Lääne-Saare vallavolinik vassib oma hariduse kohta (28)

LÕPETAMATA KÕRGHARIDUS? Alles märtsis asendusliikmena Lääne-Saare volikokku valitud Jaanika Rikko, Keskerakonna Saaremaa piirkonna endine juht, jäi valetamisega vahele. Fotol koos endise linnapea Mati Mäetaluga (vasakul) ja linnavolinik Mart Mäekeriga. Foto: Sander Ilvest/ arhiiv

LÕPETAMATA KÕRGHARIDUS? Alles märtsis asendusliikmena Lääne-Saare volikokku valitud Jaanika Rikko, Keskerakonna Saaremaa piirkonna endine juht, jäi valetamisega vahele. Fotol koos endise linnapea Mati Mäetaluga (vasakul) ja linnavolinik Mart Mäekeriga. Foto: Sander Ilvest/ arhiiv

Kuigi Lääne-Saare vallavolinik Jaanika Rikkol jäi Tartu ülikool pärast esimest aastat pooleli, on ta viimastel kohaliku omavalitsuse volikogude valimistel kandideerides märkinud ülikooli lõpetamise aastaks 1983. Rikko väitel läbis ta aastaga ülikoolis neli kursust.

Eilses leheuudises “Hoolekande juhi konkursil valitseb suur segadus” kirjutasime, et kandidaat Jaanika Rikkol on Tartu ülikoolist saadud kõrgharidus vene filoloogias.

Vabariigi valimiskomisjoni (VVK) koduleheküljel, kus avaldatud andmetest Saarte Hääl lähtus, on Kärla vallas kandideerinud keskerakondlase Jaanika Rikko hariduse kohta kirjas: “TRÜ vene filoloogia 1983; Kuressaare ametikool, sotsiaalhooldus 2007.”

Kuna Jaanika Rikko (neiupõlvenimega Nool) on aga sündinud 1963. aastal ja Kuressaare gümnaasiumi – toonase Kingissepa 2. keskkooli – lõpetanud 1981. aastal, poleks ta kuidagi saanud ülikooli lõpetada juba 1983. aastal. Ülikooli vilistlaste nimekirjast Jaanika Noole nime ei leia. Ei 1983. a lõpetanute ega hilisemate lendude seast.

Ühe aastaga neli kursust

Eile kinnitas Rikko Saarte Häälele, et ta ei ole Tartu ülikooli vene filoloogia eriala lõpetanud. “Õppisin küll ülikoolis, aga mul on alati igal pool kirjas olnud, et ma ei ole lõpetanud,” lausus ta. Küsimusele, kuidas sattus VVK koduleheküljele ülikooli lõpetamise aastana mõistetav 1983, vastas Rikko: “Ma tõesti ei oska seda kommenteerida.”

Rikko sõnul pidanuks VVK andmetes kirjas olema hoopis aastaarvud 1982–83, mil ta ülikoolis õppis. “Tegin ühe aastaga neli kursust, aga diplomitööd mul tehtud ei ole,” lausus Rikko. “Olen alati märkinud, et mul on lõpetamata kõrgharidus. Kuna aga kaksteist aastat tagasi veel arvestati lõpetamata kõrgharidust – arvan, et seepärast see [aastaarv] ongi jäänud sinna.”

Tartu ülikoolist öeldi Saarte Häälele, et Jaanika Rikko, neiupõlvenimega Nool, Tartu ülikooli lõpetanud ei ole. “Jaanika Noole õppimiseaegsed dokumendid on arhiivis,” ütles Tartu ülikooli vilistlastegevuse koordinaator Teele Arak.
Dokumentide järgi õppis Rikko filoloogiateaduskonnas vene keele ja kirjanduse erialal 1982. aasta 1. septembrist 1983. aasta 1. novembrini.

Saarte Hääle küsimusele, kas Rikko tõepoolest läbis aastaga neli kursust, vastas Arak: “Esimeselt kursuselt jäi tal sooritamata kaks eksamit ja üks arvestus.”

Kuidas siis juhtus, et ülikooli lõpetamise ajana mõistetav aastaarv 1983 VVK koduleheküljele sattus? “Andmed tulenevad ankeedist, mille kandidaat ise esitas,” selgitas VVK meedianõunik Kristi Kirsberg.

Andmed kandidaadilt

Ka Lääne-Saare vallasekretäri Andrus Lulla sõnul pärinevad andmed kandidaatide kohta ikka kandidaatidelt endilt. “Kui nad annavad kandideerimiseks nõusoleku, esitavad nad ankeedis ka oma isikuandmed,” lausus Lulla.

Saarte Hääl palus uurida, mis on kirjas Lääne-Saare valla arhiivis hoitavatel kandidaatide ankeetidel. 2002. aastal on Jaanika Rikko oma valimiste ankeedis hariduseks märkinud: “Keskharidus. Vene filoloog. TRÜ lõpetamata. Lilleseadja-florist. Taivo Pilleri lilleseadjate kool 1996.”

2005. ja 2009. aasta ankeedis ei ole Rikko oma hariduse kohta midagi kirjutanud. Enne viimaseid kohalike omavalitsuste valimisi 2013. aastal on Rikko ankeediküsimuse “Haridus ja eriala, õppeasutuse nimetus ja lõpetamise aeg” järele kirjutanud: “TRÜ vene filoloogia, 1983. Kuressaare ametikool, sotsiaalhooldus 2007”.

Saarte Hääle küsimusele, kas ta, osaledes konkursil SA Kuressaare Hoolekanne tegevjuhi kohale, kus kandidaatidelt eeldatakse sotsiaaltööalast või selle lähedast kõrgharidust, pidas oma lõpetamata kõrgharidust sellele vastavaks, vastas Rikko: “Ei pidanud. Kõrgharidust sotsiaalhoolekandes mul ju ei ole. Panin ikka kõigepealt selle, et olen Kuressaare ametikoolis õppinud kaks aastat sotsiaalhooldust, olen praktiseerinud Saksamaal, mul on europass.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 4 261 korda, sh täna 1)