Raamatuautomaate asendavad kastid

PROOVIB UUT VÕIMALUST: Kangruseljalt pärit Tartu ülikooli ajalootudeng Aivo Põlluäär ei ole seni Sakla pakutavat võimalust raamat kasti poetada veel kasutanud. “Kuid miks mitte,” arvas ta. Foto: Tõnu Veldre

PROOVIB UUT VÕIMALUST: Kangruseljalt pärit Tartu ülikooli ajalootudeng Aivo Põlluäär ei ole seni Sakla pakutavat võimalust raamat kasti poetada veel kasutanud. “Kuid miks mitte,” arvas ta. Foto: Tõnu Veldre

Kui mandril koguvad raamatukogudes populaarsust tagastusautomaadid, siis Saare maakonda need ilmselt lähiajal veel ei jõua. Meie maaraamatukogude juhatajad on paigaldanud lugejate elu lihtsamaks tegemiseks ukse juurde tagastuskastid.

“Loomulikult on tagastusautomaat üks hea võimalus raamatukogu lugejatele raamatuid tagastada, millest meiegi oleme mõelnud,” ütles Saare maakonna keskraamatukogu direktor Anu Vahter. Ta lisas aga, et kui selline automaat oleks näiteks kultuurikeskuse fuajees, siis eeldaks see ka võimalust 24/7 näiteks ID-kaardiga majja sisse saada.

“Põhimõtteliselt oleks võimalik ka näiteks selline süsteem, nagu on postifirmade pakiautomaadid, ja see saaks ju olla lausa väljaspool maja,” arutles Vahter.

Ta märkis, et nad on mõelnud ka postkasti paigaldamisele, kuid kultuurikeskuse fassaad ei anna selleks eriti võimalust ja ainus mõeldav koht oleks ehk maja tagakülg.

“Samas eeldaks see ikkagi turvakaamera olemasolu – ööklubid on ju ümberringi ja “ülemeelikud” inimesed võivad mõnikord rumalustega hakkama saada. Seega on praegu meie majas ikkagi töötajad need “automaadid”,” ütles Vahter.

Anu Vahteri sõnul on selliseid kallimaid ja moodsamaid tagastusautomaate Eestis siiski veel vähe ja maaraamatukogudel on need praegu vaid jõukamates valdades või kui on ehitatud uus raamatukogu või on nende soetamiseks saadud projektitoetust.

Põhjamaades ja mujalgi on muidugi nii tagastus- kui ka laenutusautomaadid üsna levinud. “Eestis on need olemas ülikoolide raamatukogudes, kuid keskraamatukogudes on paigaldatud lihtsalt tagastuskastid või postkastid, näiteks Keilas ja Jõgeva maakonna keskraamatukogus Põltsamaal,” rääkis direktor Vahter, kelle sõnul on väikeses maakohas inimeste usaldamine lihtsam ja seetõttu saab ka neid kaste raamatukogu ukse taha panna.

Lisaks Valjala vallas asuvale Sakla raamatukogule on selline tagastamisvõimalus olemas juba aastaid Ruhnu saarel. Muhus Liival on Soomest tellitud STALA postkast.

Helle Kesküla Abruka raamatukogust ütles, et kui Abruka raamatukogu on kinni, siis vastavalt kokkuleppele jätavad inimesed raamatud laeva peale või vahel on väiksemaid raamatuid poetatud ka raamatukogu postkasti. “Inimesed on leidlikud, midagi ei jää tegemata!” tõdes Kesküla.

Sakla raamatukogu kasutab ukse kõrvale paigaldatud tagastuskasti möödunud aasta novembrist ning raamatukogu juhataja Agnessa Sepa kinnitusel on kohalikud kasti kenasti omaks võtnud ja kasutavad pakutavat võimalust agaralt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 471 korda, sh täna 1)