Scandagra meeskond käis põllumeestele tarkusi jagamas

PAKKUMISTE PIIRAMISRÕNGAS: Ka põllupäeval ei pääsenud Meelis Sepp ja Aavo Aljas ostu-müügi pakkumistest. Foto: Raul Vinni

PAKKUMISTE PIIRAMISRÕNGAS: Ka põllupäeval ei pääsenud Meelis Sepp ja Aavo Aljas ostu-müügi pakkumistest. Foto: Raul Vinni

Põllumajandussisendite müüja Scandagra Eesti korraldas neljapäeval Saaremaal oma kolmanda põllupäeva, kuhu tulid oma teadmisi täiendama ja põlde võrdlema umbes 30 põllumeest.

Scandagra Eesti müügispetsialisti Mart Toomsalu sõnul võib põllupäeval nähtu põhjal öelda, et Saaremaa viljapõldudel hakkas tänavu oodatust rohkem silma taimehaigusi, nagu kõrreliste jahukaste või odra võrklaiksus. Haiguste põhjus on ilmselt tänavuse kevade tavapärasest suurem sademete hulk, mis ei ole võimaldanud kevadtöid teha õige ajastusega. “See on tööde ajastuse natukene sassi ajanud ja haigustõrje on pisut viibinud,” selgitas Toomsalu.

Korraliku niiskuse hea külg on aga lopsakad taimed, mistõttu ei hakanud silma ühtegi kiratsevat põldu.

Põllupäev algas traditsiooniliselt Tõnijal, mida Toomsalu nimetas tinglikult väikeseks katsekeskuseks, kus Jaan Singi, Andres Kurgpõllu ja Tiit Vespere põldudel on kõrvuti mitu kultuuri, mis loob hea võrdlusvõimaluse. Päeva jooksul võrreldi erinevaid kultuure nii Valjala valla tuntud tegijate kui ka noore agronoomi Piibe Posti ettevalmistatud põldudel ning võrreldi ka erinevate toodete toimet taimedele. Väga põnev oli näiteks talinisupõllul jälgida sügisese herbitsiidi ja kevadise herbitsiidi toime erinevust viljale.

Kõljala põldudel sai aga igaüks oma silmaga ülevaate moodsa talirapsi hübriidsordi ja liinisordi hetkeseisust. Üldiselt näeb taliraps nagu ka taliviljad sel kevadel Saaremaal väga head välja, kuid hübriidsordi taimestik oli tavasordi omast võimsam. “Seal on kõrvalvõrseid rohkem, mis tähendab, et moodustub rohkem õisikuid ja sealt edasi ka rohkem kõtru,” selgitas Toomsalu. “See kinnitab, et aretustöö, mida uute sortide väljatöötamisel tehakse, kannab vilja, ja seda oli ka Saaremaa põldudel näha.”

Mart Toomsalu sõnul saab Saaremaa talirapsikasvatajaid kokku lugeda ühe käe sõrmedel, selle kultuuri kasvatajate nappus on suuresti kinni ilmastikus. Kui mõne aasta tagune karm talv tegi talikultuuridele palju haiget ja kasvatajad ettevaatlikuks, siis järgnenud väga head aastad on teinud paljud põllumehed küllalt julgeks ning taliviljade kasvupind on hakanud jõudsalt suurenema. Siiski ei maksa Mart Toomsalu sõnul taliviljadega ülearu hoogu minna ja nende kultuuride osakaal peaks jääma mõistlikuks. “Kui viia 70–80 protsenti põllupinnast talikultuuride alla, võib taliviljade hävimise korral sellega kaasneda päris suur tagasilöök,” hoiatas Toomsalu. Mõistlik on riske jagada ja valida kultuure selliselt, et koristuskonveier oleks paigas ja koristuse ajal saaks liikuda ühelt kultuurilt teisele, ilma et üks kultuur hakkaks pudenema.

Scandagra Eesti põllupäeval osales traditsiooniliselt ka mitu tuntud maaletoojat nagu Bayer, Berner ja Syngenta, kes olid toodete esindajatena valmis otse põllul infot andma ja põllumeeste küsimustele vastama. Näiteks Bayeri esindajal oli põllumeestele varuks uudis, et mitu preparaati (Targa Super, Proteus, Prosaro) on saanud äsja registreeringu põldoal kasutamiseks. Kuna põldoa külvipind on Eestis viimaste aastatega jõudsalt laienenud, siis on see võimalus efektiivselt tõrjuda kahjureid ja haigusi. Esindatud oli ka biopreparaatide ja aminohapete maaletooja Agroskai, kelle edasimüüjaks Scandagra Eesti on.

Saaremaa nimekaim viljakasvataja Kaido Kirst ütles põllupäeval, et 20 viljakasvatuses oldud aasta jooksul on ta osalenud umbes 60 teabepäeval. Kirstu sõnul pole kahtlust, et neilt infoüritustelt on ta saanud hulgaliselt teadmisi igasuguste uute väetiste, preparaatide ja taimesortide kohta. Saadud info on kogenud põllumehel aidanud teha paremaid valikuid, kui see oleks õnnestunud vaid oma teadmistest ja arusaamadest lähtuvalt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 587 korda, sh täna 1)