Jaan Tätte kutsub muusikasõpru appi Orissaare kontrabassile (4)

VÄSINUD PILL: Riina Juuli sõnul oli praegune kontrabass muusikakoolis olemas ka 24 aastat tagasi ning juba siis oli see vana. Foto: Tambet Allik

VÄSINUD PILL: Riina Juuli sõnul oli praegune kontrabass muusikakoolis olemas ka 24 aastat tagasi ning juba siis oli see vana. Foto: Tambet Allik

Saarte Hääles eile ilmunud lugu sellest, kuidas Saare maakond saab muusikaõppeks riigilt kingituse, jättis muusik Jaan Tätte hinge näriva tunde.

Kui Kuressaare muusikakoolile on baritonsaksofoni ostmiseks ette nähtud 3800 eurot, kahe vioola tarvis 1200 eurot, Ruhnu põhikoolile digitaalse klaveri soetamiseks 700 eurot ja sama suur summa Salme kultuurimajale kuue 7-keelelise ja 12-keelelise kandle ostuks, siis Orissaare muusikakool saab Eesti lõõtspilli ostmiseks 2500 eurot ja võrdselt 900 eurot nii trombooni kui ka kontrabassi muretsemiseks.

Just mainitud kontrabass jäi Jaan Tättel kripeldama. Ta on selle projekti Vilsandi ja Saaremaa eestkõneleja ning teab, et 900 eurot on kontrabassi ostmiseks liiga vähe.

Nii Orissaare muusikakooli kontrabassiõpetaja Riina Juul kui ka muusikakooli direktor Martti Nõu tunnistasid, et vajavad uut kontrabassi väga. Ainult üks selline pill neil on, kuid see on nii päevinäinud, et pilli päris õiget vanust ei osanudki nad öelda.

“Vanal pillil on praod leukoplastiga kinni pandud, see on üleni auguline ning kõriseb ja põriseb,” nentis Juul. 24 aastat muusikakoolis töötanud õpetaja märkis, et pill oli olemas juba siis, kui tema tööle tuli, ja juba siis oli see vana.

Martti Nõu tõdes, et kontrabass on selline ansamblipill, mida ükski õpilane endale koju ei osta. See maksab palju, võtab ruumi ja on jõukohane mängida ainult vanematele õpilastele. Samas oleks seda vaja nii rahvapilliorkestris, mis Orissaare muusikakoolis tegutseb, kui ka keelpilliansamblis.

Praegune teibitud kontrabass ootab Nõu sõnul tegelikult mahakandmist. “Kere on mitmest kohast toruteibiga paigatud ja hääl, mida pill teeb, ei ole enam esteetiliselt nauditav.”

Jaan Tätte sõnas, et kui Eesti 100. suurjuubelit ette valmistama hakati ja uuriti, mida ühes või teises vallas sel puhul teha, ütles Tõnu Kaljuste, et muusikatraditsioonide kestmiseks on ülioluline leida raha laste pilliõppeks.

Nii sündiski projekt “Igal lapsel oma pill”, et riigi 100. juubeliaastani jäänud aastate jooksul osta laste ja noorte muusikahariduse nüüdisajastamiseks õppeasutustele uusi pille.

Riik rahastab projekti EV 100 vahendeist 1,4 miljoni euroga. “Sellele lisandub kõigi taotlejate vähemalt 10% omafinantseeringut ja loodame, et ka eraannetajate raha,” lisas Tätte.

Martti Nõu ütles, et kuigi projekti tingimustes on kirjas, et omafinantseering peab olema vähemalt 10%, siis tegelikult on eraldatud summad sellised, et omafinantseeringu protsent on suuremgi.

Näiteks kontrabassile eraldati küll 900 eurot, ent see maksab üle 2500 euro. Ise tuleb seega maksta ca 1600 eurot ehk 64%. “Võib öelda, et oleme nii vaesed, et meil on raskusi isegi omafinantseeringutega,” tunnistas Nõu. Muusikakooli pillide ostmise ja remontimise rida eelarves on tema sõnul 1000 eurot aastas.

Siinkohal kutsubki Jaan Tätte toetama Orissaare muusikakooli kontrabassi soetamisel. “Kutsun Saaremaa muusikasõpru üles appi tulema. Kogume koos selle raha kokku ja ostame Orissaare lastele ühe uhke kontrabassi,” ütles ta.

Kõik, kel on soov ja võimalus ka väikeste summadega aidata, võiksid kirjutada Jaanile tattejaan@gmail.com, või kanda oma toetuse otse Eesti muusikakoolide liidu arvelduskontole EE062200221061654889 märgusõnaga “Orissaare kontrabass”.

“Paneme rahad kokku, nii nagu tegid 1839. aastal Väägvere mehed, kui nad võimsa pasunakoori lõid ja eestlaste ühismusitseerimise traditsioonile aluse panid!” julgustab Jaan Tätte.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 165 korda, sh täna 1)