Võidutule toovad Sulev Metshein ja Maiu Välbe

Tänavu toovad võidutule Hiiumaal Kärdlas toimuvalt võidupühaparaadilt Saaremaale kaitseliitlane Sulev Metshein ja naiskodukaitsja Maiu Välbe.

Kaitseliidu Saaremaa maleva pealiku Kristjan Moora sõnul otsustati tuletoojate nimetamine sel aastal siduda Kaitseliidu taasasutamise 25. aastapäevaga. Kõik Kaitseliidu malevad esitavad tuletoojateks ühe tegevliikme ja ühe naiskodukaitsja, kes olid 25 aasta tagasi oma maleva ja naiskodukaitse ringkonna taasasutajad ja kes on praeguseni Kaitseliidu aktiivsete ja eeskujulike liikmetena teistele eeskujuks.

Sulev Metshein oli 1990. aastal Saaremaa maleva üks taasasutajaid, ta on maleva aktiivne, isamaaline ja väga kohusetundlik liige ning Kaitseliidu Saaremaa malevasse kuuluvad ka tema pojad Margus ja Madis Metshein.

Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna instruktor Piret Paomees ütles, et tuletoojana kaaluti vastavalt juhendile neid naisi, kes olid NKK taasloomise juures ja on ka praegu tegevad.

“Kaalusime 3–5 nime, kuid Maiu kasuks rääkis see, et ta on siiani aktiivne naiskodukaitsja,” sõnas Paomees. Maiu Välbe on naiskodukaitse Saaremaa ringkonna aktiivne liige olnud aastast 1994.

Esimest korda tulid naised Kuressaares kokku mõttega taastada Kaitseliidu naisorganisatsioon 1994. aasta 13. septembril. Toonase malevapealiku Mati Vendeli kabinetis otsustasid naiskodukaitse Saaremaal taasluua Evely Aavik, Piret Laid, Rita Loel, Maiu Välbe ja Kai Spitsõn. Juba nädala pärast toimus suurem koosolek (kus oli osalejaid juba 8), kus otsustati esinaiseks valida kohaliku maakonnalehe ajakirjanik Rita Loel.

Võidupüha paraadil Hiiumaal rivistub üles ligi 800 vormikandjat. 22. juuni õhtul toimub Kärdla Keskväljakul paraadi peaproov. Samal päeval astuvad Kärdla laululaval üles kohalikud kultuurikollektiivid, üritus kulmineerub südaöö paiku muinastule süütamisega.

23. juuni hommikul leiab aset tavapärane tulede ühendamistseremoonia ja tuletoojate autasustamine Kärdla kiriku ees. Enne paraadi peetakse kirikus tavapärane võidupüha jumalateenistus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 218 korda, sh täna 1)