Ionas valmistub Väinamerd kündma (FOTOD ja VIDEO) (6)

Ionase kaptenisild. Foto: Raul Vinni

Ionase kaptenisild. Foto: Raul Vinni

Viimastel nädalatel Eestis vahest kuulsaim laev parvlaev Ionas on aluse Vahemerelt siia toonud kapteni Uno Toomi sõnul hea laev.

Praegu veel Virtsu kai ääres Eesti lipu alla minekut ja proovisõite ootav parvlaev Ionas meenutab väinal sõitnud teada-tuntud tööhobust Viiret, kuid on reisijate jaoks kõvasti mugavam ja ruumikam. Ionas on muide esimene Väinamerel reisijaid teenindav laev, millel on eskalaator.

Tubli laev

“Nii pikka sõitu pole selle laevaga enne tehtud, merekindel ta on, kui sõidu ära tegi,” ütleb Saarte Häälele Ionase pardal kapten Uno Toom. Tema oli see, kes üsna pea Väinamerel töösse rakendatava laeva Vahemerelt ära tõi. Kokku kestis reis 24 päeva.

“24 päeva jooksul merel ei juhtunud midagi ekstreemset, kõik pidas vastu, kõik läks hästi,” kinnitab Toom, kes varem on aastaid sõitnud kaubalaevadel. Reisilaevaga oli see talle kaptenina esimene sõit. Laev käituvat merel normaalselt. Toomi sõnul tegi Ionas keskmiselt 10 sõlme, kuid eks kiirus sõltub ikka ilmaoludest.

Ionas näeb seestpoolt välja kui hotell enne hooaja avamist. Asjad on veel korda sättimata ja üsna pilla-palla. Laeval võib näha ka mitmeid tõmmusid härrasmehi, kes eesti keelt ei räägi. Kapten Toomi sõnul on tegu omanikupoolsete esindajatega, kes laeva siin üle annavad.

Üks asjatajatest on ka kapten, kes varem seda laeva juhtinud.

Laev meenutab välimuselt Viiret, kuid sees on ruumi kõvasti rohkem. On söögisaal koos baariletiga ja suur reisijatesalong, lisaks palju isekohti päikesetekil.

Viire kaptenid peale

“Suur-suur tänu Uno Toomile, meie oma Muhu Võiküla mehele, ja tema meeskonnale, kes võtsid vaevaks laev koju tuua,” ütles Saaremaa Laevakompanii tegevdirektor Tõnis Rihvk. Ta lisas, et nii pika maa tagant pole laevakompanii veel ühtegi alust toonud. Ionas sõitis Virtsu jõudmiseks läbi 4100 miili ehk ligi 7000 kilomeetrit.

Uno Toom Väinamere-perioodile siiski Ionase kapteniks ei jää, laeval hakkavad kamandama sarnasel alusel, parvlaeval Viire kapteniks olnud Arvo Suurhans ja Viktor Rohtla. Küll on aga Uno Toom lubanud sobiva pakkumise korral Väinamere laevadele tööle asuda.

“Täna oli veeteede ameti audit peal javalmistume eesti lipu alla tulekuks. Pärast protseduurilisi toiminguid läheb meeskond peale ja nädala lõpuks teeme esimesed proovisõidud,” lausus Tõnis Rihvk.

Tõnis Rihvk usub, et Ionas on vähemalt sama kiire kui oli Viire. Kuid ülesõiduaeg ja laadimine-lossimine peavad veel täpselt paika loksuma. “Loodame siin heale koostööle Saartel Liinide meestega, et kaikohad ja rambikõrgused õigeks saada,” märkis Rihvk. “Mida parem on see koostöö, seda kiiremini laev liigub ja seda rohkem ta autosid peale võtab.”


Ionas

Ionas on ehitatud 1989. aastal Suurbritannias. Sellel on 400 reisijakohta ja laev mahutab ca 140 sõiduautot. Erinevate nimede all on Ionas seilanud Suurbritannias, Taanis, Hispaania ja Aafrika vahet, Itaalias ja Kreekas. Väinamerele jääb laev pooleteiseks aastaks kuni Väinamere Liinide lepingu lõpuni.

Raul Vinni, Andres Sepp

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 3 790 korda, sh täna 1)