Saare roogkatuste ehitaja: töö otsib meistri ise üles (2)

TÖÖRÕÕM: Hardi Rajas pole lihtsalt ettevõtte juht, vaid teeb ka ise tööd. Objektil Haapsalus tegi ta ukse sooni sügavamaks, sest palkmajad vajuvad katuse raskuse all ikka madalamaks. Foto: erakogu

TÖÖRÕÕM: Hardi Rajas pole lihtsalt ettevõtte juht, vaid teeb ka ise tööd. Objektil Haapsalus tegi ta ukse sooni sügavamaks, sest palkmajad vajuvad katuse raskuse all ikka madalamaks. Foto: erakogu

Väike Saaremaa ehitusettevõte Rajas Katused OÜ on Vargamäel Tammsaare majamuuseumis roogkatuste ehitajana juba tuttav. Nüüdki käidi näiteks sealset aita sättimas.

Ettevõtte juht ja omaniku Hardi Rajase sõnul on Tammsaare majamuuseumis pea kõik katused nende tehtud. Ainus, mis pole Rajas Katuste tehtud, on seesama ait, mida nüüd korrastamas käidi. “Ait oli päris räsitud välimusega, aga korralike meistrite käe all sai tulemus väga korralik,” kinnitas Rajas. “Asja krooniks oli muidugi uus hari lõhkiaetud tammemalkadega.”

Töö aida juures kestis kolm päeva. Selline töö ongi Rajase sõnul pigem aeganõudev nokkimine. Peab jälgima, et vana roogu katusel käies päris ära ei tambiks.

Väike, aga tubli ehitusettevõte sündis 2012. aasta sügisel. Põhjuseks oli Rajase sõnul tööpuudus eelnevas ettevõttes. “Praeguseni on läinud üle kivide ja kändude. On ka helgemaid päevi olnud,” tunnistas ettevõtte juht. Tõsine probleem on tema sõnutsi kaadriga. “Headel töömeestel on juba töökoht, uute väljaõpetamine on riskantne ja kulukas, sest kunagi ei tea, kas ta jääb ettevõttesse või ei.”

Praegu on Rajas Katustes töötajaid neli ja Hardi Rajase sõnul üritab ta ettevõttes hoida oma ala asjatundjaid. “Puusepad ikka puutöö jaoks, betoneerija segutööks ja roogkatuse tegija katusetööks.” Praegu on ettevõttes need ametimehed kenasti olemas. Kui on rohkem tööd, saab objektile lepinguga mehi juurde võtta.

Hardi Rajas tunnistas, et töö otsib tavaliselt meistri ise üles. “Kuulsus käib ikka eespool. Hea ja korralik töö on parim reklaam,” kinnitas ta. Rajas möönis, et on ka konkurente, kes kaikaid kodaratesse loobivad, ent ajapikku saab asi ikka selgeks, kui meister on hea.

Katuseid on tehtud nii siin- kui ka teiselpool piiri. Suurimad tööd on siiani tehtud lätlaste juures. Ettevõte on töötanud ka Soomes. Praegu on Rajas Katustel leping rootslastega ja mehed töötavad Stockholmi lähistel Tyresös. “Ise tulin just koju asju ajama ning tütrel on sünnipäev ka tulemas, seega peab ikka kodus käima,” põhjendas Rajas. Samas on neil peagi tööd ja tegemist ka Pärnumaal, sealgi ootab üks katus ehitamist.

Rajas Katused ise roogu ei lõika. Hardi Rajas rääkis, et ostab roogu Eesti ühe parema roomüüja Rengo OÜ käest. “Nende roog on väga kvaliteetne ja korralik. Sellest ettevõttest juba kõrkjaid ei saa,” kinnitas ta.

Katuseroogu lõikavad Rajase sõnul vaid teatud ettevõtted, kes on selleks spetsialiseerunud. Neil on ostetud vastavad kombainid ja on väljaõppinud meeskond. Roog teeb läbi mitmeid etappe enne, kui jõuab katusetegijani.

Enamik ettevõtteid, kes roogu lõikavad, teevad Rajase sõnul siiski ka ise katuseid, aga kõik katusetegijad ei tegele roolõikamisega. “Seega on igal ettevõtjal, kes teeb roogkatust, oma rootarnija.”

Parima katuseroo tunneb Hardi Rajase sõnul ära rookõrre seina paksusest, sirgusest ja värvist. Hea katuseroog on kuldkollane, sirge ja tugeva seinaga. Mida madalamalt saab roogu lõigata, seda tugevam on kõrre ots.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 124 korda, sh täna 1)