Vallajuhid taunivad nõuniku tegevusetust (31)

ABIRIIS: Seisma jäänud Euroopa Liidu toiduabi pärineb aastast 2013, põhiosa sellest jagati laiali sama aasta septembris. Foto: arhiiv

ABIRIIS: Seisma jäänud Euroopa Liidu toiduabi pärineb aastast 2013, põhiosa sellest jagati laiali sama aasta septembris. Foto: arhiiv

Valjala vallavanem ja vallavolikogu sotsiaalkomisjoni esimees taunivad Euroopa Liidu toiduabi jagamisega hätta jäänud Valjala valla sotsiaalnõuniku Kairi Nuudi tegevusetust.

“Mõistagi tulnuks toiduabi õigeaegselt laiali jagada ja sellega viivitamine on põhjendamatu,” vastas Valjala vallavanem Aare Martinson Saarte Hääle küsimusele, kuidas hindab Valjala vallavalitsus valla sotsiaalnõuniku tööd toiduabi jagamisel. “On kahetsusväärne, et sotsiaalnõunik ei pööranud aegumisele tähelepanu ja selline olukord tekkis,” lisas ta.

Euroopa Liidu abi jäi jagamata

Saarte Hääl kirjutas 7. mail, kuidas Valjala vallavalitsuse tegevusetuse tõttu jäi abivajajatele õigeaegselt välja jagamata sadu kilosid Euroopa Liidu toiduabi, mis seisis rohkem kui aasta kasutult valla sotsiaalkorterisse viivas koridoris. Valjala valla sotsiaalkomisjon esitas jagamata jäänud toiduabi kohta vallavalitsusele arupärimise, millele nüüdseks on tulnud ka valitsuse vastus.

Valjala vallavolikogu sotsiaalkomisjoni esimees Angela Mäeots möönis, et valla sotsiaalnõunikult järelepärimisele saadud vastus on üldsõnaline ja lühike, mistõttu kavatseb komisjon oma järgmisel koosolekul Kairi Nuudile abi jagamise kohta lisaküsimusi esitada. Mäeotsa sõnul jätab sotsiaalnõuniku koostöö sotsiaalkomisjoniga soovida, probleemiks on Kairi Nuudi kinnine iseloom. “Ta (Kairi Nuut –toim) peaks ise olema suhtlemisele avatud ja koostööaldis, mitte et meie peame teda taga ajama,” osutas komisjoni esimees.

Sotsiaalnõuniku ignoreerivat suhtumist sai tunda ka Saarte Hääl, kui toimetus üritas temalt kaks nädalat tagasi tulutult kommentaari saada. 2013. aastal toiduabist ilma jäänud Valjala pensionär Palmi Suurem ütles aga, et tema ei lähe enam mitte kunagi Valjala vallavalitsusse toetust küsima.

Puuduv avahooldusteenus

“Enne kannatan natuke rohkem puudust, kui vallast abi küsima lähen,” kinnitas Suurem, kel jagus samas kiidusõnu valla eelmise sotsiaaltöötaja aadressil. “Eelmine sotsiaaltöötaja Ellen Tampuu ütles ikka, et kui sul on mure, tule kohe ja räägime, kuidagi ikka saame lahendada.”

Lisaks prohmakale sotsiaalabi jagamisel peab Valjala volikogu sotsiaalkomisjon suureks probleemiks avahooldusteenuse puudumist Valjala vallas. Teemat on tõstatanud nii sotsiaalkomisjoni praegune kui ka varasemad koosseisud, ent asi pole valla tegevaparaadi saamatuse või tegevusetuses tõttu edasi liikunud. Valla sotsiaalkomisjoni aprilli lõpus toimunud koosoleku protokollist ilmneb, et kuigi vallamajast on korduvalt lubatud sotsiaalkomisjonile esitada avahooldusmäärus ja abivajajate kaardistus, ei ole seni nendest kokkulepetest tähtajaliselt kinni peetud.


Kellele jagati seisma jäänud abi?

Valjala vallavanem Aare Martinson ütles, et Saarte Hääles kõne all olnud seisma jäänud Euroopa Liidu toiduabi pärineb aastast 2013, millest põhiosa jagati laiali sama aasta septembris.

Üks abipakk kaalus 18,5 kilogrammi ja sisaldas makarone, neljaviljahelbeid, suhkrut, nisujahu, toiduõli, riisi, mannat ja tatart. Järelejäänud toiduabi enamiku kuivainete “parim enne” möödus 2014. a maist augustini, makaronid kestavad aastani 2016.

Viimane osa toiduabist jagati laiali üle-eelmisel nädalal varem abi saanutele või raskustesse sattunud peredele. Koos kehtiva kasutusajaga makaronidega jagati laiali ka teised kuivained, mille “parim enne” on möödas ja mida abisaajad olid nõus vastu võtma. Toiduainete aegumisest teavitati kõiki ja need võeti vastu oma riisikol. Laiali jagati kogu toiduabi, ära ei visatud midagi. Abi said sotsiaalnõuniku sõnul 27 peret.

2015. aastal said Euroopa Liidu toiduabi vaid toimetulekutoetuse saajad. Valjala vallas oli neid üheksa inimest. Tegelikult on abivajajate hulk suurem.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 566 korda, sh täna 1)