Lepinguga venitamine tekitab taas paksu verd (8)

VAJA VEEL ARUTADA: Linnapea Madis Kallase sõnul esialgu oli ta tõepoolest lepinguprojektiga üldjoontes päri, kuid nüüd on vallale omapoolne parandustega projekt saadetud ja läbirääkimised käivad. Fotol veel volinik Toivo Alt ja tagaplaanil Kendi Paet ning Simmo Kikkas.  Foto: Tambet Allik

VAJA VEEL ARUTADA: Linnapea Madis Kallase sõnul esialgu oli ta tõepoolest lepinguprojektiga üldjoontes päri, kuid nüüd on vallale omapoolne parandustega projekt saadetud ja läbirääkimised käivad. Fotol veel volinik Toivo Alt ja tagaplaanil Kendi Paet ning Simmo Kikkas. Foto: Tambet Allik

Kuressaare linnapea ja Lääne-Saare vallavanema poolt üldjoontes heaks kiidetud haridusruumileping läks linnavalitsuses korralikule ümbertegemisele.

Varem Lääne-Saare valda haridusruumilepingu läbirääkimistega venitamises süüdistanud Kuressaare linnavalitsus on võtnud endale õiguse ajaga vabalt ümber käia. Asjaga seotud inimeste sõnul on rohkem kui kuu aega linnavalitsuse ametnike kabinettides seigelnud lepinguprojekti ümbertegemine läbirääkimiste etapp. Lääne-Saare vallavanema hinnangul on linnapealt põhimõttelise nõusoleku saanud lepinguprojekt sisuliselt ümber tehtud.

Leping seikleb

Madis Kallas ütles aprillis linnapeaks saades, et esimese asjana võtab ta ette Lääne-Saare vallaga sõlmitava haridusruumilepingu parandamise ning kohtub vallavanem Andres Tinnoga. Seda ta ka tegi ja asjad hakkasid kiiresti liikuma. 7. aprillil saadi esimest korda kokku, 15. aprillil oli Lääne-Saare poolne lepinguprojekt laual.

“Vaatasime selle linnapeaga üle ning ta oli üldjoontes päri. Paar parandust pakkus,” meenutab vallavanem Andres Tinno ja ütleb, et kohe sai ka leping kirjaga järele saadetud. Linnapea lubadus oli, et linnavolikogu arutab seda mais. Seda nimetas linnapea eesmärgina ka Saarte Häälele, kui vahepeal teema arenguid uurisime.

Neljapäeval toimunud volikogu istungile see ei jõudnud. Samas on volikogudes tulemas puhkused ja vald tahaks aasta lõpuni kehtiva lepingu uuendamise osas asjad klaariks saada. Vastasel juhul laseb vald käiku idee rajada Kudjapele moodullasteaed, mille detailplaneeringu protsess on juba käimas.

Leping tehti ümber

Linnavalitsus saatis omapoolse lepinguvariandi ära eelmise reede õhtul. “Peame vaatama seda lepingut kui uut versiooni. Kaasas polnud muudatuste lahtikirjutust ja vallapoolsed garantiisoovid olid välja võetud,” ütleb vallavanem Tinno. Tema sõnul ollakse sisuliselt alguses tagasi, kuigi arutelud ja kohtumised linnapeaga andsid lootust, et asi laheneb.

Linnapea Madis Kallas nentis Saarte Häälega rääkides, et esialgu oli ta tõepoolest lepinguprojektiga üldjoontes päri, kuid nüüd on vallale omapoolne parandustega projekt saadetud, vallast on tulnud tagasiside ja mõned punktid vajavat veel arutamist.

Seda, et läbirääkimised käivad ja see on loomulik asjade käik, kinnitas lehele ka linna koalitsiooni kuuluva IRL-i Kuressaare osakonna juht ja koalitsiooninõukogu liige Virge Pihel.

“See on alles läbirääkimiste keskpaik ehk siis minule teadaolevalt ei ole midagi veel lukus ja nüüd on siis see aeg, kus taas ühise laua taha istutakse, et leida mõlemale poolele sobivat varianti,” rääkis Pihel. Ta lisas, et nende jaoks pole üldse tegemist poliitilise küsimusega. Koalitsiooninõukogu on asja ikka arutanud ja arutab ka edaspidi.

Linnavolikogu hariduskomisjoni esimees Anneli Meisterson ütles, et läbirääkimised käivad, kuid kuna materjale pole volikogule esitatud, siis ei osanud ta teemat sisuliselt kommenteerida.

Mis siis juhtide poolt läbiräägitud ja ülevaadatud lepinguga linnavalitsuse koridorides juhtus? Linnavalitsus ei leppinud Lääne-Saare vallavalitsuse sooviga, et investeeringuid tehakse vastastikku. See tähendab, et kui vald remondib näiteks Lümanda või Kärla haridusasutusi, siis panustab ka linn. Samuti ei sobinud linnale punkt, et kui linn katkestab lepingu ühepoolselt, siis antakse vallale üle üks linna lasteaed. Kolmas valla jaoks oluline punkt oli see, et aastane investeeringute maht valla jaoks ei oleks suurem kui 200 000 eurot.


Linnale pole lepingut tegelikult vaja

Samas on üsna avalik saladus, et linna koalitsioonis on levinud arvamus lepingu mittevajalikkusest. Linnale ei anna selline leping suurt midagi. Lasteaiakohad, mis ilma lepinguta oleksid vabalt saadaval, täituksid kohe. Kõik linnakodanike lapsed saaksid kohe koha. Praegu nii ei ole ning kuna Lääne-Saare valla lapsi on palju ja neid koheldakse võrdselt, on linnavalitsuse andmeil lasteaedade ukse taga kümneid linna lapsi.

Avalikult on välja öeldud, et lasteaedade uuendamiseks vajalike investeeringutega saab linn iseseisvalt hakkama. Seega on valikuküsimus, et kas natuke finantsabi ja pahased lapsevanemad või käia ise välja veidi rohkem raha, kuid kõik linnakodanikud oleksid rahul. Lepingu sõlmimata jätmine tooks kindlasti kaasa ka selle, et lasteaiakoha saamiseks hakataks end rohkem linna sisse kirjutatama.

Just sellele lepingu mittevajalikkusele rõhudes linnavalitsus ei vaevugi Lääne-Saare vallaga suuremale kompromissile minema.

Pea ainus, kes lepingu eest seisvat, olevatki linnapea. Tema eesmärk on veidi laiem. Nimelt usub ta, et Lääne-Saare vallaga haridusruumilepingu sõlmimine aitab oluliselt kaasa ka ühtse Saaremaa loomisele ning seega oleks üsna pea niigi ühine haridusruum.

Ühinemisele ja koostööle on rõhunud ka Lääne-Saare valla esindajad. Nende sõnul ei saa rääkida mingist ühinemisest ja koostööst, kui ei suudeta elus hoida maakonna ainsat reaalselt toimivat omavalitsuste vaheliste teenuste osutamise lepingut. Karta on, et haridusruumilepingu sõlmimata jätmise korral ei ole Lääne-Saare vald eriti huvitatud ka ühinemisteemast. Ilma maakonna suurima maaomavalitsuseta pole aga ühtsel Saaremaal suurt mõtet.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 578 korda, sh täna 1)