Türi vallale terendab Saaremaalt kopsakas pärandus (6)

Foto: Raul Vinni

Foto: Raul Vinni

Kesk-Eestis ühes väikeses külas elanud saarlase 40 hektarit maad Eeriksaare poolsaarel võivad Türi vallale sisse tuua umbes 50 000 eurot.

Lääne-Saare vallas asuvad maad saaksid Türi vallale põhjusel, et kunagi õigusvastaselt võõrandatud maid pole nende omanik tagasi tahtnud. Kui inimene sureb ja tal pärijaid ei ole, läheb pärand tema viimase elukoha järgsele vallale. Nii juhtus ka nüüd, kui keskmaal asuv Türi vald sai teate, et neil oleks saada 40 hektarit maad Vilsandi saare lähistel.

Kihelkonna kirikuraamatud näitavad, et mõned päevad enne 1925. aasta jaanipäeva sündis põllutööliste Aleksander ja Tiina Pusi perre poeg Ilmar. Elukohaks märgiti toonases kirjapildis Eeriksaar. Mehe maine teekond lõppes 76 aastat hiljem Türi linnast kümmekonna kilomeetri kaugusel asuvas Tännassilma külas.

“Ta oli selline omaette mees,” ütles Saarte Häälele Tännassilma külavanem Piret Lai, kes 2001. aastal Ilmar Pusi matustel kõnelemas käis.

13 aastat pärast Ilmari surma saabus Türi vallavalitsusse Lääne-Saare valla õigusnõuniku Liis Lepiku koostatud kiri. Seal seisis, et Ilmarile kuuluvat 40 hektarit maad pole ükski pärija nõutama tulnud ning nüüd on pärija Türi vald.

Õigupoolest oli Tännassilma Ilmari surma ajal Oisu vallas, kuid 2005. aastal pandi Türi vald, Türi linn ning Oisu ja Kabala vald kokku üheks Türi vallaks.

Asjalood olid sellised, et Lääne-Saare vallas hakati lõpule viima maareformiga seotud toiminguid ning Ilmari juhtum oli üks nendest. Juba 1993. aastal oli ta tunnistatud Eeriksaares asuva endise Suurispuu talu maade tagasisaajaks. Mees oli teate peale küll reageerinud, kuid siis oli maa-asjade ajamine soiku jäänud. Põhjust ei teata ja nii need maad reformimata jäidki. 2001. aastal, kui Ilmar suri, läksid maad pärijatele, kellest ühtegi välja ei ilmunud.

Türi vallast käidi Saaremaal

Türi vallavanem Pipi-Liis Siemann ütles Saarte Häälele, et nemad on teinud avalduse pärimismenetluse algatamiseks. Juhul kui selgub, et Türi vald saab ametlikult pärijaks, läheb edasine toimetamine vallavolikogule otsustamiseks.

See tähendab, et volikogu peab otsustama, mida maaga peale hakata. Loobuda nad sellest ei saa. Üks võimalus on võtta maa eest riigi määratud kompensatsioon õigusvastaselt võõrandatud maade eest. Endise Lümanda valla territooriumil on selle määr 113 eurot hektari eest, mis erineb maa turuväärtusest sama palju kui öö päevast.

Saarte Hääl uuris Eeriksaares asuvate maade väärtust kinnisvarabüroodest ning nende hinnangul võiks sealse maa hinnad alata vähemalt 1200 eurost hektar. Kuna maad asuvad Vilsandi rahvuspargi territooriumil, siis on näiteks ehitamine lubatud seal vaid vanadel taluõuedel. Juhul kui ka nendel maatükkidel on selline võimalus, kerkib maa hind veelgi.

Igal juhul on Türi vald saamas endale pärandit, mille väärtus võib olla umbes 50 000 eurot. Seda ka siis, kui tegu on vaid põllumaaga. Eeriksaare poolsaarel on juba praegu palju karjatamiseks kasutatavat maad. Kui Saarte Hääl neljapäeval sealkandis asja kaemas käis, hakkasid silma hästi hooldatud maa-alad ja kilomeetrite kaupa elektrikarjuseid.

Liis Lepik ütles, et kinnistuid veel täpselt kindlaks määratud ei ole ning kõik täpsemad toimingud saavad alguse siis, kui Türi vallal tekib õigus pärandit nõuda.

Ilmselgelt oleks vallale kasulikum maa maha müüa. Ostjaidki leiduks. Saarte Häälele ütlesid mõned kinnisvaraga tegelevad inimesed, et nemad oleksid küll huvitatud, kui see maa müüki tuleks.

Pipi-Liis Siemann ei soovinud asjade käigust ette rutata ega kommenteerida, kas Türi vald tahaks maad endale jätta, müüa või kompensatsiooni saada. Samas on vald ilmselgelt pärandist huvitatud. Vallavanem tunnistas, et Türi valla esindaja on juba kohapeal käinud ja maad üle vaadanud.

“Maadega oleme tutvunud, need on kohapeal ära nähtud,” kinnitas Siemann. Ta vahendas valla majandusosakonna juhataja nähtut, et tegu on heinamaaga. Hooneid näha ei olnud.

Lääne-Saare vallamajja Türi valla esindaja viisakusvisiiti ei teinud.

Kuulutuse peale tulnud mees

Kuid kes oli Ilmar Pusi, kelle maad nüüd Türi vallale üsna kenakest summat tõotavad?

Türi vallavanem Pipi-Liis Siemann keeldub igasugustest kommentaaridest. Tema sõnul on ajalehe palutud üldised andmed mehe kohta siiski eraelu ning nende puutumatus on seadusega kaitstud.

Oisu viimane vallavanem ja ühinenud Türi valla esimene vallavanem Toomas Marrandi ütleb Saarte Häälele, et mehe nimi on tuttav küll, kuid nägu ei suuda ta silme ette manada. Ka seda, et Türi vald võib nüüd pärida endise Oisu valla elaniku maad, Marrandi ei tea. “No Türi vallal raha kõik otsas, neil läheb seda vaja,” märgib vallavolikogus opositsiooni kuuluv Marrandi.

Seevastu mäletab Ilmar Pusit hästi Tännassilma külavanem Piret Lai. “Ta väga ei suhelnud. Hoidis omaette, väljas ei käinud,” meenutab Lai, kelle sõnul oli Ilmari tervis enne lõppu üsna vilets olnud. Ehk oli see ka põhjus, miks ta maatoimingud pooleli jättis.

Millal Ilmar Kesk-Eestisse tuli, seda Lai ei tea. Küll teab ta öelda, et Ilmar elas koos ühe naisterahvaga ja selle naise kutsel oligi ta Tännassilma sattunud. Naine oli pannud lehte kaaslase otsimise kuulutuse ja selle peale oligi saarlane tulnud. Lai sõnul oli Ilmaril Raplas teine naine veel. Nii oligi ta Tännassilma ja Rapla vahet käinud. Lapsi tal teadaolevalt ei olnud.

“Tööl ta ei käinud,” sõnab Lai, lisades, et mees elanud mingist toetusest. Kas seda, et Ilmar saarlane oli, keegi teadis, Lai öelda ei oska. “Ju ta (Ilmari kaaslane – toim) ikka teadis,” arvab Piret Lai.

“Pole ka välistatud, et pärimismenetluse käigus ilmub välja mõni pärija,” ei ole Türi vallavanema Pipi-Liis Siemanni sõnul üldse kindel, et elukaaslase otsimise kuulutuse peale Tännassilma kolinud mehe maad valla omaks saavad.


Pigem haruldane juhtum

Seda, et mõnel vallal on teises omavalitsuses kinnisvara, võib pidada pigem erandiks kui reegliks. Saarte Hääl saatis päringu kõikidele Saare maakonna omavalitsustele, küsides, kas neil on kuskil säärast vara või kas nende vallas on mõnele teisele vallale kuuluvat kinnisvara, ja vastus oli pea üksmeelne ei.

Kinnisvara teineteise territooriumil evivad vaid Kuressaare linn ja Lääne-Saare vald. Vallal on linnas vallamaja ja linnale kuuluvad Kudjape kalmistuga seotud maad. Ruth Kalamees Kuressaare linnavalitsusest meenutas, et kunagi oli sarnane juhtum linnal ja Leisi vallal. Vallas olevate maade omanik oli surnud Kuressaare linnas. Linn sai pärijaks ja maad pandi müüki.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 3 083 korda, sh täna 1)