Arusaamatus kaitseliitlastega Roomassaare teel (56)

moora“Mis toimus pühapäeval Roomassaares? Mind peatati lennujaama juures. Seda tegi laigulises mundris relvastatud mees. Ilmselt oli tegu kaitseliitlasega. Mulle ta ennast ei tutvustanud, olukorda ei selgitanud,” rääkis esmaspäeval Saarte Hääle toimetusse tulnud mees (toimetusele on tema isik teada) ärritatult.

Räägitust selgus, et automaadiga relvastatud ja kiivrit kandnud mehe valvsa pilgu all pidi autojuht seisma vähemalt 6–7 minutit. “Küsisin, kui kaua ma ootama pean. Vastust ei saanud. Valvur vaatas taevasse ja ei rääkinud ühtegi sõna. Minuti-paari pärast sain loa edasi sõita,” rääkis kinnipeetud mees.

Teekond jäi tal aga üsnagi lühikeseks. Paarisaja meetri pärast peatas mehe laigulises mundris naine. Roolikeeraja sõnul ei tutvustanud ka tema ennast. Olevat sõidukijuhi poole pöördunud käskivas toonis, öeldes, et ta mootori seiskaks. Kui autojuhilt isikut tõendavat dokumenti nõuti, esitas aastaid autojuhina leiba teeninud mees juhiloa. Seejärel nõuti temalt ID-kaarti. Seda dokumenti ei olnud mehel kaasas. “Kus see öeldud on, et pean seda iga päev kaasas kandma?” küsinud mees.

“Mul on siiani selline tunne, nagu oleksin kurjategija. Kõik politseinikud, kes on mind teel kontrollinud, on ennast tutvustanud. Nad on minuga viisakalt käitunud. Seekord sain aga teistsuguse kogemuse osaliseks,” nentis mees, et seetõttu ei saanud ta läbielatut vaid enda teada jätta.

Kes siis pühapäeva lõuna paiku Roomassaare teel liiklejaid peatasid? Kaitseliidu Saaremaa maleva pealiku Kristjan Moora (fotol) sõnul toimus pühapäeval üleriigiline politsei ja Kaitseliidu ühisõppus. “Me kaasasime kaitseliitlasi, kellel eelnev väljaõpe puudus. Võis juhtuda, et mõni neist ei suutnud professionaalselt käituda. Enne kontrollpunkti peatati sõidukijuhte seepärast, et samal ajal kontrollisid politseinikud varem peatatud autot,” selgitas Kristjan Moora.

Veel ütles malevapealik, et liikluseeskirjade täitmist pühapäeval otseselt ei kontrollitud. Õppuse eesmärk oli kriisisituatsiooniks valmistumine. Kontrolliti isikuid ja autosid. Valiti just selline teelõik, kus liiklusintensiivsus oli väike.

Kaitseliitlaste pealik toonitas veel kord, et juhised olid antud kõigile õppustest osavõtjaile. Seda, et kaitseliitlased ennast ei tutvustanud ja olukorda ei selgitanud, pidas Moora kahetsusväärseks, märkides samas, et niisugused õppused on vajalikud meie kõigi turvalisuse tagamiseks ja nõuavad elanikelt mõistvat suhtumist.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 4 691 korda, sh täna 1)