liialdanud, valides rohelise ehk keskusele viitava tausta,” juhtis Paju tähelepanu ka väikesele apsakale.

“Salmel asuv Sõrve infopunkt peaks suutma jagada infot Torgu ja Salme valla vaatamisväärsuste, majutusettevõtete ja toitlustuse kohta, aga minu teada on nad piiriks seadnud Nasva ehk natukene laiendanud oma territooriumi naabervalla arvel,” nentis Paju.

I-punkte toetab vaid kohalik omavalitsus, mitte riik. “Positiivse poole pealt pakutakse seal oma valla õpilastele võimalust keeleõppeks. Kuid meie poolt vaadates on oluline kvaliteet. Ei tahaks, et jagataks kontrollimata infot,” märkis turismiinfokeskuse juhataja. “Oleme pakkunud neile koolitusi. Ka Salme töötaja käis meie juures õppimas.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 872 korda, sh täna 1)