Kuressaare tiksub varakevadises vaikelus. Miski ei ennusta eriti, et loetud nädalate pärast muutub linna juhtimine üsna tõenäoliselt väga palju. Nii mõnegi juhtfiguuri tool juba kõigub, mõnele terendab uus koht ja mõni ehk ei saagi kohta, mida loodab. Asjad tüürivad sinnapoole, et esmalt umbusaldatakse linnavolikogu esimeest, siis valitakse volikogule uus juht ja linnapea. Senisele linnapeale naeratas lõpuks õnn ja tema saab siit minema.
Kõik sai alguse ühel ööl. Või õigupoolest oli see aastatepikkuse vindumise loogiline jätk. See oli 20. oktoobril 2013. Tol ööl oli Kuressaare IRL-i vedanud Toomas Takkisel sotside esinumbri Hannes Hanso telefoninumber juba varakult salvestatud. Seda läks tal ka vaja. Veel enne, kui senine võimupartei Reformierakond üldse telefoni haarata jõudis, istusid sotsid ja IRL juba kuursaalis. Edasine on juba teada, oravad visati üle parda.
IRL-i käärimine
Pole saladus, et ka Reformierakonna sees kääris. Vanad versus noored. Võimust eemale jäämine oli löök allapoole vööd ja seda ei suudetud alla neelata. Edumeelsemad oravad mõistsid, et kaotuse tingis jõupoliitika hoolekande asutuse juhi valimisel. Vanemad süüdistasid kõiki teisi. Eelkõige meediat. Kuid ühe mehe poole näitasid näpuga nii noored kui ka vanad oravad. See oli IRL-i esinumber Toomas Takkis. Miks ei võinud reformierakond ja IRL enam omavahel kaubale saada?
IRL-i toonast vastuseisu Reformierakonnale võis mõista. Aastaid oldi koalitsioonis väikese vennana, kes sai endale suure venna väikeseks jäänud riided ja kellele suurem vend vahel kõrvust tõstes ka “Riia linna näitas”.
Eriti hulluks läks asi pärast 2009. aasta valimisi. Reformierakond sai linnas nii kõva mandaadi, et IRL-i oli koalitsiooni vaja vaid moepärast. Linnavalitsuses kupatati senine hariduse abilinnapea allkorrusele sotsiaalteemadega tegelema.
Valus löök IRL-ile, kelle ridades on linna suuremate koolide juhid. Toomas Takkis ei saanud enam volikogu esimeheks. Teda ei valitud isegi hariduskomisjoni etteotsa ning tagatipuks keeldus volikogu keskerakondliku opositsiooni (!) ettepanekul Takkisele kui koolidirektorile uut autot ostmast. Samas kui ettepaneku auto ostmiseks oli teinud linnavalitsus. Pole ime, et Takkis volikogus justkui pildilt kadus. Pole just vähe põhjuseid, et oravatega ühte sängi mitte heita.
Nüüd käärib IRL-is endas. Olgugi et seda avalikult pole näidatud, on see justkui avalik saladus. Võimalik, et vastaste lendu lastud kuulujutt, millele aitab kindlasti kaasa IRL-i liikme Argo Kirsi viimase aasta käitumine. Koalitsioonis olev Kirss esitab linnavalitsuse liikmetele järele- ja arupärimisi rohkem kui seda paari viimase koosseisu ajal üldse tehtud on.
Kirsi n-ö siseopositsiooniline käitumine tekitab pahameelt ka IRL-i enda sees. Viimane piisk karikasse olnud keskerakondlase Mart Mäekeri abilinnapea kohale sättimine. See ei tekitanud pahameelt mitte ainult Kirsis, kuigi just tema tahtis valimiste järgselt abilinnapea ametikohta endale. See ei sobinud siis sotsidele. IRL-i juhtfiguuriga rahulolematuid olla ka sotside endi ridades. Sealt leiab nii mõnegi Takkise “vana sõbra”.
Kelle tool kõigub?
Reformierakond ei ole pooleteise aasta jooksul püssi põõsasse visanud. Nüüd ütlevad oravad, et linnale on vaja uut linnapead nii ehk naa ning linnajuhtimises on viimasel ajal olnud üsna palju segaseid asju. Kasvõi see, et IRL ei suuda täita neile antud abilinnapea kohta. Nüüdseks lahkunud Taavi Kurisoo oli omal ajal ei tea mitmes kandidaat sinna, rahul ei olda ka Mart Mäekeri kandidatuuriga. Seda enam, et Mäeker ei saa Keskerakonna kuube niisama lihtsalt korraks seljast panna, nagu ta lootis.
Lähtudes kõigest eelnevast, pole vist raske aru saada, kelle tool kõigub. Volikogu esimehe oma. Pole ime, kui nädala pärast neljapäeval antakse volikogu istungil üle umbusaldusavaldus. Selleks vajalikud allkirjad saab Reformierakond kokku. Kuid umbusalduse avaldamist hääletatakse järgmisel istungil ja see on avalik. Saab näha, kes omadest Takkise vastu käe tõstab ja kes teeb seda sotsidest.
Reformierakonnal läheb vaja nelja lisahäält. Umbusalduse läbiminek tähendaks arvatavasti ka võimupööret kohalikus IRL-is. Poleks üllatus, kui ennegi ootamatuid ja kavalaid käike teinud Takkis ise ameti maha paneb. Kui ikka tundub, et omadel rusikas taskus sügeleb, oleks mõistlik selg keerata ja minema jalutada. Selmet lasta ennast lüüa.
Tamkivi naaseb
Reformierakonnal oleks hea kandidaat volikogu esimehe kohale võtta. Kodulinna valitsemise juurde naaseb ju Jaanus Tamkivi. Üks edukamaid endisi linnapäid, riigikogu liige, minister. Ehk saabki Tamkivist n-ö lahtiste häälte püüdmise präänik?
Linnapeakoha hõivamiseks oravatel veel võimu ei ole. Volikogu esimehe vastu antavad võimalikud hääled ei ole automaatselt hääled Madis Kallase vastu. Arvatavasti ei haukagi Reformierakond kohe liiga suurt tükki. Uute valimisteni on aega ning pigem on mõistlik töötada vaikselt võimu lähedal ja siis õigel ajal finišisirgel mööduda. Reformierakonnas on endisi spordimehi küll, kes taktikaid tunnevad.
Eks prooviti ka Kallast “me ei toeta teda, ta pole ennast tõestanud” repliikidega leheveergudel kõigutada. Tundub, et seekord jäi praeguse abilinnapea kindla joone hoidmine peale.
Samas on linnapea valimine salajane ja hääletustulemust ei või ette teada. Kõik sõltub sellest, kuidas reformierakondlased, sotsid ja osa IRL-ist kaubale saavad.
Juba paari nädala pärast saab näha, kes kellele linnapea ametiketi kaela paneb.
Näedsa, täitsa kena lugu valmis saadud. Ikka uuriv, mitte ajaviiteajakirjandus.
Rauli tubliduses on kahelnud vaid need, kelle jamasid ta avalikustanud on.
Mulle jäi taaskord silma hoopistükis teine asi. Reffarid, IRL-tsikud, Sotsid on järjepidevalt näpuga näidanud üksteise ja kolmanda-neljanda(EKRE)peale, ning süüdistanud küll “maksku mis maksab võimule trügimises, soojast toolist kinnihoidmises” jne. Ilmselgelt on seda palju tahta, kuid võtke omale peeglid ette ja vaadake tõtt – kõik see, milles teisi süüdistate, on ju TEIE ENDI suur ambitsioon – IGA HINNA EEST VÕIMULE!
Oleme näinus ära refarid(Tammkivi, Tiidus). Skeemitamiste tulemuseks kellel krim.asi, kellelt linnale mõttetut maksukoormust lisaks. Sama mõttetu on olnud sotside või irltsikute “troonil püsimine”. Kõik see aeg on olnud(ja ärgu KEEGI tulgu väitma vastupidist!) ülitähtis VÕIMUL OLEMINE või VÕIMULE PÜRGIMINE. Linn ja elanikud on OLNUD ja ON võimuga kaasaskäiv tüütu prügi, millega oldakse sunnitud tegelema just niipalju, et selle sisse ära ei upu. Seepärast pole kodaniku silmis oluline, on linnavõim sellest või teisest erakonnast MITTE MINGIT VAHET – peale kaagutamise olematu muna pärast või sabasulgede puhevilajamise EI TOIMU MITTE MIDAGI.
Tavakodanikuna on mul jumala savi, kes on parasjagu linnapea, kes abi või millise “lehmakoogi” koostisse ta kuulub – senine elu on näidanud, et “üks s..t kõik”. Minu jaoks on tähtis, et valitsejate eneseimetluse ja enesekiituse asemel linna arendataks(mitte järjekordsete “ferrumite” kujul), suudetaks paika sättida TOIMIV ja TÕHUS liiklusskeem ja normaalne elukorraldus 24/7 selliselt, et poleks vaja silmi peita ei enda ega külaliste ees. Kõikide “eneseimetlejate” kahjuks peab tõdema – hetkel on vastav, tulemuslik kogemus (küll vallajuhina)ette näidata vaid ühel mehel. Ainuke “probleem” teie jaoks – “vale” erakonna sõdur. Inimestel pole aga oluline, MIS VÄRVI võiu MILLISEST PESAKONNAST on kass – PEAASI, ET HIIRI PÜÜAB.
EEstist on ju välja mõeldud-tekitatud hädaorg ja seda suudab sitast välja vedada songa käristades ainult see, kes saadab nii kommarid kui multiemistest(kultidest) vabamüürlastest juudid p errse.
Kuidas nõukogu tellib, nii Raul ka kirjutab. Seekord on vaja tekitada kahtluseid koalitsiooni jätkamise osas ja nõukogu toetatavat reformi väheke juba ette upitada.
Kuulujutud koalitsiooniprobleemidest ja reformi kõnelustest teiste osapooltega levisid juba paar kuud tagasi. Lisaks tuleb ka Tamkivi tagasi. Ühelt poolt hakkab juhtima Saarte Liine ja poliitilisel maastikul peaks kaitsma ehitatavate parvlaevade oeraatori valimise huve.
Ei midagi uut siin päikese all. Ainuke millest mängu ilu hindamise kõrvalt aega üle ei jää on linna kodanike käekäigu ja tuleviku küsimustega tegelemine.
Ehk on RE nüüd nii palju kosunud, et leiab võimalikele ametikohtadele ka asjalikke täitjaid. Viimaste aastate personalivalikud maavalitsuses ja linnavalitsuses on kuuldavasti olnud üsna probleemsed…
ajaloo prügikasti heidetud refiorav on hea HEA ORAV :-)
Personalivaliku kriteeriumiks on inimese edukus oma põhitegevuses. Asjataja, kas sa näed kedagi reformis kes edukalt viib oma ametikohal sisse ühiskonda parendavaid uuendusi ja tõstab rahva sissetulekuid, parandab tööhõivet ja aitab rahvast vaesusest välja?
… isiksuste puudumises. Linnapeaks sobiks inimene, kes on oma õpitud erialal üht-teist saavutanud, olgu ta erakond milline tahes. Mul pole mingit usku elukutselistesse poliitikutesse, kes võivad vabalt juhtida mistahes asutust, institutsiooni või omavalitsust. Oleme ju näinud seda aega, kus ideoloogiliselt sobiv inimene võis juhtida vaheldumisi ehitusorganisatsiooni, kaubamaja ja haiglat, kusjuures kõrgharidustki polnud vaja.