Muhust leitud ehted pärinevad kalmest (2)

Foto: muinsuskaitseamet

Foto: muinsuskaitseamet

Kolmapäeval käis grupp arheolooge Muhu saarel, et heita pilk peale kändude juurimisel avastatud võimaliku kalmega. Raiesmikult muistseid esemeid leidnud kohalike meeste Rein Saksakulmu ja Mihkel Mägi tegutsemisega jäid arheoloogid rahule. Objekt võetakse ajutise kaitse alla.

Muinsuskaitseameti arheoloogia vaneminspektor Nele Kangert rõhutas, et tegemist pole mitte peidetud aardega, nagu kirjutas ajaleht Meie Maa, vaid 11.–13. sajandist pärineva kalmega.

“Käisime ka ise kolmapäeval kohapeal. Leidsime põlenud inimluid, eelnevalt oli leitud pronksist käevõrusid, rinnakee katkeid, rinnanõelu ja üks kirves. Mitmed esemed olid tahtlikult deformeeritud või katki murtud, mis oli selleaegsele matmiskombestikule iseloomulik,” selgitas Kangert.

Tema sõnul on kännujuurimine kalmet kahjustanud. “Võtame selle ajutise kaitse alla. Järgmine töö on kalme piiride eeluuringutega väljaselgitamine. Suuremaid kaevamisi praegu ette näha pole. Kalme seni säilinud osa tuleks säilitada võimalikult puutumatuna. Objekti edasine saatus otsustatakse pärast täpsemaid uuringuid,” selgitas vaneminspektor.

Leidudest teatanud käitusid Kangerti sõnul korrektselt. “Kuna püsis oht, et metsatöid jätkatakse, oli leidude algsest asukohast väljavõtmine mõnevõrra õigustatud. Kuid ka sellises olukorras tuleb esmalt suhelda muinsuskaitseameti arheoloogidega,” rääkis Kangert.

Leiud viidi konserveerimiseks Tallinna. “Pärast konserveerimist jääb hoiutingimuste olemasolu korral alati võimalus deponeerida leiud kohalikku muuseumi, aga initsiatiiv selleks peab tulema muuseumi poolt. Korraldada võib ka näitusi või teabepäevi,” pakkus ta.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa ütles, et mõne aja eest teavitati neid tõesti ühe sõle leidmisest. Enne, kui nad kohale olid jõudnud, helistas sama inimene uuesti ja teatas juba viie kilo ehete leidmisest. Nimelt tõmbas traktor puude juurimisel esemed suuremale alale laiali.

Üks leidjatest, Ridasi külas elav ajaloohuviline Rein Saksakulm ütles, et tema jaoks oli see tõeline üllatus. “Päris tore asi tuli maa seest välja,” rõõmustas ta. Kolmapäeval näitas ta kohta neljale arheoloogile, kes lubasid paiga uurimise tööplaani võtta. Vahepeal pandi aga metsatööd seisma, et vältida edasisi kahjustusi.

Kohast, kus asjad leiti, oli ekskavaator endale teeraja sisse lükanud. “Õnneks seal kõrval puud ja põõsad veel kasvavad ja seal peaks pinnas olema puutumata,” rääkis Saksakulm. Arheoloogid nägid tema sõnul kohe ka luid ja põlenud kohti pinnases. Ise polnud ta seda tähele pannud.

“Muhu oli muinasajal võimas kihelkond. Kusagil pidid inimesed ju elama. Välistada ei saa ka vana sadamakoha olemasolu,” arvas ta. Leitud esemeid loodab ta tulevikus näha kas Muhu või Saaremaa muuseumis, mitte mõnes pealinna hoidlas inimsilma eest varjus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 811 korda, sh täna 1)