Kommodoor Margus Männik: me peame jätkama oma head arengut (1)

Saaremaa merispordi selts on saare vanim spordiklubi. Vanusele ja mereteemale vastavalt seal ülemäära tormakalt ei toimetata. Nii vahetuvad seal ka klubi juhid üsna pika aja tagant. Hiljuti vahetas mitu valimisperioodi klubi juhtinud Margus Hieti välja Margus Männik.

Intervjuus ütleb värske kommodoor, et kannapööret ta teha ei kavatse, kuid klubi edulugu peab jätkuma.

Kui sind õnnitlesin, märkisid, et meil on õnnest erinev arusaam. Tõsi ta on, et palju tahtjaid sinu kohale ei ole. Miks sa siis kommodooriks hakkasid ja kas oli ka vastaskandidaate?

Vastaskandidaadid olid kõik vastvalitud juhatuse liikmed, kuid kõik ülejäänud võtsid oma kandidatuuri tagasi. Tegu on ju ikkagi vabatahtliku tööga oma vabast ajast, mille eest palka ei maksta. Kuna minu käest küsiti nõusolekut viimasena, siis minul valikud puudusid.

Millised sinu valimislubadused olid? Millisena sa SMS-i arengut näed?

Ma ei lubanud midagi. Kuna klubi on pidevas arengus ja eelmine kommodoor on eelmise juhatuse toel teinud tublit tööd, siis mingit kannapööret ei toimu. Püüame senist arengut jätkata ja töötada strateegiaid välja vastavalt oludele ja eesmärkidele.

Kuidas oled rahul SMS-i sportliku poolega?

Noorteklassis on vahel rahvusvahelisi sähvatusi, Eestis ollakse ikka enam-vähem eesotsas. Samas täiskasvanuna tipp-purjetamisse keegi eriti ei jõua.

Jääpurjetamises saime nüüd maailmameistri, kas hakatakse ka seda suunda rohkem arendama?

Maailmatasemel purjetamine on kallis nii rahaliselt kui ka ajaliselt. Selleks, et seal läbi lüüa on vaja väga suurt rahakotti ja mitte ainult noore purjetaja enda pühendumist, vaid kogu ta pere jäägitut andumist. Klubi ülesanne on ikkagi vundamendi ladumine ja spordialale võimalikult laia kandepinna tekitamine. Samas ma ei ütleks, et keegi meie klubi kasvandikest maailmatasemel konkurentsi ei jaksaks pakkuda. Olgugi et olümpiaklassides ei olda eeltoodud põhjustel pildil, ollakse seda näiteks ORC-klassis (avamerejahid), Melges-klassis, Match Race’i võistlustel (teatud tüüpi jahid üks-ühe vastu võistlemas).

Kui arvestada, et jääpurjetamine oli siin aastaid täielikus varjusurmas, siis viimaste aastatega on see ala tõesti väga jõudsalt edasi sammunud. Selleks, et see liikumine taas ei uinuks, üks juhatuse liige tegelebki peamiselt just jääpurjetamise edendamisega ja vastutab selle eest kõige krae ja nööpidega.

Kohaliku avamerepurjetamise olukord? Mõned jahid on kaldale jäänud, mõned on müügis, uusi vahel tuleb. Kuidas sa kokkuvõttes olukorda hindad? Kuidas entusiasmiga lood on?

Avamerepurjetamise olukord ei ole laita. See, et mõni paat kaldale jääb, mõni müügis on, mõni juurde ostetakse, on kõik klubielu loomulik osa. Eks entusiasm ongi ju selline ettearvamatu vennike, et kord on teda rohkem ja siis jälle vähem. Meie klubis on aga nii palju liikmeid, et kui mõnel ongi parasjagu mõõn, siis ega see eriti silma hakka. Tean omast käest, et kaaslased ja meri seda mõõna kaua peal olla ei lase.

SMS ja suurvõistluste korraldamine. Muhu väina regatt Roomassaares on juba traditsiooniks saamas, SMS-i kaks Eesti tasemel noorteregatti ka. Millalgi oli jutt või idee kas Zoom8 või siis ORC-klassi tiitlivõistlusest. Kas hammas ei hakanud peale?

Selle küsimuse esitasid veidi vara. Anna mulle traditsiooniline 100 päeva, et kõigi üksikasjadega kurssi saada.

Viimasel ajal on seoses Kuressaare jahisadama remondiga räägitud SMS-i kodusadama üleviimisest Kuressaarde. Hoone uuendamine sai rahastuse. Mis sellest ideest saanud on?

See kõik on reaalne, aga metsas jooksva karu nahka praegu veel ei jagaks.

Klubile oleks see abiks seltsielu elavdamisel ja purjetamise propageerimisel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 450 korda, sh täna 1)