Kesklinna arhitektuurikonkurss sai avalöögi (2)

Eile kell 18 olid huvilised oodatud Tallinna Arhitektuurikatla suurde seminariruumi, kus toimus Eesti arhitektide liidu arhitektuuriprogrammi “Hea avalik ruum” Kuressaare, Pärnu ja Tallinna võistluse avaõhtu.

Kuressaaret tutvustasid linnapea Madis Kallas ja võistluse tingimuste koostaja, aastatel 2003–2007 Kuressaare linnaarhitektina töötanud Toomas Paaver.

Linnapea Kallas oma mõtteid seoses Kuressaare kesklinnaga eriti avada ei soovinud.

“Soovin, et meie kesklinnas oleks hea olla kohalikel ja siia tahaksid tulla turistid. Tasakaalus peaksid olema kontori- ja poepinnad ning kohvikud. Siin võiks toimuda palju kultuuriüritusi. Siia võiks ligi pääseda autoga, aga liiklus ei tohiks olla segav. Harmoonia leidmine peaks olema see märksõna.

Varju ei tohiks jääda innovaatilisus ja samas ei tohiks kannatada ka ajalugu. Olles külastanud paljusid linnu Euroopas, võin öelda, et meil on, mille poole püüelda,” rääkis Kallas Saarte Häälele.

Kesksena nägi ta raekoja esist ala, kuid kiirtena peaks projekt tema sõnul hõlmama nii turgu kui ka suunduma kaubamaja poole.

“Linnapeana ei tahaks ma ette anda mingeid suundumusi, sest võistlejad võivad hakata neist lähtuma,” selgitas Madis Kallas.

Võistluse lähteülesannet ettevalmistav arhitekt Toomas Paaver ütles, et võistluse tingimused ei ole praegu veel valmis, see on suur töö ning selleks, et üritus õnnestuks, tuleb võistlevatele arhitektidele võimalikult hästi kirjeldada Kuressaare inimeste ootusi ja reaalseid võimalusi.

Konkurss kuulutatakse välja järgmisel kuul ja tulemused peaksid käes olema sügisel. Võistlusega lahendatakse Tallinna ja Lossi tänava ruum Ruubi nurgast lossipargini. Hooneid võistlusega ei kavandata.

Võistluse eesmärk on praeguses tööversioonis kirjas järgmiselt: “Kuressaare kesklinna peamiste tänavate ja platside arendamise eesmärgiks on avaliku ruumi muutmine praegusest tunduvalt inimsõbralikumaks ja mitmekesisemaks, tänapäevaseks, esinduslikuks ja ajaloolist pärandit rõhutavaks avalikuks ruumiks, mis pakub meeldivat ja turvalist olemist ning tegevusvõimalusi igas vanuses ja erinevate liikumisviisidega inimestele igal aastaajal.”

Projekt “Hea avalik ruum” on Eesti arhitektide liidu algatus koostöös EV 100 korraldustoimkonnaga. Selle eesmärk on mõtestada, planeerida ja korrastada 2020. aastaks kuni 14 Eesti maakonnakeskuse keskväljak ja sellega piirnevad alad.
Programmi raames on juba toimunud kuue linna – Põlva, Tõrva, Võru, Kärdla, Rapla, Valga – kesklinna arhitektuurivõistlus, käimas on Rakvere Pika tänava arhitektuurivõistlus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 336 korda, sh täna 1)