Eikla naised tikivad nagu muhulased

KÄSITÖÖMEISRID OMAVAHEL: Käsitööringi juhendaja Heli Õun (vasakul) ja kogenud meister Selma Pahapill võtsid üleeile ette Muhu tikandi. Foto: Aare Laine

KÄSITÖÖMEISRID OMAVAHEL: Käsitööringi juhendaja Heli Õun (vasakul) ja kogenud meister Selma Pahapill võtsid üleeile ette Muhu tikandi. Foto: Aare Laine

Üleeile alustas Eikla käsitööring õpetaja Heli Õuna juhendamisel Muhu tikandi tegemist. “Muhu tikand on niivõrd populaarne, seepärast võtsime meiegi selle käsile,” ütles Heli Õun.

Hubases klubihoones olid kohad sisse võtnud ka kogenud käsitöömeistrid, nagu Selma Pahapill, kes 2011. aastal pälvis oma käsitöö eest maakondliku aastapreemia, kunagine käsitööõpetaja Anni Trave, endine raamatukogu juhataja, aastakümneid käsitööd teinud Urve Pihl ja teised.

Mullu suvel avatud uue klubihoone, mis tunnistati Eesti metsa- ja puidutööstuse liidu ja Puuinfo konkursil 2014. aasta parimaks puitehitiseks, on Eikla ja ümbruskonna rahvas enam kui poole aastaga kenasti omaks võtnud.
Klubi juhataja Viia Rohtla sõnul osalevad külaelanikud aktiivselt huviringides ja käivad meeleldi ka peoõhtutel.

Eakaim tikkija oli kolmapäeval Selma Pahapill (83). Kas nii kogenud käsitöömeistril, kelle loomingut on saarlased imetlenud mitmel näitusel, üldse enam midagi õppida on? Selma arvas, et õppida on alati. Saarlasena on ta tikkinud peamiselt oma kodukandi mustreid. Muhu tikand pole aga tallegi päris võõras.

“Muhu mustril on oma kindlad suunad, kindlad pisted. Kui muhulase Leida Kirstu raamat aluseks võtta, siis annab paralleele tõmmata küll. Olen tikkinud samasuguste pistetega nagu tema,” nentis Selma Pahapill.

Uuest klubihoonest rääkides ei saa Selma aga mainimata jätta, et kui seda maja ehitati, lubati külainimestele rohkem. “Meile lubati siia käsitöötuba, lubati perearsti vastuvõturuume, aga neid siin majas pole. Paneksime kangasteljedki üles, aga kohta pole. Perearsti juurde peame Kuressaarde sõitma,” rääkis ta.

Aste põhikooli õpetaja Heli Õun juhendab nüüdses Lääne-Saare vallas teisigi käsitööringe. Huvilisi on kokku ligi 50. Paljud neist plaanivad laupäeval minna Pärsama kultuurimajja maakonna käsitööpäevale.

Klubi juhataja Viia Rohtla oli ka ise üleeile koolipingis, õppides Muhu tikandi A-d ja B-d. Rääkides uue klubi avamisega tekkinud võimalustest, tõstis Viia Rohtla esile just noorte huvi klubi vastu. Lauamängude toas saab mängida koroonat, lauatennist, lauahokit, malet või kabet.

Näitering on lavale toonud mitu külaelu kujutavat näitemängu. Need on kirjutanud ja lavastanud Margit Mets. Ene Vahteri juhendamisel tegutseb võimlemisring. Mitu vahvat pidugi on peetud. Eriti meeleolukas oli kadripäeva tähistamine.

Tänuväärt ettevõtmisena väärib äramärkimist kevadisel koolivaheajal lastele korraldatud koolitus, kuidas lindudele pesakaste meisterdada. Puutöömeister Aare Jalg õpetas kolmapäeval pesakastide tegemist üheksale lapsele. Õhtuks oli õpilastel ette näidata 12 pesakasti, mis peatselt ka üles sätitakse.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 540 korda, sh täna 1)