Hävitajad kiirustasid paugutades üle Kuressaare (18)

Eile pärast kella nelja pärastlõunal kõmatas Saaremaa kohal kaks korralikku pauku, mis inimesi üsna ärevile ja ka lehetoimetusest infot nõutama ajasid. Taevas oli näha kaht lennukitele viitavat valget jutti.

Kaitseväe pressiesindaja Roland Murof kinnitas Saarte Häälele, et tegu oli tõepoolest hävitajatega ja hooneid värisema pannud lööklaine tekkis helibarjääri ületamisest. Kuigi sel nädalal toimuvad mandril Eesti ja USA õhuväe ühisõppused ja inimesi on madallendude eest ka hoiatatud, ei olnud Murofi sõnul tegu õppustega. “Tegu oli tuvastuslennuga,” ütles ta. Mida ja kuhu tuvastama tõtati, Murof kommenteerida ei saanud.

Siiski avaldas Postimees online kella poole viie paiku uudise, et Rootsi andmetel lendasid Läänemere kohal Vene sõjalennukid. Kaks tuumavõimekusega pommitajat Tu-22M3 ja kaks hävitajat Su-27 lendasid Rootsi relvajõudude teatel rahvusvahelises õhuruumis.

Rootsi välisminister Margot Wallström nimetas Vene sõjalennukite lende väljalülitatud transponderitega vastuvõetamatuks ja ütles, et tegu on rahvusvaheliste lennundusreeglite rikkumisega.

“See juhtus täna, seda on juhtunud sageli ka varem ja see toimub väga väljakutsuvalt,” ütles minister ajakirjanikele. “Oleme tüdinud pidevast protestimisest seoses reeglite rikkumisega.”

Selle kohta, kas säärane helibarjääri ületamine ja seega inimeste sõna otseses mõttes ehmatamine on reeglitepärane, ei olnud eile lennuametist võimalik teada saada. Lendudega ei olnud kursis ka Kuressaare lennujaama juht Mati Tang, kes oma sõnul sõitis Roomassaare teel autoga, kui pauk käis. Tang ütles, et tema ei osanud midagi aimata ja arvas, et hoopis autoga juhtus midagi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 685 korda, sh täna 1)