Talunik: seisud on praegu juba sitad (5)

Foto: Raul Vinni

Foto: Raul Vinni

Riigikogu maaelukomisjoni viimasel istungil osalenud PRIA peadirektor Jaan Kallas avaldas muret, et PRIA ei suuda tänavu ühtse pindalatoetuse väljamakseid teha detsembris, nagu see on tavapäraselt toimunud, vaid peab tõenäoliseks maksete edasilükkumist veebruari.

Orissaare taluniku Aare Aljase (fotol) sõnul on toetuse väljamaksmise edasilükkumine kahe kuu võrra tema jaoks väga hell teema. “Vabandan väljenduse eest, aga seisud on praegu juba sitad,” nentis Aare Aljas, kelle kinnitusel toob toetuse viibimine palju sekeldust nii pankadega kui ka tarvikute müüjatega. Taluniku sõnul on ta oma rahavood planeerinud nii, et toetused laekuvad aasta lõpus, ja viivitus tekitab olukorra, kus laenu tagasimaksmiseks tuleb laenu võtta. Olukorda leevendaks hea viljasaak, kuid praegu on veel vara selles kindel olla.

Ratla piimafarmi peremees Raido Tsion ütles, et tema jaoks tähendab toetuse väljamaksmine tavapärasest kaks kuud hiljem palju maksmata arveid kuni veebruarini.

Kärla piimatootja ja viljakasvataja Meelis Sepp lausus, et põllumeestel hakkab üks metsik lepingute ringitegemine ja pangad teenivad kaks kuud intressitulu rohkem. “Põllumees peab siis jälle lolli moodi rabelema, et need asjad õigeks saada,” rääkis Sepp. “Ei juhtu muud midagi kui üks p-tähega sõna – pankrot, mille tähendus on sisuliselt sama kui ühel teisel p-tähega algavad sõnal,” lisas Orissaare viljakasvataja Aavo Aljas.

Eesti põllumajandusorganisatsioonid reageerisid PRIA võimalikule jännijäämisele kohe avaldusega, milles öeldakse, et põllumajanduse pindalatoetuste väljamaksmise hilinemine tekitaks mitme miljoni euro suuruse kahju ja külvaks segadust. Väljamaksete hilinemine paneks keerulise turuolukorra tõttu raskustes ägavad põllumajandustootjad veelgi halvemasse majanduslikku olukorda ning seaks kahtluse alla paljude põllumajandusettevõtete ja talude maksevõime.

Toetuste väljamaksete hilinemine muudaks äärmiselt keeruliseks võlausaldajatega sõlmitud lepingute täitmise ja põhjustaks tootjatele finantskulu, mis tuleneb täiendavast intressikulust ja lepingute muutmise tasust. Põllumajandusettevõtted on oma rahavoogude planeerimisel ja laenulepingute sõlmimisel lähtunud kindlast teadmisest, et pindalatoetusi makstakse tavapäraselt detsembri alguses. Maksete edasilükkumine mõjutaks tuhandeid Eesti põllumajandusettevõtteid ja põhjustaks sektoris korraliku segaduse. Väljamaksete viibimine kolme kuu võrra tekitab põllumajandusettevõtetele hinnanguliselt kuni 2 miljoni euro ulatuses täiendavaid otseseid finantskulusid.

Oma avalduses kutsuvad Eesti põllumajandusorganisatsioonid valitsust, põllumajandusministeeriumi ja PRIA-t otsustavalt tegutsema selle nimel, et otsetoetuste väljamaksed ei hilineks.

Maaeluminister Urmas Kruuse teatas pärast kohtumist PRIA juhtkonnaga, et igasugune viivitus otsetoetuste väljamaksmisel teeks Eesti põllumehe olukorra väga keeruliseks. “Seepärast peab PRIA tegema kõik endast oleneva, et otsetoetused saaksid 2015. aastal harjumuspärasel ajal välja makstud,” ütles minister Kruuse.

Perioodi 2015–2020 põllumajanduse otsetoetuste puhul rakendub rida uusi nõudeid, mille täitmist on PRIA-l kohustus kontrollida. Näiteks suureneb otsetoetuste puhul kohapealsete kontrollide maht 50% võrra, samuti tuleb digitaliseerida üle 130 000 maastikuelemendi ja muuta rohkem kui 100 000 põllumassiivi piire.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 796 korda, sh täna 1)