Ruhnu vallavanem Jaan Urvet esitas veeteede ametile taotluse Ruhnu tuletorni külastajatele avamiseks.
Veeteede amet toetas algatust, aga meenutas vallavanemale, et Ruhnu tuletorni kasutatakse meresõiduohutust tagava navigatsioonimärgina. “Kuid tuletorni kinnistu samaaegselt kasutamiseks andmine Ruhnu vallavalitsusele tutvustamise ja külastamise eesmärgil ei raskenda tema otstarbekohast kasutamist,” leidis ameti peadirektori asetäitja Taivo Kivimäe.
Vallavanema sõnul tuleb lähiajal saarele veeteede ameti esindaja, kellega koos koostatakse minimaalsete vajalike tööde nimekiri. “Siis selgub, kui palju see kõik maksab. Olen muidugi ülioptimistlik, aga tahaksime selle avada turismi kõrghooajaks pärast jaanipäeva, sest inimeste huvi on ülisuur,” rääkis Urvet.
Torni pääseb keerdtreppi mööda. Lambiruumi inimesi ilmselt ei lasta, aga ringrõdule küll. Tuletorn oleks avatud kindlatel kellaaegadel. Vallavanema arvates sooviks iga saare külastaja väikese piletiraha eest ka tuletornis ära käia. “Mõeldud on ka inimese peale, kes võtaks külastajate juhendamise ja torni hooldamise oma hooleks,” kinnitas Urvet, kelle teada näeb tornist ilusa ilmaga isegi naaberriiki Lätit.
Saaremaa navigatsioonimärgistuse talituse juhataja Jüri Kuusk ütles, et enne 1. maid tuleb neil Ruhnus vette panna navigatsioonimärk ja maapealseid märke hooldada. Sama reisiga vaatab ta üle ka Ruhnu tuletorni.
“Laternaruum on eraldatav, kuid rõdule pääseb korrus allpool. Kuna rõdu on aga lahtine, peaks ohutuse huvides rõdule vahest ka pleksiklaasid ette sättima,” ütles Kuusk, kelle sõnul jääb ohutus valla tagada. Torni jaanipäevaks avamist Kuusk realistlikuks ei pidanud.
“Seal on vaja kooskõlastusi muinsuskaitselt ja päästeametilt, üht-teist ringi ehitada. See on pikaajaline protsess,” kinnitas ta.
Loodan parimat, et ehk siiski juba sel aastal saab torni ronida. Muidugi on arusaadav, et enne tuleb teha vastavaid korrektiive, kuid loodan, et need ei võta kaua aega :-)
Näe, isegi väike Ruhnu saab oma tuletorni turistidele avada aga Saaremaal ei suudeta, eriti köidab Hiiumaa oma Kõpu tuletorniga kus kena kohvik, suitsukala, igati mõnus, suveniire laias valikus, on kohe Hiiumaa magnet kus turiste pidevalt.
Ruhnu tuletorn on eelkõige navigatsioonimärk.
Mitte vaataplatvorm vms putka, mille pealt peab kindlasti kasumit teenima hakkama.
Vallavanema mõte on üllas, aga sisaldab eneses riske nii navigatsioonimärgile kui rahvale, kes sinna üles sõeluma hakkab.
Jaanipäevaks võib selle publiku-kõlbulikuks saada heal juhul järgmiseks aastaks.
torn, kas oled üldse mõnes tuletornis käinud, et sellist jura ajad?
Kõik tuletornid on navigatsioonimärgid!
Mis osast sa eelnenud tekstist loed välja, et ma olen tuletorne kusagil mitte-navigatsioonimärkideks nimetanud…?
Ma räägin,et tuletorn on EELKÕIGE navigatsioonimärk. Sest maailmas on piisavalt pretsedente, kus tuletorn on juba ehitatud olema nii üks kui teine.
Siis, kui Ruhnu piirivalvekordoni ülemaks oli veel Arvo Veski (tervisi Sulle!), sai kah erandkorras selles majakas ära käidud. Enne sisenemist tuli kingad jätta välistrepile ja kogu rännak teha sokkides. Sees oli ka puhtus ja kord. Kui nüüd turistide hordid seal möllama hakkavad, siis on muinsusel varsti ots peal. Ja seda kõike ikka rahanatukese nimel, millest nagunii pool mustalt asjaomaste tasku läheb. Ja kindlasti pange torni ümber kuulikindlad klaasid ka,
ha, ha, ha!
Kas oled üldse Ruhnu tuletornis käinud või seda lähedalt näinud, et sellist võhiklikku jura ajad? Kõik tuletornid on erinevad nii oma konstruktsiooni, sisetrepi, vaateplatvormi jne poolest. Kui ühe tuletorni avamine huvilistele ei too omaga kaasa suuremaid probleeme, siis mõne teise tuletorni puhul aga on risk suur nii muinsuskaitse, põhikasutuse, kui külastajate endi turvalisuse kohalt.
Ela koopas ja ole vait!
Kas argumendid said otsa :)
Erinevalt koopas elajatest olen külastanud paljusid Eesti tuletorne. Nii neid, mis rahvale avatud, kui ka neid, mis üldiselt suletud. On olnud “õnn” külastada korduvalt ka Ruhnu tuletorni ning seda erinevatel aastaaegadel. Seega julgen arvata, et tean mida räägin :)