Pöide vallavalitsus: Pole mõtet läbi rääkida (19)

LÄBIRÄÄKIMISTE VASTU: Andres Hanso juhitav vallavalitsus leiab, et naabritega pole ühinemisest mõtet rääkida, vaja on riigipoolseid põhimõttelisi muudatusi halduskorralduses, seadusandluses ja rahastamises. Foto: Raul Vinni

LÄBIRÄÄKIMISTE VASTU: Andres Hanso juhitav vallavalitsus leiab, et naabritega pole ühinemisest mõtet rääkida, vaja on riigipoolseid põhimõttelisi muudatusi halduskorralduses, seadusandluses ja rahastamises. Foto: Raul Vinni

Jaanuari lõpus uuele ringile läinud idee hakata läbi rääkima Ida-Saaremaa valdade ühinemise osas ei leia Pöide vallavalitsuses poolehoidu. Samas on osa volikogu komisjonidest läbirääkimiste poolt.

Pöide volikogu esimees Marina Treima tuli jaanuari lõpus välja ideega kutsuda ühinemisläbirääkimistele Laimjala ja Orissaare vald. Kohe hakkasid vallavalitsuse tasandil kõlama häirekellad ja eelnõu suruti volikogus n-ö kooskõlastusringile volikogu komisjonides ja valitsuses.

Vallavalitsus on nüüdseks volikogule edastanud selge ei ühinemisläbirääkimistele. Arvamuses seisab, et arvestades korduvaid arutelusid ja seaduslikke asjaolusid “ei ole läbirääkimiste algatamine põhjendatud, kuna sellel puudub positiivne mõju Pöide vallale tervikuna”.

Andres Hanso allkirjaga dokumendis rõhutakse, et vaja on riigipoolseid põhimõttelisi muudatusi halduskorralduses, seadusandluses ja rahastamises. Samuti lisab Hanso, et kui üldse midagi arutada, siis eelistatakse liitumisläbirääkimisi.

Sellel oleksid tema sõnul ajaloolised põhjendused. Vallavalitsuse sõnul tuleb pigem otsida naabritega koostöövõimalusi teenuste pakkumiseks, nii nagu seda praegu ka juba tehtud on.

Huvitaval kombel märgib Andres Hanso Saarte Häälele saadetud kirjas, et tegemist on vallavalitsuse kui vallaametnikest koosneva büroo seisukohaga. Tavaliselt avaldab sellistes põhimõttelistes küsimustes arvamust n-ö poliitiline vallavalitsus, kelle nimetab ametisse vallavolikogu. See koosseis teeb vallavalitsuses ka otsuseid. Saarte Hääle küsimusele, kas vallavalitsus küsimust ei arutagi, vastas Hanso, et vist ikka arutab.

“Päris huvitavateks ja loodetavasti ka viljakateks on kujunemas praegused eelläbirääkimised vabariigi valitsuse moodustamiseks. Kolm erakonda neljast peavad vältimatuks uuel valitsemisperioodil riigireformi läbiviimist,” lisas Hanso.

Volikogu komisjonides lähevad arvamused pooleks. Juba jaanuaris avaldas oma seisukoha rahandus- ja planeerimiskomisjon, kes oli poolt. Poolt oli ka sotsiaalkomisjon.

Valla külaelu- ja kultuurikomisjon, haridus-, noorsootöö ja spordikomisjon ning revisjonikomisjon olid vastu, kusjuures korraldasid asja arutamiseks ühiskoosoleku. Olukorra tähtsust näitab see, et kutsutud olid ka revisjonikomisjoni liikmed. Tavaliselt revisjonikomisjon volikogus päevapoliitilisi küsimusi ei aruta, vaid tegelebki revideerimisega.

Komisjoni päevakorrapunkti selgituses öeldakse, et koosoleku lõpuks peavad komisjonid kirja saama argumenteeritud ja motiveeritud seisukoha. See kõlab üheselt: “Komisjonid otsustasid jätkata oma vallana, ei tee naabervaldadele ei ühinemis- ega liitumisettepanekuid.” Lisatakse, et ootama jäädakse riigi seisukohta ühtse Saaremaa valla moodustamise osas.

“Jätkata tuleb nii kaua iseseisvalt kui võimalik,” kõlab protokolli lõpulause.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 052 korda, sh täna 1)