Saaremaal on põllumajandusvee tarbimine oluliselt kasvanud

Keskkonnaagentuuri koostatud Saaremaa vete seisundi ülevaatest selgub, et viimase kümne aasta jooksul on põllumajandusliku vee tarbimine Saaremaal suurenenud 51%.

Keskkonnaagentuuri pressiesindaja Kadri Kauksi ütles, et veetarbimine on kasvanud nii looma- kui ka taimekasvatuse arvelt, samuti on vee tarbimise kasvu mõjutanud ettevõtete arvu suurenemine.

Üks põhjus, miks vee tarbimine on tõusnud loomakasvatuse arvelt, on suured muudatused loomade pidamise tehnoloogia osas viimasel kümnel aastal: näiteks üleminek tahesõnnikutehnoloogialt vedelsõnnikutehnoloogiale, mis nõuab suuremates kogustes vett kui tahesõnnikutehnoloogia.

2013. aastal kasutati Saare maakonnas põllumajandusettevõtetes kokku 212 000 m3 vett, mida on vähem kui kulus olmele (553 000 m3) ja tööstusele (508 000 m3). Valdade lõikes kulus põllumajanduses kõige enam vett tollases Kaarma vallas, kus tarbiti aastas 51 000 m3 vett, järgnesid Kärla vald (37 000 m3) ja Pihtla vald (24 000 m3). Kokku kulus Saare maakonnas 2013. aastal ligemale 1, 7 miljonit kuupmeetrit vett.

Ka teistes maakondades on põllumajanduslik veekasutus enamasti kasvanud, ent mõnes maakonnas ka vähenenud.

Harjumaal ja Hiiumaal on veekasutus viimase kümne aasta jooksul vähenenud vastavalt 42% ja 83%. Ülejäänud maakondades on põllumajanduslik veekasutus sarnaselt Saaremaaga kasvanud.

Kadri Kauksi rääkis, et aastatega on taime- ja loomakasvatuses kasutatava veekoguse mõõtmine täpsemaks muutunud.

Suurem osa vett võetakse puurkaevudest, millel peavad olema taadeldud veemõõtjad.

Veekasutuse aruandluse peavad esitama need ettevõtted, kellel on vee erikasutusluba või keskkonnakompleksluba, ning seega kajastab statistika vaid neid andmeid, mida ettevõtted oma aruandluses esitavad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 259 korda, sh täna 1)