Kuidas edasi, Saaremaa Teater?

elli tänavotsSaaremaa Teatril – endise nimega Saaremaa rahvateater – on väärikas ajalugu, kuhu kuuluvad suurepärased lavastused ja andekad näitlejad. Praegu tegutseb Saaremaa Teater tihedas konkurentsis, tagasilangust me endale lubada ei saa.

Tuleb kindlalt edasi liikuda, et saabuks taas hiilgeaeg nagu kunagi, mil meie teatril oli tihti korraga käsil viis lavastust.

Kindlasti leidub neid, kes ei mõista, miks oli vaja teatri nime muuta. Et mille poolest on nimi Saaremaa Teater parem kui Saaremaa rahvateater. Et Saaremaa rahvateater oli juba nõukaajal üle Eesti tuntud kaubamärk. Just nimelt nõukaajal. Aga kõik areneb, elu läheb edasi, vaatajaskond muutub.

Lühike, lööv, kindel

Selge oli see, et vanaviisi edasi minna ei saa, midagi pidi muutuma. 22. jaanuaril tegigi vanameister Rein Rooväli ettepaneku panna teatrile nimeks Saaremaa Teater. Uus nimi on lühike, lööv, kindel.

Saaremaa Teater sai uue võimaluse tõusta ja särada. Kuid ega nimi üksi tõuse ega sära, seda teeb Saaremaa Teatri tegus liikmeskond. Kõik liikmed on ja jäävad oluliseks, olgu teatril mistahes nimi.

Meil on aktiivsed harrastusnäitlejad, kes pakuvad publikule rohkelt emotsioone ja rahulolu. Mul on hea meel, et teatritegemisest on huvitatud ka noored. Üks meie noortest tähtedest on Anna Maria Lember, kes mängib kahes uues tükis.

Muidugi ei saa üle ega ümber lavastajast – tema on see, kes publiku ees sündiva vaatemängu valmis voolib. Täna rõõmustab Saaremaa Teater koostöö üle Väino Uiboga.

Ise olen Saaremaa Teatriga seotud olnud veidi üle aasta – Kuressaare ametikoolis dekoraator-stilisti eriala õpilasena tulin siia praktikale.

Piltlikult öeldes: andsin näpu, aga võeti terve käsi. Kuigi näitlejaverd minus pole, valiti mind juhatuse esimeheks. Lea Kuldsepp ütles: “Juhatuses peaks olema inimene, kes ei tiku lavale. Siis on aega tegeleda kõige muuga.” Võin kinnitada, et tööst puudust ei tule.

Nagu eelpool mainitud, on harrastusteatril tihe konkurents külalisteatrite, mono- ja stand-up tükkidega. Mis meid eristab? Mis on meie konkurentsieelis? Meie repertuaar, see ongi üks väga suur eelis. Lisaväärtust annab tugev koolitöö, kus käivad käsikäes teooria, praktika ja analüüs.

Toome lavale Saaremaa murded, viljeleme Saaremaa kultuuri ja kui vaja, sõidame kohta, kus seda on eriti hea publikule edasi anda. Hea näide sellest on meie uus vabaõhulavastus “Vedelvorst” Vikil Mihkli talus, kus lisaks kohalikule publikule on sihtgrupiks turistid. Selle lavastusega on meil kavas veidi ka ringi rännata, astuda üles Muhus ja ka Hiiumaa kohvikute päeval.

Kindlasti ei jää see lavastus tänavu viimaseks: aasta lõpuks soovime publiku ette tuua veel ühe lavastuse.

Nii tublisti jätkates suudame võluda mitte ainult oma saarte rahvast, vaid ka mandri teatrihuvilisi ja mitte ainult neid. Teatril on nimelt plaanis suurprojekt välisriikides. Mis täpsemalt, sellest kunagi edaspidi, praegu on saladuse loori natuke liiga vara kergitada.

Abi on teretulnud

Nagu kõigil harrastusteatritel, on ka Saaremaa Teatril oma kontonumber, ent raha tegutsemiseks paraku üsna kesiselt.

Kuigi meie trupp näitlemise eest palka ei saa, kaasnevad iga lavastuse väljatoomisega kulud. Õhust ju kostüüme ei õmble ja dekoratsioone ei meisterda. Nii palju, kui saame, valmistame ise – seda teeb igaüks meist.

Õnneks on meil väga head koostööpartnerid: Kuressaare linnateater, Kuressaare ametikool, Fomar OÜ, Saaremaa kaubamaja, Metra, Andris Truu, Ranna Reisid OÜ. Linnavalitsuselt saame ühekordse aastatoetuse, mis on küll üsna pisike, ent sellestki on abi.

Kahjuks kehtib tänapäeval kuldreegel, et iga liigutus maksab. Tasuda tuleb transpordi, reklaami, laoruumi eest.

Siit üleskutse: kui kellelgi heal inimesel seisab kodus mõni huvitav rekvisiit või tühi garaaž/laonurk, andke sellest julgesti teada, võtame pakkumised meeleldi vastu.

Vahel juhtub nii, et mängi, kui hästi mängid, on saalis inimesi kesiselt. Miks see nii on? Kindlasti jääb puudu reklaamist. Teatri juhatus on otsustanud suuremat tähelepanu pöörata just reklaamile.

Kõige olulisem märksõna Saaremaa Teatri tuleviku osas on “jätkusuutlikkus”. Teeme omalt poolt kõik, et see ei jääks pelgalt sõnaks.

Elli Tänavots
Saaremaa Teatri juhatuse esimees

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 736 korda, sh täna 1)