“Saaremaa valsi” sünnikoht sai tähistuse (VIDEO) (1)

ÜRTSI MÄEL: Lööne soo talguid meenutab seal 10-aastase poisikesena ringi lipanud Heimar Laanemets. Pingil istuvad pillimees Enn Tomson ja kunagine talguline Üülo Sink. Seisavad “Saaremaa valsi” keerutajad Malle ja Urmas Sannik. Foto: Irina Mägi

ÜRTSI MÄEL: Lööne soo talguid meenutab seal 10-aastase poisikesena ringi lipanud Heimar Laanemets. Pingil istuvad pillimees Enn Tomson ja kunagine talguline Üülo Sink. Seisavad “Saaremaa valsi” keerutajad Malle ja Urmas Sannik. Foto: Irina Mägi

Iga kolme aasta tagant toimuv Valjala valla laulupäev, mis sedakorda laulutalgute nime kandis, algas laupäeva pealelõunal ajaloolise sündmusega. Nimelt tähistati pidulikult Lööne soo talgute toimumise ja “Saaremaa valsi” sünnikoht Ürtsi mäel.

“See oli aasta 1946, sõda oli just lõppenud ja inimesed vaenust ja vägivallast väsinud,” rääkis pidulikku üritust avades vallavanem Aare Martinson, jätkates, et inimesed hakkasid oma elamisi üles kõpitsema ja kargekasvanud maid harima.
Lehvisid punalipud ja organiseeriti kollektiivmajandeid. Tekkisid hobulaenutusjaamad ja üks selline oli ka Jööri külas.

“Loomad olid, aga millega neid toita, polnud, ning nagu Saaremaal vanast ajast kombeks, et kui on vaja midagi suuremat ette võtta, siis tuli talgud teha,” jutustas vallavanem. Tema sõnul tuli 69 aastat tagasi 9. juuni hommikul Lööne soo talgutele talgulisi kogu Saaremaalt. Pärast tööd mürtsus orkester, pillimehed tõmbasid lõõtsa pikaks ja läks tõsiseks peoks.

Kaseoksad sammaldunud kivile paigaldatud roostevabalt tahvlilt eemaldasid üritusele kutsutud kunagised talgupoisid, Tõnija külas elav Üülo Sink ja Lööne küla mees Heimar Laanemets. Talgumeeleolu lõid pillimees Enn Tomson ja segakoori Waldia naised koos oma dirigendi Õie Pärteliga.

Lisaks kiviplaadile ehib Ürtsi mäge Aarne Maripuu meisterdatud puidust infoalus, kust saab teavet “Saaremaavalsi” kohta nii eesti kui ka inglise keeles. Teed Ürtsi mäele juhatavad viidad. Pärast kivi avamist suunduti Valjala kiriku juurest algavasse rongkäiku. Juba siis andsid esimesed vihmapiisad märku, et tulemas on tugevam sadu, kuid see ei vähendanud lauljate ja tantsijate lusti. Ühiselt hõisates marsiti maalinnale.

Pea kaks tundi kestnud kontserdil sai publik kuulda kauneid rahvalikke laule ja näha kergejalgseid rahvatantsijaid. Laulutalgulisi oli kokku tulnud, nagu kunagi ka Lööne soo talgutele, üle Saaremaa. Laulutalguid lõpetama pidanud simman ansambli Parvepoisid pillilugude saatel jäi aga kahjuks halva ilma ja tehniliste probleemide tõttu ära.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 692 korda, sh täna 1)