Leisi tüürib vallavanema umbusaldamise suunas (45)

ANDRUS KANDIMA: “Pärast Reeli Kõivu tagasiastumist ei näe ma mingeid võimalusi koostööks vallavanem Ludvik Mõtlepaga.” Foto: Raul Vinni

ANDRUS KANDIMA: “Pärast R.K tagasiastumist ei näe ma mingeid võimalusi koostööks vallavanem Ludvik Mõtlepaga.” Foto: Raul Vinni

Esmaspäeval esitas ametist lahkumise avalduse Leisi keskkooli juht R.K, teisipäeval astus esimehe kohalt tagasi ja lahkus volikogust Andrus Kandima ja osa vallavolikogust kaalub vallavanem Ludvik Mõtlepa umbusaldamist.

Saarte Hääl kirjutas eile, et Leisi keskkooli direktor R.K esitas esmaspäeval lahkumisavalduse, kui ei saanud vallavolikogu toetust oma struktuurimuutmise ettepanekule, millega muu hulgas oleks kaasnenud vallavanema abikaasa koondamine keskkooli sekretäri ametikohalt. Eelmisel sügisel direktorina tööle asunud Kõivu sõnul on tema ametist lahkumise peapõhjus vallavalitsuse toetuse puudumine esimestest tööpäevadest saadik.

Andrus Kandima saatis teisipäeva hommikul Leisi vallasekretärile avalduse, milles teatas tagasiastumisest vallavolikogu esimehe ametikohalt ja lahkumisest volikogust.

“See mõte on küpsenud mul tasapisi ja ajendiks sai eile [esmaspäeva] õhtul, pärast volikogu toimunud väike järelkoosolek, kui palusin R.K-l ja Ludvik Mõtlepal maha istuda ja tekkinud olukorda kohapeal pisut lahendada,” kirjutas Kandima, kes oma sõnul sai pärast seda aru, et püüdlused muuta Leisi kooli ei õnnestu.

Esimene põhjus on tema sõnul Ludvik Mõtlepa tahtlik või tahtmatu oskamatus tegeleda eesmärgipäraselt kooliteemaga nii, nagu valimisliidus kodukandi rahvale lubati. Teine põhjus on kooli õppealajuhataja Riina Sirgi leppimatus uuele direktorile alluda ja loobuda võimust koolis. Riina Sirg vastas Saarte Hääle ettepanekule arutleda oma rolli üle koolis keeldumisega.

“Ma arvan, et praegu ei ole mitte midagi välistatud,” ütles vallavolikogu haridus- ja kultuurikomisjoni esimees Priit Nurk, vastates küsimusele, kas juhtimiskriisiks paisunud vastuolud kooli juhtimises võivad viia vallavanema umbusaldamiseni. Nurk valiti volikokku Mõtlepaga samas valimisnimekirjas.

Samas liidus kandideeris ka vallavolikogu liige Anti Leedu, kes ütles, et kogu loo lahendamiseks oleks kõige viisakam, kui Ludvik Mõtlep ise loobuks vallavanema kohast ja laseks sinna uue inimese. “Ludviku suhtumine kooli on kogu aeg negatiivne olnud,” sõnas Leedu, kelle arvepidamise kohaselt on vallavanem eiranud kolme Leisi keskkooli jätkamisega seotud otsust.

“Ludvik on mulle konkreetselt ühe kirjaga ka vastanud, et ta tegelikult ei poolda sellist volikogu otsust, ta ei tahagi seda teha, mis väljendab väga selgelt seda, et ta ignoreerib volikogu.”

Priit Nurga hinnangul evib vallavanem direktori suhtes tahtlikult tõrjuvat hoiakut, ent kindlasti pole vallavanem ainus, kes selliselt suhtub. “Aastaid on vallas tegutsenud huvigrupp, kes on tegutsenud selle nimel, et kooli gümnaasiumiosa kinni panna, ja sellest tekkis ju ka eelmise direktori väljavahetamise vajadus,” lausus Nurk. “Selline vastutöötamine käib endiselt edasi ja niimoodi lihtsalt ei saa edasi minna.”

Priit Nurga sõnul on praegune valitsusliit andnud lubaduse keskkool säilitada ja tänu keskkooli olemasolule on Leisi valda kolinud mitmeid noori peresid. Gümnaasiumiosa sulgemine on märk hääbumisest, mis võib lõpuks viia Nurga hinnangul ka põhikooli sulgemiseni, nagu see on juhtunud mõnes teises piirkonnas.

Endise Leisi vallavanema ja vallavolikogu esimehe Mart Mäekeri sõnul on kriisi põhjus just see, et Leisi keskkooli gümnaasiumiosa sulgemise otsus jäi õigel ajal tegemata. “Sellest tekkis vastasseis ja seetõttu on nüüd jõutud sinna, kuhu on jõutud,” leidis Mäeker, kes ei pea Leisi kooli jätkamist keskkoolina jätkusuutlikuks. “Kui üksikud lapsevanemad tahavad, et nende lapsed käivad kodu lähedal keskkoolis, siis ei ole see terve valla rahva mure,” sõnas Mäeker.

Mäeker märkis, et ükski koolijuht ega vallavalitsus ei ole võimeline Leisi gümnaasiumiosa lastega täitma. “Selleks ei ole mitte keegi suuteline,” sõnas praegune Kuressaare abilinnapea, kelle sõnul ei ole maksumaksja raha kulutamine mõne lapse gümnaasiumis hoidmiseks vallaeelarve eesmärk.

Leisi vallavolikogu liikme Tuuli Pärteli sõnul ei osanud uuendusmeelsed volinikud ette näha, et Andrus Kandima lahkumisavalduse annab. “Me lootsime, et ta ei tee seda,” lausus Pärtel. “Kõik on siin hämmingus ega mõista, kuidas vallavalitsejad ei suuda oma möödapanekuid tunnistada.”

Pärteli sõnul tegi üks volikogu liige esmaspäevase istungi vaheajal kihutustööd, et volikogu liikmed ei hääletaks R.K väljapakutud struktuurimuudatuste poolt. “Nimesid ma ei nimeta, aga kuulsin-nägin seda kihutustööd ise,” rääkis Pärtel. Saarte Hääle toimetuseni jõudnud kuuldusi, et sarnast kihutustööd teinud enne koosolekut ka vallavanem ise, Pärtel ei kinnitanud. “Minul selle kohta kindlaid fakte ei ole, see on külajutt,” sõnas Pärtel.

Seda, mis saab Leisi kooli juhtimisest, on Pärteli hinnangul raske prognoosida. “Uut direktorit on ilmselt keeruline leida,” ütles ta. “Arvan, et nii särasilmset ja tegusat inimest nagu R.K, on veel raskem leida. Tal oli nii laste kui ka nende vanematega väga hea kontakt.”

Taandub teinegi volinik

Lisaks vallavolikogu esimehele esitas teisipäeval avalduse volikogust lahkumiseks Roobaka külavanem Aire Kurs. Tema ei seosta saadikumandaadist loobumist otseselt Leisi keskkoolis toimuvaga, vaid sooviga pühenduda eelkõige perele ja küla arendamisele. “On ju minust arukamaid inimesi, kes minu asemel volikogus istuks ja otsuseid teeks.”

Koolijuht R.K kui Roobaka küla elanikku iseloomustas Aire Kurs ainult positiivsest küljest. “Ma ei oska anda talle hinnangut kui koolijuhile, kuigi lastele ta meeldib ja inimesena on ta rõõmsameelne ja sõbralik,” lausus külavanem. “Meil on väga hea meel, et meie külla on tulnud niivõrd tore pere.”

Kandima ja Kursi asemel saavad volikogu liikmeteks Tiit Põlluäär ja Kalmer Jõgi.

Leisi valla juhtimiskriisiks kujunenud uue direktori ning tema pooldajate ja vastaste vahelises vägikaikaveos on poleemikat tekitanud ka vallavanema abikaasa Ellen Mõtlepa töötamine kooli sekretärina, millise koha soovis praegune direktor koondada.

Ellen Mõtlepa sõnul on selle teema toomine ajalehe veergudele põhjendamatu. “Sekretäri ametikohale ei ole ette nähtud konkurssi ja mingit seaduserikkumist ei ole siin olnud,” rääkis neljandat aastat kooli sekretärina töötav Mõtlep. “Mina ei ole ennast mitte kusagil valla juhtimisse seganud ja see, kuidas on meie isiklik elu vallavanemaga, ei puutu küll asjasse.”

Ellen Mõtlepa sõnul ei ole vallavanem kuidagi seotud tema töölevõtmisega kooli. “Ta ei hoia minu kohta ega ole ühtegi kohta mulle elus otsinud,” väitis Ellen Mõtlep. “Ärge urgitsege sellist asja, kus ei ole midagi urgitseda.”

Vallavanem Ludvik Mõtlepa sõnul ei ole tema ja R.K vahelise konflikti põhjus direktori uuendusmeelsus. “Asi ei ole üldsegi vastuseisus uutele ideedele või uutmismeelele,” kinnitas Mõtlep.

Reageeris appihüüdele

Mõtlepa sõnul ei oleks temal kui vallavanemal üldse vaja kooliellu sekkuda, kui see oleks korras ja toimiks hästi. “Koolijuhi kohus on koolis toimetada ja uudseid ideid ellu viia,” ütles Mõtlep. “Sekkusin siis, kui koolist tuli ametlik pöördumine, lausa appihüüe, et koolis ei suudeta suhtlemisega hakkama saada.”

R.K sõnul pidanuks õpetajad tulema probleemidest kõigepealt temaga rääkima, mitte omavalitsusele pöördumist kirjutama. “Ega see pöördumine siis esimesel-teisel-kolmandal kuul tulnud, vaid päris hulk pärast direktori tööle asumisest,” lausus aga Mõtlep. “Nii kaua õpetajad ilmselt püüdsid ja lootsid seal suhteid normaalsena hoida.”

Saarte Hääle küsimustele, millest osa puudutas Andrus Kandima lahkumist volikogu esimehe kohalt ja tema kirjas öeldut, vallavanem eile ei vastanud, viidates tööst tulenevale ajanappusele. “Kuna Kandima poolt volikogule saadetud kiri minu teemal ei ole minule adresseeritud ega ka veel muul moel minuni jõudnud, siis ei saa ma täna kiirkorras vastata,” teatas Mõtlep.


KOMMENTAAR

Inga Põlluäär, Leisi keskkooli hoolekogu liige, lapsevanemate esindaja, Leisi vallavolikogu liige:

Leisi kooliga seonduvad probleemid on kõik vanad. Tean seda ka seetõttu, et olen ise selle kooli vilistlane. Nüüd on väljastpoolt valda tulnud uus direktor neisse probleemidesse mässitud, kuna üritas sealset olukorda muuta.

Nii palju, kui olen R.K-ga kokku puutunud, on ta tore ja aktiivne inimene, kes oleks ilmselt suutnud oma ideedega Leisi kooli arendada. Kuna tal ei olnud aga toetust ei ülevalt poolt ega alluvate seast, ongi hetkeseis selline, nagu on. Lapsevanemana ütlen, et minu lastele uus direktor meeldis. Neil oli tema kui positiivse inimesega hea klapp.

Usun, et koolile ega õpilastele praegune olukord hästi küll ei mõju.

Direktori väited vastavad tõele. Õppealajuhataja, kes kõneosava inimesena suudab musta valgeks rääkida, töötab aga keskkooli säilitamisele süstemaatiliselt vastu.

Selle üle, et Kandima otsustas tagasi astuda ja kõik need asjad korraga juhtuvad, olen hämmingus.

 

 

Ain Lember, Monika Puutsa

Märkus 30.05.2015: Loos on endise koolijuhi nimi asendatud tema palvel initsiaalidega. 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 3 654 korda, sh täna 1)