Miks soome turiste on vähemaks jäänud? (5)

Läinud nädalalõpul väisasid Saaremaad Soome ettevõtjate ühenduse liikmed, kes kohtusid siinsete ettevõtjatega ja arutasid ühiseid teemasid, aga ka mõningasi murekohti.

Saaremaa ettevõtjate liidu (SEL) poolt osales kohtumisel Saaremaa arenduskeskuse juhataja ja SEL-i juhatuse liige Piret Pihel. Pihel andis liidu juhatuse assistendi Kristi Steinbergi sõnul ülevaate Saaremaa majandusest, ettevõtlusest, Saaremaa-sisesest tööjõu liikumisest ja elanikkonna tulevikuprognoosist. “Mitme teema osas oli meil samu rõõme ja ka muresid, näiteks rahvaarvu vähenemine,” tunnistas Steinberg, kes ise andis kohtumisel ülevaate liidu tegemistest ja töökorraldusest.

Ilomantsi, kust ettevõtlikud külalised tulid, on väikelinn, mis asub Soomes Põhja-Karjalas. Seal elab ligi 5000 inimest. “Ettevõtlusühingusse kuulub aga suisa 120 ettevõtet. Kindlasti on see meile eeskujuks,” kinnitas Steinberg.

Ühingusse kuuluvad ettevõtjad esindavad erinevaid tegevusvaldkondi, näiteks puidutööstust, palkmajade ehitust, arhitektuuri, põllumajandust, matusebüroosid ja hooldekodusid. Viimane tegevusvaldkond on Soomes väga populaarne.
Kohtumisel tekkiski arutelu, miks ei ole Saaremaal erasektori rajatud hooldekodusid.

Soomlased uurisid juhatuse assistendi sõnul saarlastelt ka, kuidas on siinsed ettevõtjad rahul riigi maksusüsteemiga. “Tutvustasime neile valitsuse praegust plaani tõsta nii kütuse aktsiisi kui ka majutusasutuste käibemaksu,” rääkis Steinberg. Tema sõnul oldi ka nõus, et Saaremaa–Tallinna vaheline lennuliin on kahtlemata vajalik.

Saarlased omalt poolt uurisid soomlastelt, miks soome turiste on Saaremaal vähemaks jäänud. “Põhjuseks toodi kallid hinnad ja mingil määral ka uudsuse kadumine,” tõdes Kristi Steinberg. “Jällegi saab siinkohal rääkida, et on vaja arendada tervise-, golfi- ja jahiturismi. See mõte leidis sooja vastuvõttu.”

Kohtumise lõpuks esitati kutse tulla tutvuma Ilomantsi linna ja ettevõtlusega.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 808 korda, sh täna 1)