Astes oli keemialeke (FOTOD) (1)

RASKE ÕPPUSEL: Maskides päästjad talutavad kannatanut, keda mängis Madis Au. Paremal Leisi vabatahtlik Riivo Humal, kes seekord samuti oli kannatanu rollis. Foto: Tambet Allik

RASKE ÕPPUSEL: Maskides päästjad talutavad kannatanut, keda mängis Madis Au. Paremal Leisi vabatahtlik Riivo Humal, kes seekord samuti oli kannatanu rollis. Foto: Tambet Allik

Eile hommikul kell 10.51 teatati häirekeskusele keemialekkest Aste juveelitehase hüljatud hoones. Seekord oli tegu siiski vaid õppusega, milles osales 64 inimest.

Õppuse legendi järgi hakkasid plahvatuse tagajärjel purunenud torud lekkima. “Esialgse teate järgi oli tegu metanoolilekkega. Kuid kannatanud olid saanud söövitavaid haavu. Hoones olid aga erinevad happed ja ained. Mis täpselt juhtus,

seda uuritakse,” selgitas Saaremaa päästepiirkonna juht Margus Lindmäe Astes. Hoonesse sisenesid hapnikumaskis ja kaitseriietuses suitsusukeldujad.

Pärnust välja sõitnud keemiakomando jagas teel olles juhiseid sündmuskohal toimetanud Kuressaare ja Orissaare komando liikmetele. Maja ümber tekitati 50-meetrine kaitsetsoon. Päästjad pesid “kannatanuid” voolava veega ja andsid nad kiirabile üle. Olukorda raskendas veel see, et Kihelkonna komando masin pidi aitama Saia teeristi lähedal võssa sõitnud sõiduautos Ford olevaid inimesi, kes tuli masinast välja lõigata. Seegi intsident oli seekord vaid osa õppusest, kuid ka tegelikus elus kuhjuvad õnnetused mõnikord ühte lühikesse ajaperioodi. Saaremaa turvalisust tagasid õppuste ajal Orissaare komando kodust tööle kutsutud päästjad ja vabatahtlikud.

Õppusel osalesid vaatlejatena Väike-Maarja päästekooli praktikandid. Saarlasi nende hulgas seekord polnud. Aste juveelitehase töötajaid õppusesse ei kaasatud. Lindmäe arvas, et saadud kogemusi nendega siiski jagatakse.

Lindmäe sõnul juhtus Aste tehase õuel kunagi varem ka päris balloonileke, aga midagi tõsist siis lahti ei olnud. “Pärnust sõidab komando välja olenevalt teate sisust. Kui kohapeal selgub, et saadakse oma jõududega hakkama, siis pööravad pärnakad tagasi,” selgitas Margus Lindmäe.

Lihtsa näitena keemiaõnnetusest tõi ta vannitoa puhastamise kodus. “Kokku satuvad alus ja hape ning kiire reaktsiooni tulemusena surutakse hapnik ruumist välja. Pealtnäha lokaalne juhtum, aga konkreetse inimese jaoks võivad tagajärjed, kui abi ei saabu, olla kurvad.”

Õppuse käigus evakueeriti kõrvalasuva Aste põhikooli õpilased ja koolipere. Segadust suurendas see, et häire anti vahetunni ajal. Üks poiss ootas spordiplatsi ääres edasisi korraldusi lausa sokipöiste väel. Lindmäe kinnitas, et kõik oli õige.

“Kui on elu päästmiseks vaja evakueeruda, ei krahmata kaasa koolikotte ega minda garderoobist jopet tooma,” selgitas ta. Eilset koolipere tegevust hindas ta hindele “hea”.

Väikses kohas suurt elevust tekitanud õppust uudistama tulnud Arvo töötas Aste tehases oma sõnul 1976. aasta augustist. Nõukogude ajal kasutati lusikatoorikute peitsimiseks melanži. See olnud sama kange kui Karujärvel kasutatud raketikütus.

“Kui saapa peale kukkus, oli saapal auk sees ja varbal küüs läinud,” rääkis endine tehasetöötaja. Maardust toodi seda roostevabast terasest vaatides talvel üle merejää, sest praami peale ei tahetud sellist koormat lubada.

Reaalselt juhtunud õnnetus tehases oli aga 1978. aastal, kui kohalik katlamaja plahvatas. Katlakütja pääses siis vaid ehmatusega. Ventiilitükke leiti aga koguni asula servas asunud sauna katusest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 613 korda, sh täna 1)