Vanamootorrattaklubi toob Saaremaale suure rataste väljanäituse

Foto: www.unic-moto.ee

Foto: www.unic-moto.ee

Eesti vanamootorrattaklubi Unic-Moto plaanib juulis pidada Saaremaal oma iga-aastasi traditsioonilisi suvepäevi. Ühel päeval saavad vägevaid ja väärikaid rattaid lähemalt uudistada ka saarlased.

Kuressaare linnavalitsus andis oma eilsel istungil selleks puhuks ka juba avaliku ürituse loa välja. Linna pressiesindaja Geili Heinmaa ütles, et Unic-Moto sai loa vanamootorrataste näituse korraldamiseks 11. juulil Raiekivi säärel.

Vanamootorrattad liiguvad Heinmaa sõnul linnas marsruudil Tallinna, Lossi ja Pargi tänav.

EVMK Unic-Moto juhatuse liige Reigo Vilu märkis, et Saaremaale jõuavad nad oma klubiüritusega tegelikult esmakordselt. “Kui uurisime, mis Kuressaares samal ajal veel toimub, selgus, et reedel ja laupäeval on muuseumi 150. aastapäeva pidustused,” rääkis ta. “Kuna sel aastal saab mootorratas 130-aastaseks, leidsime koos linna kultuurinõunikuga, et oleks imetore need kaks üritust siduda.”

Seega toimubki laupäeval, 11. juulil keskpäevasel ajal kahe tunni jooksul Kuressaares muude ürituste seas vanamootorrataste näitus. Kokkuleppe kohaselt reastab vanamootorrattaklubi umbes 80–100 ratast Raiekivi säärele kohalikule rahvale tasuta vaatamiseks.

Vilu tähendas, et neid rariteetseid rattaid, mis iga aasta juuli teisel nädalavahetusel garaažidest välja tuuakse, ei pruugi paljude inimeste silmad kunagi näha. “Meie tublide restauraatorite töö ja ajaloo sellise väärtustamise üle võib ainult uhkust tunda,” nentis ta, lisades, et Saaremaa kokkutulekule on oodata vanatehnikahuvilisi ka lähiriikidest, kellega tihedalt läbi käiakse.

Praegu on Vilu sõnul kõvem garaažis putitamise aeg, kõik valmistuvad suureks suvesündmuseks. Kui kõnelda aga näiteks aastaarvudest, siis on Kuressaarde oodata rattaid 20. sajandi algusest kuni 70-80-ndateni, sest vanamootorrattaks peetakse üle 35-aastaseid tsikleid. “Arvuliselt tuleb meid kokku 80–100, nende seas kindlasti Eesti inimestele tuttavaid Vene, Tšehhi ja Saksa marke, samuti Ameerika, Austria, Belgia, Inglismaa ja Prantsusmaa mootorrattatehaste toodangut.”

Unic-Motol on juba üsna pikk ajalugu. Nimelt loodi Eesti NSV-s toonase Automi ühingu juurde 1976. aasta algul vanatehnikaklubi Unic, mis jagunes veo- ja sõiduauto-, velo- ja mootorrattasektsioonideks. 1994. aasta 3. detsembril otsustasid mootorratturid reorganiseerida klubi motosektsiooni Eesti vanamootorrattaklubiks Unic-Moto. Praegu on klubil umbes 150 liiget ja üle 500 sõitva vanamootorratta. Unic-Moto on Eesti vanim ja suurim mootorrattaklubi.

Klubi eestvedamisel toimuvad igal kevadel ja talvel Harjumaal Tagadil traditsioonilised restauraatorite päevad, mis toovad kokku sadu kaupmehi ja tuhandeid ostjaid Eestist, Soomest, Lätist, Leedust ja Tšehhist. “Kui Unic-Moto 20. aastat tagasi restauraatorite päevi korraldama hakkas, tähendas see mõnekümne asjahuvilise kokkutulekut, kes sõitsid üle Eesti kokku tsikli- ja autojuppe vahetama,” tõdes Vilu. Keegi ei osanud tema sõnul arvata, et sellest kujuneb edaspidi rahvusvaheline üritus.

Unic-Moto eesmärk on ühendada vanamootorrataste omanikke ja huvilisi ning vanatehnika säilitamine Eestis asjahuviliste individuaalse ja ühendatud tegevuse kaudu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 813 korda, sh täna 1)