Süvasadamas harjutati õlireostuse tõrjet (VIDEO) (1)

SUURÕPPUS: Õppuse korraldas politsei- ja piirivalveamet, kes osales õppusel oma mere- ja lennupääste vahenditega. Lisaks osalesid suurõppusel veeteede amet, päästeamet ja Soome reostustõrjelaevad. Kokku seitse alust ja helikopter. Foto: Irina Mägi

SUURÕPPUS: Õppuse korraldas politsei- ja piirivalveamet, kes osales õppusel oma mere- ja lennupääste vahenditega. Lisaks osalesid suurõppusel veeteede amet, päästeamet ja Soome reostustõrjelaevad. Kokku seitse alust ja helikopter. Foto: Irina Mägi

Küdema lahel ja Saaremaa Sadamas toimus eile mereõppus “Puhas meri”, kus legendi järgi olid kokku põrganud kaubalaev ja kalatraaler ning merre voolanud kümneid tonne kütust.

Õppuse legendi kohaselt teatati merevalvekeskusele eile kella 7 ajal hommikul kahe laeva kokkupõrkest Küdema lahel. Kalatraaleriga kokku põrganud kaubalaeval Dune tekkis vasakusse poordi pragu ja selle tagajärjel voolas merre umbes 50 kuupmeetrit kütust. Laeva paakidesse jäi veel umbes 40 kuupmeetrit kütteõli. Traaler Harry jätkas teekonda.

Sündmuskohale saabunud multifunktsionaalne reostustõrje- ja päästelaev PVL-101 Kindral Kurvits asus kell 8.20 staabilaevana päästetöid koordineerima. Esmalt piiras Kindral Kurvits lekkiva aluse, mida kehastas hiidlaste piirivalvelaev 025, poomiga, et vältida reostuse levikut. Seejärel asus ka staabilaev õlikorjele. Soomlaste Halli korjas merel oma tankidesse ka teiste korjelaevade kogutud õli- ja veesegu, mis anti sadamas üle jäätmekäitlusfirmadele.

Kaldal olid aga valmis randa jõudvat reostust koguma Saaremaa päästjad. Konteiner vastava varustusega saabus Haapsalust. Koselt saadeti teele kahe kilomeetri jagu poome juhuks, kui ilmastikuolud muutuvad.

“Kuigi õnnetus võib juhtuda igal pool, näitab riskianalüüs, et suurõnnetus Saaremaa vetes on vähetõenäoline,” ütles PPA valmisoleku ja reageerimise büroo juht Marti Magnus. Saaremaa Sadama valisid nad õppuseks siinse tõrjelaevadele sobiva süvise tõttu.

Õppuste üldmuljega jäi büroojuht igati rahule. “Veendusin, et need miljonid, mis tehnikale on kulutatud, pole tühja läinud, ja meeskonnad oskavad varustust kasutada. Õppuse ajakavast jõudsime isegi ette. Täpsemaks muutus ja selgemaks sai räägitud üldjuhtimine,” selgitas Marti Magnus.

Saaremaa päästepiirkonna juht Margus Lindmäe valmistus kaldal laevast välja pääsenud kütuse randa jõudmiseks. “Tegelikult liigub see päris aeglaselt. Aga mingi osa võib siiski randa jõuda. Meie peame pingutama selle nimel, et reostus ei jõuaks kaldale. Vees on teda lihtsam ja odavam kokku saada,” rääkis Lindmäe.

Orissaare ja Kuressaare päästjad jõudsid sündmuskohale poole kümne ajal hommikul, mis oleks päris reostuse korral piisav aeg. Valmisolekusse tõsteti vabatahtlikud päästjad, kes on saanud reostustõrjealase koolituse.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 435 korda, sh täna 1)