Küdemal murti lambaid

MURTUD LAMBAD KÄRUS: Lambakasvataja Kaido Eigo oli juhtunust tõsiselt löödud. Foto: Tambet Allik

MURTUD LAMBAD KÄRUS: Lambakasvataja Kaido Eigo oli juhtunust tõsiselt löödud. Foto: Tambet Allik

Mustjala vallas keset Küdema küla asuval karjamaal avanes lambakasvataja Kaido Eigole eile kurb vaatepilt, murtud oli 13 Kuuse talu talle ja üks utt. Eigo ise oli kindel, et murdmise taga on hundid.

Kaido Eigo avastas murtud talled eile hommikul, kui läks vaatama, kuidas eelmisel päeval karjamaale lastud talledel läheb. “Selgus kurb tõsiasi, et järjekordselt on meid välja valitud,” ütles Eigo, kelle lambad on varemgi kiskjate ohvriks langenud. “Tekib küsimus, mis edasi saab,” tõdes Eigo, et lambakasvataja jaoks on olukord trööstitu.

Murtud talled oli kiskja karjamaa peale laiali jätnud, söödud oli vaid utest. Eigo rõhutas, et tekitatud kahju on tegelikult veelgi suurem, kuna murtud utt oli kahe talle ema. “Emapiimata nad ei kasva,” selgitas Eigo.

Lambakasvataja oli häiritud kohale tulnud keskkonnaameti eksperdi esimesest küsimusest, ega läheduses koeri ei ela. “Oleme väsinud sellest koerajutust,” lausus ta. Eigo teooria järgi on emahunt läheduses pesitsemas ja tema kaaslased tulid saaki valima. “Ei tea ju hetkel sedagi, palju väikeseid siit ära viidi või ei viidud,” lisas ta. Karjamaal oli enne murdmist sadakond vana lammast ja umbes 150 talle. Seda ümbritses elektrikarjus. Karjakoeri sel karjamaal polnud.

Kiskjatega on Kaido Eigo lambad sel aastal varemgi kokku puutunud. Nädala eest enne pühi lasid tema lambad Järise külas asuvalt karjamaalt jalga. 25 neist tuli ise järgmisel päeval tagasi, kuid nelja neist oli puretud. Üks leiti ka murtult.
Hiljem leiti veel seitse lammast üles, kuid kaheksa on endiselt kadunud.

Olukorda fikseerima tulnud keskkonnaameti metsanduse juhtivspetsialist Roland Rüütli ütles Saarte Häälele hiljem, et elektrikarjusest sissemurdmise jälgi ta ei leidnud. Sellist vaatepilti, kus on nii palju just tallesid murtud ja söömata jäetud, pole Rüütli oma sõnul varem kohanud. Selle kohta, kas murdja võis olla hunt, ütles Rüütli, et enne ekspertakti koostamist konsulteerib ta veel jahindusspetsialistidega. “Hetkeseisuga ei oska kindlalt öelda,” sõnas ta.

Rüütli selgitas, et juhul kui enam kui 51% tõenäosusega oli murdja hunt, siis kahju hüvitatakse. Seda tuleb aga oodata tõenäoliselt järgmise aasta märtsini. Rüütli jaoks oli see tänavusel aastal teine väljakutse.

Keskkonnaamet tuletab meelde, et kahjustuste riski saab oluliselt vähendada iga loomakasvataja ise. Kiskjakahjustuste ärahoidmiseks soovitab keskkonnaamet piirata karjamaa korraliku elektrikarjusega, ajada loomad ööseks lauta, kasutada karjuseid ja karjavalvekoeri.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 33 korda, sh täna 1)