Maskides märatsejatest vaid ühte ootab vangla (11)

NÄOD TAAS VARJATUD: Ühe noormehe isa peksmise eest 24. augustil ette võetud kättemaksuaktsioonil varjasid mehed oma nägu maskiga. Eile kohtumajas peitsid nad end paberilehtede taha. Vasakul Sander Niit. Foto: Tambet Allik

NÄOD TAAS VARJATUD: Ühe noormehe isa peksmise eest 24. augustil ette võetud kättemaksuaktsioonil varjasid mehed oma nägu maskiga. Eile kohtumajas peitsid nad end paberilehtede taha. Vasakul Sander Niit. Foto: Tambet Allik

Eile kuue politseiniku valve all raudus kätega Kuressaare kohtumaja saali toodud Gerdo Kalde (20), Daniel Kuusk (23) ja Henry Sisask (20) pääsevad tingimisi vangistusega, ainsana peab kolmeks aastaks vangi minema Sander Niit (20).

Mehi süüdistati omavolilises vägivaldses sissetungis ja avaliku korra raskes rikkumises. Kohtuotsused tehakse kokkuleppelised.

Prokurör Svetlana Maripuu ette loetud süüdistuskokkuvõtte kohaselt üritasid noormehed mullu 24. augustil tungida ühte Kuressaare korterisse. Seal pidi end peitma mees, kellele noormehed tahtsid omakohtu korras peksa anda.

Kalde kasutas korteriukse lõhkumiseks mootorsaagi ja Kuusk sõrgkangi. Kuritegu jäi lõpule viimata, sest uks ei andnud järele. Teo toimepanemisel kasutasid mehed näo varjamiseks suusamaski.

Samal päeval kell 21.25 tungis sama seltskond Ristiku tänaval ühte elumajja ja peksis seal puruks aknaklaasid, ukse, 42-tollise Samsungi televiisori ja sama firma sülearvuti. Kokku tekitati sel viisil koos koristamiskuludega 2909 eurot kahju. Ka seal ei õnnestunud neil otsitut tabada.

Seejärel ründasid nad maske kandes Saare Kütuse Aia tänava tanklast lahkuvat sõiduautot Škoda. Sisask viskas autot kaasas olnud puidust kurikaga ja Kalde lõi akna sisse. Pärast auto lahkumist seisis maskides kamp keset teed ning ähvardas möödasõitjaid kurikate ja sõrgkangidega. Nii jätsid nad mulje, nagu oleksid tanklat röövinud ja üritaksid nüüd põgenemiseks autot peatada. Sellist käitumist käsitles prokurör kui psüühilist vägivalda.

Henry Sisaskit süüdistati veel selles, et 23. juulil 2014 tungis ta koos kahe kaaslasega Kuressaares Tallinna ja Torni tänaval kallale ühele noormehele, tekitades talle kehavigastusi.

Prokurör taotles Gerdo Kaldele liitkaristuseks kahe aasta pikkust vangistust, millest arvataks maha vahi all viibitud 7 kuud ja 20 päeva. Tema lõplikuks karistuseks jääks üks aasta neli kuud ja kümme päeva vangistust. Mõistetud karistusest vabastataks ta tingimisi kahe aastase katseajaga. Lisaks ei tohi Kalde katseajal tarbida alkoholi ega narkootikume.

2013. aasta 27. juunil mõisteti Gerdo Kaldele Kuressaare kohtumajas 10 kuu ja 23 päeva pikkune vangistus mitme Kuressaares toimepandud peksmise eest. Siis ütles 18-aastane noormees kohtusaalis oma lõppsõnas, et on oma teo lubamatusest aru saanud ja valmis end muutma.

Daniel Kuuske ootab liitkaristusena kaks aastat vangistust. Kuusk viibib vahi all eelmise aasta 24. augustist. See aeg arvataks karistusest maha. Järele jääv aasta, nelja kuu ja 10 päeva pikkune vangistus asendataks 495 tunni üldkasuliku tööga, mille tegemiseks on tal aega kaks aastat.

Sander Niit oli viimati kohtu all alles 22. augustil 2014, mil kohus karistas teda peksmise eest 1090 tunni üldkasuliku tööga. Töötunde ta tegema ei jõudnudki, sest 25. augustil võeti ta vahi alla. Aasta varem septembris oli ta kohtu all olnud politseiniku ründamise eest.

Niit on nelikust ainuke, keda võib oodata reaalne kolme aasta pikkune vanglakaristus, sest tema puhul pööratakse täitmisele ka tegemata üldkasuliku töö tunnid.

Henry Sisaski lõplikuks karistuseks jääks üks aasta, neli kuud ja 12 päeva vangistust, mida ei pöörata täitmisele, kui ta kaheaastase katseaja jooksul suudab uutest kuritegudest hoiduda.

Teise astme kuritegude eest tuleb kõigil kohtualustel maksta riigituludesse 585 eurot sunniraha. Tsiviilhagi peavad nad tasuma solidaarselt summas 727 eurot 25 senti. Seni on seda teinud vaid Kalde.

Kui asitõendid, nagu näomaskid ja sõrgkangid lähevad hävitamisele, siis Gerdo Kalde taotles mootorsae Partner ja puulõhkumiskirve tagastamist.

Kohus teeb otsuse teatavaks 13. aprillil.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 4 095 korda, sh täna 1)