Miks me armastame Muhumaad (4)

miks me armastame muhumaadOlen Muhus tänaseks pidevalt elanud pool sajandit järjestikku. Sündisin ja kasvasin oma kodukülas Tupenurmes, kus elan rõõmuga ka praegu. Varem käisin koolis oma kodu lähedal Tupenurme algkoolis, põhikoolis Piiril ja lähima, Orissaares asunud keskkooli (praeguse Orissaare gümnaasiumi) lõpetasin 1962. aastal.

Olen õnnelik, et väga hinnatud kirjandusõpetaja Helene Teäri ärasaatmisel Orissaare gümnaasiumi fuajees luges tollane õppealajuhataja Juta Porgand ka minu õpetajale pühendatud värsse. Meenutan tänuga andekat füüsikut, õpetaja Jaan Ratasseppa ja tugevat keemiaõpetajat Silvi Puukarit, kes meid jälgivad kusagil heledatel teedel.

Mõned loojanatuurid

Armastan oma saart, sest siin on kasvanud erinevatest põlvkondadest loojaid, seda nii kirjanduspõllul, muusikas kui ka kunstis.

Ema poolt on Tupenurme juurtega Villu Kangur, kes pärjati aprillis Palamusel Oskar Lutsu huumoripreemiaga. Tupenurme Saare Ulve vanem poeg leiab, et tal on mõnus olla nii Eesti saartel kui ka väljaspool Eestit.

Villu sisendab meisse positiivsust, sest on veendunud, et me, eestlased, saame tõsistest olukordadest naljaga üle. Jutt jumala õige. Saare Villu noorem vend, Tupenurme kadakate vahele endale kodu ehitanud Veiko Kangur on samuti väga mõnus, naeratab juba kaugelt eemalt.

Ema poolt on Tupenurme juurtega saksofonist ja helilooja Villu Veski – Juu Jääbi korraldaja, kes on muusika juurde toonud mitu põlvkonda.

Tupenurme on ka Eerik Peekri koduküla. Oma doktoritöö kaitses ta Šveitsis metallide väsimuse alal. Tupenurmest on pärit filoloogiadoktor Juhan Peegli vanaisa ja ajakirjanik Neeme Korvi vanaema Hilda. Pärdi Hilda on Neeme ema, kunstnik Anne Korvi ema.

Tamse küla Sepa oli kena inimese ja tunnustatud kirjandusteadlase Maie Kalda suvekodu. Ehkki ta polnud juurte poolest muhulane, elas ta siin hingelt muhulasena ja kirjandussõbrad mäletavad teda kui äärmiselt empaatilist inimest.

Tamse Sarapuul on kunstnike Reiu ja Liia Tüüri ja Liia tütre Riste Laasbergi juured. Sama õue peal on kasvanud Muhule suure panuse andnud Kadri Tüür, kahekordne magister ja peagi semiootikadoktor, kes elab Koguva Laasul ja kes on andnud kodusaarele ande järelkasvuna fantastilised Lauri ja ta õe Roosi, praegused Muhu põhikooli kasvandikud.

Väga andekas noor tegija on Helena Läks, kes tahtis juba abituriendina raamatut kirjutada. Tänaseks on ta sulest ilmunud kaks hinnatud luulekogu.

Muhu muuseumi keskmeks on Juhan Smuuli sünnikodu Tooma, kus traditsioonid on edasi kandunud, olgu muuseumijuhiks siis muusik Meelis Mereäär, Kadri Tüür või teadurina töötanud Eda Maripuu, kelle sihikindlus ja töö väärivad esiletõstmist.

Väga suure panuse on oskuste edasiandmise poolelt teinud raamatu “Muhu mustrid” tiimi kuulunud Anu Kabur Muhu koolist, Mai Meriste, Muhu muuseumi töötaja ja endine Orissaare keskkooli kasvandik Anu Pink.

Muhu kooli matemaatikaõpetaja Tiina Saar on hea käsitöömeister ja kauaaegne Muhu käsitööseltsi Oad ja Eed juhatuse liige. Osav tikkija ja mustrite paika sättija on Elo Schapel, kelle tikitud vesti ja sääriseid kiitsid võhivõõradki, kes võõras linnas taastusravis selle loo kirjutaja kõrvale sattusid.

Tegijaid on palju. Olgu kiidetud roositud pättide hinnatuim meister Piret Oidekivi, kultuurikolledži rahvusliku käsitöö alal lõpetanud Alliki Oidekivi. Tõelised meistrid ja entusiastid on aialooja ja portselanimaalija Riima Randviir, samuti aialooja Elle Otsa, loodusesõber ja puidumeister Kalju Tuulik, sepp Paul Tüür.

Tugeva kodu loome me

Tugeva kodu loome me ise, oma tahte, empaatiavõime ja hea sideme hoidmisega eri põlvkondade vahel.

Muhu põhikooli õppealajuhataja Ulvi Kipper on sina peal merega, ta vanem tütar Karin Kipper kaitses Tartu ülikoolis doktoritööd, stažeerib Londonis parimais laboreis, esineb USA-s ülikoolides teadusseminaridel. Ulvi noorem tütar jätkab mereakadeemias õpinguid keskkonnakaitse alal. Täna juba heledatel teedel merd kündvad endised kalurid, Ulvi äi Leo ja abikaasa Hannes olid tublid ja hinnatud mehed.

Empaatia on võime mõista teise inimese tundeid, lugeda näoilmeid, olla kaastundlik ja hooliv. Nii Muhu põhikoolis kui ka lasteaias arendatakse seda võimet. Muhu vallavanem Raido Liitmäe on valda juhtinud inimest märgates. Raidol on tugev pere, kus mitu põlvkonda kõigist hoolivad.

Aitäh, vanaemad Maire Liitmäe, Friida Noot, Floriida Tüür, Helju Noor, Juta Laaneväli, Helvi Maripuu, Selma Neidorf, Aino Äkke ja paljud teised, kes hoiavad pere südant ja mälu. Aitäh kõigile, kes hoolivad.

Irma Järvesalu
muhulane

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 612 korda, sh täna 1)