Vilsandi rahvusparki kaevati loata tiik (10)

SALADUSLIK TIIK: Keegi ei tea, kuidas see veekogu Rootsikülla tekkis. Ka mitte maatüki üks omanikke, kelle poole Saarte Hääl eile pöördus. Foto: Raul VInni

SALADUSLIK TIIK: Keegi ei tea, kuidas see veekogu Rootsikülla tekkis. Ka mitte maatüki üks omanikke, kelle poole Saarte Hääl eile pöördus. Foto: Raul Vinni

Vilsandi rahvuspargi alal Rootsikülas Sõbra maaüksusel on loata rajatud tiik, mille kaevamise asjaolude uurimiseks algatas keskkonnainspektsiooni (KKI) järelevalvemenetluse.

“Millal see tiik on kaevatud, ei oska praegu öelda. Seda ja kõiki muid asjaolusid selgitame menetluse käigus,” kinnitas KKI avalike suhete nõunik Leili Tuul Saarte Häälele.

Tiigi olemasolust andis keskkonnainspektsioonile teada keskkonnaamet. Hiiu-Lääne-Saare regiooni juhataja Kaja Lotman ütles, et keskkonnaameti töötaja avastas Rootsiküla tiigi 13. jaanuaril välitööde käigus.

“Tiik asus kohas, kus keskkonnaameti andmetel pidi asuma sooala,” märkis Lotman, selgitades, et tiigist anti teada, kuna seda ei pidanuks sel kohal olema ja seega võib tegemist olla õigusrikkumisega.

Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam kinnitas, et vald on Sõbra kinnistule tekkinud tiigist teadlik.

“Me alles uurime ja vaatame seda asja. Mingit seisukohta veel kujundatud ei ole. Menetlus on pooleli. Tegemist võib olla väga vana ehitusloaga. Näiteks leidsime ühe vundamendi, millele oli ehitusluba väljastatud 10 aastat tagasi,” tõi ta näiteks.

Kaja Lotman selgitas, et Vilsandi rahvuspargi alal lähtutakse loa andmisel konkreetse ala loodusväärtuste säilitamise põhimõttest ja kaitsekorrast.

“Üldjuhul, kui rajatav tiik asub piiranguvööndis väljaspool ehituskeeluvööndit, kaitsealuste liikide elupaikasid ja kaitsealuseid elupaigatüüpe ega mõjuta negatiivselt looduslikult liigniiskete kaitsealuste elupaigatüüpide veerežiimi, on võimalik tiigi rajamiseks keskkonnaametilt luba saada,” rääkis Lotman.

Ta rõhutas aga, et tiigi rajamiseks on vaja enne tööga alustamist keskkonnaametist nõusolek saada.

Raido Kahm, Tõnu Veldre

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 536 korda, sh täna 1)