Narkoturul valitseb kanep (11)

NARKOPIIP: Sellise plekkpurgist valmistatud “piibu” abil tarvitatakse uimasteid. Selle purgiga hingati sisse marihuaanat. Foto: Tambet Allik

NARKOPIIP: Sellise plekkpurgist valmistatud “piibu” abil tarvitatakse uimasteid. Selle purgiga hingati sisse marihuaanat. Foto: Tambet Allik

Märtsi keskpaigas Kuressaare kohtumajas noortele narkokaupmeestele mõistetud suhteliselt karmid karistused panid küsima, kui suur on narkoprobleem Saaremaal tegelikult.

Kuressaare politseijaoskonna ennetus- ja menetlustalituse menetlusteenistuse vanema Ahti Lepa andmetel registreeriti Saare maakonnas 2014. aastal 14 narkokuritegu ja 20 väärtegu.

“Enamasti Kuressaares,” nentis Lepp. Kättesaadud narkootiline aine oli tema sõnul mõeldud enamasti müügiks. 2014. aastal võeti Saare maakonnas kurjategijatelt ära 1180 grammi marihuaanat, 52 grammi amfetamiini, 40 marki ainega 25B-NBOMe, mida müüakse turul LSD pähe, ja 36 grammi ainet 5F-AKB48, mida rahvasuus kutsutakse mädiks.

Lääne regioonis tervikuna kasvas registreeritud narkokuritegude arv 2014. aastal enam kui poole võrra. 10 000 elaniku kohta registreeriti Saaremaal 11 narkosüütegu. Rahvaarvu aluseks võttes on kuritegude osakaal võrreldes teiste Lääne regiooni maakondadega Saaremaal kõige väiksem.

Lepp juhtis tähelepanu ka sellele, et esines juhuseid, kus aine äravõtmise ajal polnudki see veel keelatud ainete nimistus, kuid lisati sinna hiljem. Näiteks tõi ta mädi ja AB-CHMINACA.

Juhtivuurija Priit Sepp rääkis Saarte Häälele, et lisaks noorteseltskonnale, kes paari nädala eest narkokuritegude eest kohtu all oli, on politseil ja prokuratuuril menetlemisel veel mitmeid juhtumeid. Tema sõnul ei saa öelda, et narkokuritegusid oleks Saaremaal vähemaks jäänud, pigem on tavapärastele uimastitele lisandunud üha rohkem sünteetilisi aineid.

“Olgu selleks siis näiteks LSD ehk NBOMe ja sünteetiline kanep ehk spice. Oleme osa Euroopast ja maailmast,” selgitas Sepp. “Jälile oleme saanud muuhulgas ka neile, kes on ise neid aineid internetist tellinud. Ainete Eestisse toimetamise suuremaid skeeme harutatakse lahti üle Eesti.”

Postkontorisse tulevaid saadetisi kontrollib maksu- ja tolliamet. Sepp tõi näiteks, et üks kilo kokkupressitud marihuaanat mahuks pakendisse suurusega 20x 15x 5 sentimeetrit. Tihti tuuakse kanep kohale juba ühegrammistes pakendites, kuid leidub ka neid, kes kohapeal kaupa pakendavad.

Saarlased on tema meelest pigem projektipõhised kaupmehed, kaup tellitakse kohale ja kauplemine käib oma seltskonnas. Päris nii, et tänaval ligi astutaks ja pakutaks, asjad ei käi. “Üleandmine käib nii käest kätte kui ka varem kokkulepitud kohta jätmisega. Ostjal peab kindlasti olema n-ö soovitaja,” teadis Sepp.

Saaremaa kanepihinnad on tema sõnul kõrgemad kui mandril. Ühe grammi hind on 20–30 eurot. Uurimise käigus on selgunud, et tuleb ette ka pettusi. Petetakse peamiselt kaaluga ehk ei panda kotikesse täpselt grammi, vaid natuke vähem.

“Milligrammidest tuleb aga lisaraha. Narkootikumid on selline teema, kus “kannatanu” praktiliselt puudub. Keegi ei tee politseile avaldust, et müüja pettis mind,” lausus Sepp. “Raskemad narkokuriteod on esimese astme kuriteod ja hirm karistuste ees on tegelikult suur.”

Müüjate hulgas on neid, kes ise ei tarvita, ja neid, kes müüvad selleks, et ise tasuta ainet saada. Priit Sepp tunnistas, et tarvitajate nimed käivad kriminaalasjadest läbi ikka ja jälle.

“Sõltuvus on tugev, kuid inimestel on seda raske tunnistada. Selgitused tarvitamise ja sõltuvuse kohta on stiilis , et inimene on kolm aastat igal nädalavahetusel kanepit suitsetanud ja pole sõltuvusse jäänud,” muigas Sepp.

Süstivaid narkomaane on Saaremaal üksikuid, kuid et nad aine saamiseks vargile läheks, pole Sepa sõnul kinnitust leidnud. Reididel on keelatud ainega vahele jäänud nii turiste lennujaamas ooperipäevade ajal kui ka teiste suursündmuste ajal sadamates. Kahele isikule on esitatud kahtlustus narkojoobes juhtimises, aga menetlused on alles pooleli.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 031 korda, sh täna 1)