
LÄBIRÄÄKIMISTE VASTU: Andres Hanso juhitav vallavalitsus leiab, et naabritega pole ühinemisest mõtet rääkida, vaja on riigipoolseid põhimõttelisi muudatusi halduskorralduses, seadusandluses ja rahastamises. Foto: Raul Vinni
Jaanuari lõpus uuele ringile läinud idee hakata läbi rääkima Ida-Saaremaa valdade ühinemise osas ei leia Pöide vallavalitsuses poolehoidu. Samas on osa volikogu komisjonidest läbirääkimiste poolt.
Pöide volikogu esimees Marina Treima tuli jaanuari lõpus välja ideega kutsuda ühinemisläbirääkimistele Laimjala ja Orissaare vald. Kohe hakkasid vallavalitsuse tasandil kõlama häirekellad ja eelnõu suruti volikogus n-ö kooskõlastusringile volikogu komisjonides ja valitsuses.
Vallavalitsus on nüüdseks volikogule edastanud selge ei ühinemisläbirääkimistele. Arvamuses seisab, et arvestades korduvaid arutelusid ja seaduslikke asjaolusid “ei ole läbirääkimiste algatamine põhjendatud, kuna sellel puudub positiivne mõju Pöide vallale tervikuna”.
Andres Hanso allkirjaga dokumendis rõhutakse, et vaja on riigipoolseid põhimõttelisi muudatusi halduskorralduses, seadusandluses ja rahastamises. Samuti lisab Hanso, et kui üldse midagi arutada, siis eelistatakse liitumisläbirääkimisi.
Sellel oleksid tema sõnul ajaloolised põhjendused. Vallavalitsuse sõnul tuleb pigem otsida naabritega koostöövõimalusi teenuste pakkumiseks, nii nagu seda praegu ka juba tehtud on.
Huvitaval kombel märgib Andres Hanso Saarte Häälele saadetud kirjas, et tegemist on vallavalitsuse kui vallaametnikest koosneva büroo seisukohaga. Tavaliselt avaldab sellistes põhimõttelistes küsimustes arvamust n-ö poliitiline vallavalitsus, kelle nimetab ametisse vallavolikogu. See koosseis teeb vallavalitsuses ka otsuseid. Saarte Hääle küsimusele, kas vallavalitsus küsimust ei arutagi, vastas Hanso, et vist ikka arutab.
“Päris huvitavateks ja loodetavasti ka viljakateks on kujunemas praegused eelläbirääkimised vabariigi valitsuse moodustamiseks. Kolm erakonda neljast peavad vältimatuks uuel valitsemisperioodil riigireformi läbiviimist,” lisas Hanso.
Volikogu komisjonides lähevad arvamused pooleks. Juba jaanuaris avaldas oma seisukoha rahandus- ja planeerimiskomisjon, kes oli poolt. Poolt oli ka sotsiaalkomisjon.
Valla külaelu- ja kultuurikomisjon, haridus-, noorsootöö ja spordikomisjon ning revisjonikomisjon olid vastu, kusjuures korraldasid asja arutamiseks ühiskoosoleku. Olukorra tähtsust näitab see, et kutsutud olid ka revisjonikomisjoni liikmed. Tavaliselt revisjonikomisjon volikogus päevapoliitilisi küsimusi ei aruta, vaid tegelebki revideerimisega.
Komisjoni päevakorrapunkti selgituses öeldakse, et koosoleku lõpuks peavad komisjonid kirja saama argumenteeritud ja motiveeritud seisukoha. See kõlab üheselt: “Komisjonid otsustasid jätkata oma vallana, ei tee naabervaldadele ei ühinemis- ega liitumisettepanekuid.” Lisatakse, et ootama jäädakse riigi seisukohta ühtse Saaremaa valla moodustamise osas.
“Jätkata tuleb nii kaua iseseisvalt kui võimalik,” kõlab protokolli lõpulause.
Viimane kustutab tule, kui jaksab!
Ohoo!Pöide valda juhib vallavalitsus mitte vallavolikogu! Kas hr Hanso on kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse ikka jõudnud läbi lugeda?
Aega pole, ikka lennates ta läheb.
Hansod ei oskagi lugeda
Vallarahvale küll selline “viimse veretilgani” võitlemine kasuks ei tule.Kahju, kui oma huvid rahva omadest eespool on.
No tuli ikkagi ära! Enda ametikoht on kõige tähtsam- ülejäänud vaadaku ise kuidas hakkama saavad. Selliseid vallajuhte on kahjuks veel.
Kas oleks võimalik tutvuda arutelu sisulise poolega, mille alusel jõuti järeldusele, et läbirääkimistel puudub positiivne mõju Pöide vallale tervikuna.
Tõepoolest ei ole vallale positiivset mõju, sest surnud organismile ei saagi enam miski mõjuda.
Mulle tundub, et rahvas on väärt põhjalikumaid selgitusi, kui lihtsalt Hanso arvamust, et ühinemine ei mõju.
kas ikka saadakse aru, mida sellised seltsimehed linnas ja maal tähendavad? paar aastat jälle kõikide saarlaste elust maha tõmmatud, persoonid ise aga rahulikule pensile ja maailmas hullamisele jälle lähemale jõudnud. Ja viimane Pöide seltsimeeste lause läheb raudselt Saaremaa ajaloo klassikasse “Jätkata tuleb nii kaua iseseisvalt kui võimalik”!!!
Ja ise tahame viie rikkama riigi hulka.
Just kui Sõmeral ühes spetsiifilises asutuses, kus sama moodi vist poleks mõtet midagi arutada.
Tõsi, kuigi seal leiaks vist rohkem huvilisi kui Pöide vallavalitsusest.
Väga iseloomulik pilt artiklile lisatud: vana väsinud mees tahab rahu ja vaikust ja mõnusat äraolemist ja seda nii kaua, kui vähegi võimalik.
volikogu võiks selgroogu näidata ja umbusaldada vallavanemat, kes ei taha volikogu suuniseid täita.
Milliseid suuniseid?
Riigireform tuleb nüüd niikuinii.
Arusaamatuks jääb Pöide valla argumentatsioonide valik liitumiseläbirääkimiste mittepidamiseks. Peale viite ajaloolisele taustale sealt muud ei leia. Ajaloolisele taustale rõhumine ei ole põhjendatud, kui mjuutunud sotsiaal-majanduslik olukord nõuab muudatusi. Igale mõtlemisvõimelisele inimesele on arusaadav, et Saaremaa vallavalitsused on muutunud nn. “sotsiaalseteks töökohtadeks”, mida meie maksumaksjatena peame kinni maksma. Halb on olukorra juures see, et meie saarel on omavalitsusi, milliste erialaste oskusteabeliste inimeste olemasolu on puudulik.
Eriti sotsiaalsed töökohad on need sotsiaaltöötajate omad.:) Tule mõneks päevaks seda tööd tegema ja siis räägime edasi.
On ju vallarahva hulgas läbirääkimiste pooldajaid ja vastaseid.Kumma arvamus annab läbirääkimisteks suurema kaalu,kas külaelu- ja kultuurikomisjoni või revisjonikomisjoni otsus? Esimene neist kardab küünarnukitunde kadumist, teine hindab arenemise reaalsust. Kindlasti on kõige alus riigireform. Ei ole õige vallavanema või kellegi teise poolt välja öeldud otsus, et Pöide ei võta osa ühestki läbirääkimisest. Vallavanem ja vallavalitsus, austage kõiki valla elanikke!
Täpselt, nagu Mustjala vallas. Viimse hingetõmbeni n.ö. oma vald. Põhja välja korralikult, haiglane värk.
Ma pole ammu nii palju naernud! Tublid kommenteerijad: lõpulause, lepatriinu, stagna !