Nõukaajal tulekahjudest ei kirjutatud (2)

KUURSAAL PÕLEB: Ajaloolisele fotole on jäänud leekides kuursaal. Esiplaanil Pihtla vabatahtlike auto. Foto: Saaremaa muuseum

KUURSAAL PÕLEB: Ajaloolisele fotole on jäänud leekides kuursaal. Esiplaanil Pihtla vabatahtlike auto. Foto: Saaremaa muuseum

Harva ilmub selliseid lehenumbreid, kus ei kirjutata tulekahjudest, kulupõlengutest vms Saaremaal. Õnneks on enamasti tegu “õnnelike õnnetustega”, kus suurem kahju jääb sündimata ja inimestele eluvaim sisse.

Nõukogudeaegse kohaliku lehe Kommunismiehitaja numbreid lehitsedes selgus, et Eesti NSV ajal Kingissepa rajoonis tulekahjusid justkui ei olnudki. Tegelikult muidugi põlesid majad ka kümneid aastaid tagasi, kuid negatiivsed uudised lehte ei jõudnud. Imekombel olid Saaremaa arhiivraamatukogu fotokogus olemas mustvalged pildid kuursaali põlengust 1984. aastal.

Tolleaegsete fotograafide sõnul ei olnud üldiselt kombeks tulekahjusid pildistada. Ainukesed kaameraga inimesed õnnetuspaigal olid uurijad. Vajadusel, kuid harva, tegid põlenud hoonetest fotosid ka kindlustustöötajad.

Inimeste mälust on aeg viinud aastaarvud ja kuupäevad. Inimpõlvepikkune taasiseseisvusaeg on aga päästeameti veteranpäästjad viinud väljateenitud pensionile. Seetõttu sai artikliks vormida vaid kahe mehe lood.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 650 korda, sh täna 1)