Saarlased jäid linnade-valdade päevadega rahule (2)

Aardami hüvitisest kärbiti pool maha

Raimu Aardam

Kolmapäeval ja neljapäeval Tallinnas hotell Viru konverentsikeskuses toimunud aasta suurimat omavalitsuste ühisüritust, valdade-linnade päevi hindasid Saare maakonna vallajuhid väga kasulikuks.

Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam (fotol) ütles, et valida oli väga paljude töötubade vahel. “Huvitavat oli hästi palju. Põnevusega kuulasin seda, mis puudutas ehitus- ja planeerimisseadust ning nendega seonduvatele protsessidele võimalike elektrooniliste lahendite leidmist. Tulevikus muutuvad elektroonseks nii ehituslubade hankimine kui ka detailplaneeringu protsess. Paberit jääb asjaajamiseks järjest vähemaks,” rääkis Aardam.

Peamiselt osales ta omavalitsuste ühinemist puudutavatel loengutel. “Ühist seisukohta pole veel saavutatud. Meie oma maakonnas oleme teistest isegi natuke ees. Tööle on võetud ühinemisspetsialist ja tuleval nädalal hakkame initsiatiivgrupiga tööplaani kokku panema. Kuid poliitilised lepped on ju alles sõlmimata,” märkis Aardam.

Tema sõnul on üks ühinemise alus olnud inimeste arv, ent töötubades rõhutati ka, et toimiva üksuse puhul pole see oluline, sarnaseid näiteid võib tuua ka muust maailmast. “Meil on aga edu aluseks territoorium, inimeste arv ja töökohad.

Samas räägitakse koostatavas koalitsioonileppes sellest, et omavalitsustele antakse vahendeid töökohtade loomiseks. Kõik kaardid on ju veel lahtised,” toonitas Kihelkonna vallavanem.

Aardam on seisukohal, et omavalitsuste ühinemine aitab pigem kaasa ääremaastumisele. “Tegelikult on nii, et muudatused tulevad ilmselt alles 2017. aasta valimistega, aga selleks tuleb saavutada poliitilised kokkulepped,” võttis ta teema kokku.

Valjala vallavanem Aare Martinson nentis, et alati on kasulik kolleegidega kokku saada. Martinson osales näiteks selles töötoas, kus räägiti riigi- ja vallateede olukorrast. “Aga ettekanded olid lühikesed, süvitsi ei mindud, vahel oleks rohkem teada tahtnud, aga aeg surus peale. Kuid igal juhul oli tegemist väga informatiivse ja kasuliku üritusega,” kinnitas Martinson.

Orissaare vallavanem Vello Runthal ütles, et temalegi jäid üritusest väga head ja meeldivad muljed: “Palju kolleege koos, sai kogemusi jagada, see kulub marjaks ära.” Enim pakkusid Runthalile huvi ühinemisteemalised töötoad ja seminarid.

Ta nentis, et kõige huvitavamatele loengutele oli tung nii suur, et kõigile ei jagunud istumiskohtigi. Väga värvika ja elulisi probleeme kajastava ettekande tegi planeerimis- ja ehitusseminaril omavalitsuse seisukohtadest lähtuvalt Muhu valla ehitusspetsialist Indrek Võeras.

Valdade-linnade päevad toimusid juba 11. korda. Kahepäevane mess-konverents sisaldas arvukalt seminare, teematutvustusi ja mitmeid diskussioone erinevatel teemadel, kus kõigil osalejail oli võimalus kaasa mõelda.

Ivika Laanet, Tõnu Veldre, Raido Kahm

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 515 korda, sh täna 1)