Leisi õpetajate väärikust on südamepõhjani solvatud (12)

Leisi kooli probleem on tekkinud puhtalt inimestevahelistest suhetest ja sellest, et õpetajate väärikust on südamepõhjani solvatud.

Inimsuhted on hirmus keerulised ja kui kuhugi kollektiivi saabub uus juht, siis on kõigi ootused suured, aga sama suured on ka hirmud ja eelarvamused. Olen ise kunagi kogenud, mis juhtub, kui uus töötaja juba esimesest päevast alates hakkab asju ümber korraldama – teadmata tausta, tavasid ja kombeid, võib uues kollektiivis liigse agaruse tõttu väga palju viltu minna. Ma ei pea siin silmas, et kõik tavad ja kombed peaksid säilima – absoluutselt mitte!

Ma pean silmas seda, et muudatusi saab sisse viia alles siis, kui olemasolevat on põhjalikult tundma õpitud.

Seepärast võtab tark juht endale sisseelamiseks aega – vaatab ja kuulab ja õpib tundma kogu süsteemi ning hakkab alles siis tasapisi enda kavandatud muudatustega pihta.

Ja ükski juht ei tohiks unustada austust inimeste vastu! See austus peab tulema inimese enda seest, sest kui seda seal pole, siis paistab see kahjuks välja. Isegi kui juhina tunned, et ei suuda mõnda alluvat austada, siis välja näidata ei tohiks seda mitte mingil juhul.

Sest kõik suhted on kahepoolsed – kui alluvad tajuvad, et neid ei austata, siis on juhil endal väga raske ka teiste austust pälvida.

Kollektiive on väga erinevaid, sest valdkondi on väga erinevaid – õpetajate kollektiiv on väärikas kollektiiv, mis koosneb enamasti tugevatest ja tarkadest isiksustest. Kusagil suurtööstuses, kus on koos palju hariduseta lihttöölisi, võib olla väga tavaline, et juht suhtub neisse kui alamasse klassi – koolis nii ei saa.

Igas kollektiivis on omad sikud ja lambad, nii nagu elus ikka. Niisamuti on ka kooliperes üsna kirju seltskond ja sageli juhtub tõesti, et mõne õpetaja või koolitöötaja käitumine ei tundu kooli sobivat.

Eks meil kõigil on oma taluvuse piirid ja kui juht näeb, et keegi kogu kollektiivile või lausa lastele halvasti mõjub, siis tuleb vahel teha ka karme otsuseid. Küll aga tuleks nende otsustega olla ettevaatlik, kui see puudutab mõnda pädevat õpetajat.

Ma olen oma lastele rääkinud, et jah, kui õpetaja solvab või alandab, siis pole see õige käitumine, aga õppige sellest, et ka selliseid inimesi on olemas ja nendegagi tuleb meil elus toime tulla.

Mul on valus pealt vaadata, kuidas ühe kooli pedagooge ja üht vallajuhti meedias avalikult materdatakse. Ma pean Leisi kooli õpetajatest väga lugu, niisamuti nagu pean lugu ka Leisi vallavanemast.

Me elame väikeses vallas, kus on väga tugev kool ja väga tugev vallavalitsus. Sest asjadel on kombeks hästi minna, kui koos on palju tublisid ja tarku inimesi.

Maire Forsel
Lühendatud Leisi lapikoja FB kontolt

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 360 korda, sh täna 1)