Teatris räägitakse alkoholist (1)

Täna korraldab Kuresaare linnavalitsus linnateatris seminari “Minu laps, alkohol ja tulevik”. Kuressaare linnapea ja kohaliku alkoholipoliitika töörühma juhi Madis Kallase sõnul on kahetunnisele seminarile oodatud lapsevanemad nii Kuressaarest kui ka maakonna valdadest.

2014. aasta detsembris Tervise Arengu Instituudi poolt Vanalinna kooli, KG ja SÜGi 9. ja 11. klasside õpilaste seas läbiviidud uuringu tulemustest selgus, et 90% üheksanda klassi ja 99% üheteistkümnenda klassi õpilastest on oma elu jooksul alkohoolseid jooke tarbinud ning purjus on olnud 64% 9. klassi ja 91% 11. klassi õpilastest.

Keskmine vanus esmakordsel alkoholitarvitamisel oli 9. klassi õpilaste puhul 12,3 aastat ja 11. klassi õpilaste puhul 13,6 aastat. 52% küsitletutest jõi esimesel korral siidrit ja 26% õlut. 74% küsitletud noortest oli elu jooksul alkoholi tarbinud rohkem kui kuuel korral.

Muret tekitav on ka fakt, et Kuressaare politseinikud tabasid möödunud nädalavahetusel korraldatud kontrollimise käigus 12 alaealist, kes olid tarvitanud alkoholi.

“Tosin noort, kellel tuvastati joobetunnused, olid vanuses 14–17 eluaastat ja nende suhtes alustati väärteomenetlust. Kainenema politseil kedagi jätta ei tulnud, noored anti üle vanematele,” ütles Kuressaare politseijaoskonna noorsoopolitseinik Minna Raun.

Ta märkis, et alaealistel on keelatud alkohoolsete jookide müümine, ostmine, omamine, valdamine ja tarbimine. Olenemata piirangutest kinnitavad noored, et alkoholi on kätte saada lihtne. Tihti saadetakse alkoholi järele täisealiseks saanud sõbrad või sugulased ning sagenenud on ka sellised juhtumid, kus alkoholi ostab lapsele lapsevanem. Noored, kes oma east vanemad välja näevad, üritavad ise poest alkoholi osta.

Saare maakonna alaealiste komisjoni sekretäri Meelis Kaubi sõnul alustavad meie noored alkoholi proovimist vanuses 12–14 eluaastat. “Alkoholi lasevad nad tavaliselt osta mõnel “heal onul”, keda nad ei tunne,” tõi Kaubi välja noorte levinud vabanduse.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 274 korda, sh täna 1)