Mesinik tahab võrdsena põllumeeste sekka (4)

Pooleteise kuulise vahega võttis juba teine Leisi valla põllumajandustootja südame rindu ja pöördus kripeldava murega otse põllumajandusministeeriumi poole.

Kui veebruaris saatis oma ettepanekud ministeeriumisse Koikla piimatootja Aivo Laul, kes muretses maa ajutise kasutamise lepingute katkestamise pärast, siis märtsi lõpus saatis oma muremõtted ametnikele vaagida Saaremaa suuremate meetootjate hulka kuuluva Hany OÜ juht Janar Suuster.

Suuster on mures ebavõrdse olukorra pärast, mis tema hinnangul on tekkimas seoses muudatustega põllumajandusmaa kasutamise eest makstava toetuse maksmisel.

Suusteri ettevõttel on mesilad rohkem kui 20 erinevas punktis, kuhu on rajatud erinevate õistaimedega püsirohumaad. Mesiniku jaoks on aga täiesti mõeldamatu, et nõuded kohustavad teda püsirohumaad niitma juulikuu jooksul. Näiteks mesikas õitseb tihti alles augustis, mistõttu on Suusteri sõnul meetootjal mõistlik rohumaad hooldada septembris.

Mesinik andis ka teada, et ebaõiglane on mõõta põllumajandustulemust ainult heina- või silopallides, toodetud lihakilodes või piimaliitrites. “See, et meie ei kogu oma saaki rohumaalt masinatega, vaid selle korjavad kokku mesilased, ei tähenda, et meie ei tooda,” leiab Suuster. “Meie toodame mett, õietolmu ja mesilasvaha, mis kõik on samamoodi mõõdetavad põllumajandussaadused, ja selle tulemuse kujunemisel on märkimisväärne roll ka rajatud rohumaadel.”

Janar Suuster teeb oma kirjas põllumajandusministeeriumile ettepaneku lükata püsirohumaade hooldamise tähtaeg edasi juulist septembrisse. Lisaks soovib ettevõtja, et mesinikud kvalifitseeritaks püsirohumaade toetuse määra arvestamisel tootjaks/ saagi kogujaks.

Põllumajandusministeeriumi pressiesindaja Karin Volmer ütles, et Euroopa Liiduga liitumise ajast viimased kümme aastat kehtinud hooldamise tähtaeg on praeguseks mesinike palvel 10 päeva võrra edasi lükatud. Püsirohumaade hooldamise tähtaeg on sellest aastast 10. august.

Mis puudutab aga ühtse pindalatoetusega seotud ettepanekut, siis on põllumajandusministri määruse “Otsetoetuste saamise üldised nõuded, ühtne pindalatoetus, kliima- ja keskkonnatoetus ning noore põllumajandustootja toetus” eelnõu praegu kooskõlastamisel ning kõigil huvigruppidel on võimalik kuni 6. aprillini eelnõu osas oma ettepanekuid esitada. “Saame täpsemalt kommenteerida juba siis, kui 6. aprilliks on kõik ettepanekud laekunud ja oleme saanud need läbi analüüsida. Seejärel selgub, millised muudatused on võimalik määrusesse sisse viia,” teatas Karin Volmer.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 430 korda, sh täna 1)