Öine poliitseiklus tüürib vaikselt lõpule (8)

raul vinniKuressaare tiksub varakevadises vaikelus. Miski ei ennusta eriti, et loetud nädalate pärast muutub linna juhtimine üsna tõenäoliselt väga palju. Nii mõnegi juhtfiguuri tool juba kõigub, mõnele terendab uus koht ja mõni ehk ei saagi kohta, mida loodab. Asjad tüürivad sinnapoole, et esmalt umbusaldatakse linnavolikogu esimeest, siis valitakse volikogule uus juht ja linnapea. Senisele linnapeale naeratas lõpuks õnn ja tema saab siit minema.

Kõik sai alguse ühel ööl. Või õigupoolest oli see aastatepikkuse vindumise loogiline jätk. See oli 20. oktoobril 2013. Tol ööl oli Kuressaare IRL-i vedanud Toomas Takkisel sotside esinumbri Hannes Hanso telefoninumber juba varakult salvestatud. Seda läks tal ka vaja. Veel enne, kui senine võimupartei Reformierakond üldse telefoni haarata jõudis, istusid sotsid ja IRL juba kuursaalis. Edasine on juba teada, oravad visati üle parda.

IRL-i käärimine

Pole saladus, et ka Reformierakonna sees kääris. Vanad versus noored. Võimust eemale jäämine oli löök allapoole vööd ja seda ei suudetud alla neelata. Edumeelsemad oravad mõistsid, et kaotuse tingis jõupoliitika hoolekande asutuse juhi valimisel. Vanemad süüdistasid kõiki teisi. Eelkõige meediat. Kuid ühe mehe poole näitasid näpuga nii noored kui ka vanad oravad. See oli IRL-i esinumber Toomas Takkis. Miks ei võinud reformierakond ja IRL enam omavahel kaubale saada?

IRL-i toonast vastuseisu Reformierakonnale võis mõista. Aastaid oldi koalitsioonis väikese vennana, kes sai endale suure venna väikeseks jäänud riided ja kellele suurem vend vahel kõrvust tõstes ka “Riia linna näitas”.

Eriti hulluks läks asi pärast 2009. aasta valimisi. Reformierakond sai linnas nii kõva mandaadi, et IRL-i oli koalitsiooni vaja vaid moepärast. Linnavalitsuses kupatati senine hariduse abilinnapea allkorrusele sotsiaalteemadega tegelema.

Valus löök IRL-ile, kelle ridades on linna suuremate koolide juhid. Toomas Takkis ei saanud enam volikogu esimeheks. Teda ei valitud isegi hariduskomisjoni etteotsa ning tagatipuks keeldus volikogu keskerakondliku opositsiooni (!) ettepanekul Takkisele kui koolidirektorile uut autot ostmast. Samas kui ettepaneku auto ostmiseks oli teinud linnavalitsus. Pole ime, et Takkis volikogus justkui pildilt kadus. Pole just vähe põhjuseid, et oravatega ühte sängi mitte heita.

Nüüd käärib IRL-is endas. Olgugi et seda avalikult pole näidatud, on see justkui avalik saladus. Võimalik, et vastaste lendu lastud kuulujutt, millele aitab kindlasti kaasa IRL-i liikme Argo Kirsi viimase aasta käitumine. Koalitsioonis olev Kirss esitab linnavalitsuse liikmetele järele- ja arupärimisi rohkem kui seda paari viimase koosseisu ajal üldse tehtud on.

Kirsi n-ö siseopositsiooniline käitumine tekitab pahameelt ka IRL-i enda sees. Viimane piisk karikasse olnud keskerakondlase Mart Mäekeri abilinnapea kohale sättimine. See ei tekitanud pahameelt mitte ainult Kirsis, kuigi just tema tahtis valimiste järgselt abilinnapea ametikohta endale. See ei sobinud siis sotsidele. IRL-i juhtfiguuriga rahulolematuid olla ka sotside endi ridades. Sealt leiab nii mõnegi Takkise “vana sõbra”.

Kelle tool kõigub?

Reformierakond ei ole pooleteise aasta jooksul püssi põõsasse visanud. Nüüd ütlevad oravad, et linnale on vaja uut linnapead nii ehk naa ning linnajuhtimises on viimasel ajal olnud üsna palju segaseid asju. Kasvõi see, et IRL ei suuda täita neile antud abilinnapea kohta. Nüüdseks lahkunud Taavi Kurisoo oli omal ajal ei tea mitmes kandidaat sinna, rahul ei olda ka Mart Mäekeri kandidatuuriga. Seda enam, et Mäeker ei saa Keskerakonna kuube niisama lihtsalt korraks seljast panna, nagu ta lootis.

Lähtudes kõigest eelnevast, pole vist raske aru saada, kelle tool kõigub. Volikogu esimehe oma. Pole ime, kui nädala pärast neljapäeval antakse volikogu istungil üle umbusaldusavaldus. Selleks vajalikud allkirjad saab Reformierakond kokku. Kuid umbusalduse avaldamist hääletatakse järgmisel istungil ja see on avalik. Saab näha, kes omadest Takkise vastu käe tõstab ja kes teeb seda sotsidest.

Reformierakonnal läheb vaja nelja lisahäält. Umbusalduse läbiminek tähendaks arvatavasti ka võimupööret kohalikus IRL-is. Poleks üllatus, kui ennegi ootamatuid ja kavalaid käike teinud Takkis ise ameti maha paneb. Kui ikka tundub, et omadel rusikas taskus sügeleb, oleks mõistlik selg keerata ja minema jalutada. Selmet lasta ennast lüüa.

Tamkivi naaseb

Reformierakonnal oleks hea kandidaat volikogu esimehe kohale võtta. Kodulinna valitsemise juurde naaseb ju Jaanus Tamkivi. Üks edukamaid endisi linnapäid, riigikogu liige, minister. Ehk saabki Tamkivist n-ö lahtiste häälte püüdmise präänik?

Linnapeakoha hõivamiseks oravatel veel võimu ei ole. Volikogu esimehe vastu antavad võimalikud hääled ei ole automaatselt hääled Madis Kallase vastu. Arvatavasti ei haukagi Reformierakond kohe liiga suurt tükki. Uute valimisteni on aega ning pigem on mõistlik töötada vaikselt võimu lähedal ja siis õigel ajal finišisirgel mööduda. Reformierakonnas on endisi spordimehi küll, kes taktikaid tunnevad.

Eks prooviti ka Kallast “me ei toeta teda, ta pole ennast tõestanud” repliikidega leheveergudel kõigutada. Tundub, et seekord jäi praeguse abilinnapea kindla joone hoidmine peale.

Samas on linnapea valimine salajane ja hääletustulemust ei või ette teada. Kõik sõltub sellest, kuidas reformierakondlased, sotsid ja osa IRL-ist kaubale saavad.

Juba paari nädala pärast saab näha, kes kellele linnapea ametiketi kaela paneb.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 088 korda, sh täna 1)