Liivale tekkiv “pudelikael” takistab maismaa “laevaliiklust” (9)

Tornimäel väikelaevu tootva firma Alunaut juht Mark Muru avastas, et rekonstrueerimise tulemusena tekib Muhus Liival “pudelikael”, kust ei mahu enam läbi ei laiad ega ka pikad veosed.

Muhu restorani vasta rajatava ohutussaare tõttu muutub tee seal vaid 4,2 meetri laiuseks, väitis ettevõtjale ehitaja esindaja, kui Muru esitas taotluse laia veose vedamiseks.

Kuigi maanteeameti kinnitusel jääb tee laiuseks selle kitsaimas kohas 4,5 meetrit, tähendab see paadivedajale parajat nikerdamist. Nimelt soetas Alunaut aastaid tagasi LEADER-programmi toetusrahaga 17 meetrit pika ja 4,4-meetrise rööpmega laevaveohaagise. Siiamaani on ka Muhu uisk veetud sellesama haagisega Koguvale talvekorterisse.

Kui teoreetiliselt võiks laeva koos haagise suure kraanaga üle ohutussaare tõsta, siis tegelikult takistab seda üle tee jooksev elektriliin. Muru kahtlustab, et ka mandrilt tulev kaubaauto ei suuda esimese korraga poe juurde keerata, vaid peab kiriku juures enne ümber keerama. Ohutussaare tõttu tekkiv kerge “uss” teeb raskemaks ka käruga manööverdamise.

Mark Muru nentis, et Nasval tegutsev BWB ja Luksusjaht veavad suurveoseid palju sagedamini kui nemad. Samuti on jaht hulga kõrgem ja võib takerduda tänavavalgustuspostidesse.

“Vätta mehed tahtsid algul meie käruprojektis osaleda, kuid neile sai saatuslikuks Marientali ring,” selgitas Muru. “Lisaks meie saarele on takistused miniringide ja “lamavate politseinike” näol tekkinud ka Leedu pool. Seega peame tõsiselt mõtlema hakkama, mida me siin üldse toota saame,” rääkis firmajuht, lisades, et muidugi saab toodangut alati ka meritsi vedada, aga siis on hinnaklass hoopis teine.

Maanteeameti Saaremaa büroo juhtivinsener Toomas Magus kinnitas, et Liiva tee laius tuleb 4,5 meetrit. “Ilmselt tuleb vedusid teha öösel ja alati saab ka liiklusmärke maha võtta,” ütles ta. “Minu meelest lahendamata olukordi ei ole.
Järgmine variant oleks Liivalt ümbersõit teha,” pakkus ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 032 korda, sh täna 1)