Põllumehed lükkasid oma suured ostud edasi

SOETAVAD PÄRISEKS: Ehkki esialgu on viiemeetrine randaal Jurna talu maadel kokkuleppe korras kasutada, tahavad nad Jürgen Haameri kinnitusel selle päriselt osta. Foto: Tambet Allik

SOETAVAD PÄRISEKS: Ehkki esialgu on viiemeetrine randaal Jurna talu maadel kokkuleppe korras kasutada, tahavad nad Jürgen Haameri kinnitusel selle päriselt osta. Foto: Tambet Allik

Põllumajandustehnikat müüva A. Tammel AS-i andmetel on varuosade müük sel kevadel olnud isegi suurem kui eelmisel aastal.

A.Tammel AS-i juhatuse liige Indrek Tammel ütleb, et Saaremaa põllumajandustootjaid tuleb tegelikult kiita, sest paljud neist järgivad vanasõna “rege rauta suvel ja vankrit talvel”. Ta märkis, et mitmed põllumehed tellisid teraviljakülvikute varuosad ära juba aasta algul ja masinad olid külviajaks ilusti töökorras. See käib ka teiste masinate kohta.

Tammeli sõnul on varuosade müük olnud suuremgi kui eelmisel aastal. “See tuleneb ilmselt sellest, et praeguses majanduslikus olukorras lükkavad talunikud uutesse masinatesse investeerimise edasi ja püüavad pigem olemasolevaid töökorras hoida.“ A. Tammel pakub Saaremaal varuosasid kõikidele neilt ostetud masinatele. Enamküsitud kulu- ja varuosi on neil Upal.

Tänavu on nad Saaremaal müünud mitu Austria firma Einböck oraseäket. “See on väga populaarne seade oraste ja heinamaade äestamiseks ning koos külvikuga uute rohumaade rajamiseks ja olemasolevate rohumaade uuendamiseks,” rääkis Tammel.

Aasta alguses avanes põllumajandustootjatel võimalus taotleda masinate ja seadmete ostuks Euroopa Liidu toetust. Ka mitmed saarlased küsisid neilt pakkumisi tehnikale.

Firma jaoks on selle aasta suurim uudis, et märtsist ollakse Belarusi traktorite müügifirma Türi Belest omanikud. Selle sammuga laiendatakse müügivõrku, aga pakutakse ka võimalust müüa Belarusi traktoreid ja varuosasid nii Jõgeval, Viljandis kui Saaremaal.

Maamessi Tartus iseloomustas Tammeli sõnul heitlik ilm ja suur külastajate arv –pea 41 000 inimest. “Meie poolt oli uudistena välja toodud firma SMS põllurullid, uue põlvkonna Merlo teleskooplaadur, Elho firma uus üheksameetrise töölaiusega muljurniiduk ja mitmed teised masinad.”

Tema sõnul oli neil messil heameel kohata Saaremaa põllumehi ja tutvustada neile uudistoodangut. “Messil tehtud kokkuleppe järgi töötab nüüd Jurna talu põldudel Eestis esmakordselt Tšehhi firma SMS viiemeetrine randaal.”

Jurna talu peremehe Toomas Haameri sõnul on uus randaal väga hea. Noorperemees Jürgen Haamer tõdes, et tegelikult nad selle masina omale mõne aja pärast soetavadki. Praegu on see nende kasutada kokkuleppe korras. Nad on esitanud PRIA-le taotluse selle ostmiseks, aga seda läbi OÜ Toomjürker, mille omanikering on sama. Põhjus, miks randaali kasuks on otsustatud, seisneb selles, et vanad maad, mida nad kavatsevad uuendada, on kivised. Seega on nad otsustanud loobuda künnipõhisest maaharimisest. See tähendab, et talu võtab kasutusele minimeeritud põlluharimise.

Tammeli sõnul on võimalik, et niiduajaks tuleb saarele ka Elho firma üheksameetrine niiduk. Midagi täpsemat selle kohta on aga vara rääkida. Juba ootavad Upal uusi omanikke aga Elho vaaluti ja Orkeli rullpress.


Hinnakataloogi “vilju” saab maitsta aasta lõpus

Maaelu arengukava programmperioodil 2014–2020 võtab PRIA osa investeeringutoetuste rakendamisel kasutusele mobiilsete põllumajanduslike masinate ja seadmete hinnakataloogi. Toetust taotledes tuleb valida sobiv masin või seade kataloogis olevate toodete hulgast.

A. Tammeli Saaremaa esinduse juhi Andres Tammeli arvates on midagi põhjapanevat kataloogi kohta vara arvata. Tema sõnul kogu nende sortimenti kataloogis pole. “Need masinad, mille kohta oli teada, et keegi nende soetamiseks toetust taotleb, said sinna kataloogi enam-vähem küll.”

Kas kataloogi kasutuselevõtt muudab masinamüüjate vahelise konkurentsi pingelisemaks või läbinähtavamaks, selgub Tammeli arvates, kui tulevad toetusotsused ja läheb reaalseteks tehinguteks.

“Siis on kuulda, kuidas keegi on oma hinnad kataloogi pannud,” märkis ta. “Konkurents põllumajandusmasinate turul on päris tugev ja ega seal eriti bluffida saagi.”

Andres Tammeli sõnul paneb hinnakataloog hinnad pooleks aastaks lukku. Kui hea ja kasulik see on, ta praegu veel arvata ei osanud. “Neid vilju saab maitsta aasta lõpus.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 801 korda, sh täna 1)