Tulemas on kultuurne suvi (3)

Foto: Mikk Rand

Foto: Mikk Rand

Nii mitmeski vallas toimub tänavu suvel uusi ja huvitavaid üritusi.

Laimjala mõisapargis saab 26. juunil teoks Debora Vaarandile ja Henno Käole pühendatud teemakontsert. Selle kandi nimekate inimeste juubeli tähistamisega on kavas jätkata ka järgnevatel aastatel, kinnitas Laimjala rahvamaja juhataja Mikk Rand. Tema sõnul tasub valla suurematest suveüritustest veel ära märkida Aerurammu 27. juunil ja 30. juulist 1. augustini kestvat filmifestivali ÖSEL ehk Öise Saare Erksad Lühikad.

Leisi valla kultuurijuhi Aina Tomsoni sõnul ootavad leisikad 4. juulil külla suupilliklubi Piccolo kvintetti ning juunikuus hakatakse muinasaega tutvustama (vt kõrvallugu).

Muhu vald tähistab sel suvel 25. sünnipäeva. Selleks puhuks korraldatakse Liiva spordiväljakul 1. augustil suurejooneline kontsert “Muhulastelt muhulastele”. Muhu valla arendusnõuniku Annika Auväärti sõnul ei ole kõik läbirääkimised veel lõpusirgel, ent kokkulepe on juba saavutatud Ivo Linna, Ott Leplandi ja ansambli Laine koosseisus laulnud Merle Liljega. Oti isa on pärit Muhust ja Merle on Muhusse sisse kirjutatud, mainis Auväärt.

“Esinema ootaksime ka meie vallast pärit noori muusikaõppureid ja näitlejaid, kuid nendega läbirääkimised alles käivad,” sõnas Annika Auväärt. Traditsiooniliste suuremate üritustena on Muhus tulemas Muhu valla päevad, Juu Jääb, küüni- ja videvikukontsert jpm.

Pöide vallas toimub 23. juunil Pöide kiriku juures maakondlik võidutule tseremoonia, 23. juulil esineb Tornimäe rahvamajas ooperipäevade raames Arsise kellade ansambel ning bariton Rauno Elp ja tenor Oliver Kuusik.

15. augustil saab teoks Maarja festival “Kaheksa sajandit Maarjamaad” – loengute, kontserdi ja laadaga, osalevad rahvamaja, Pöide ja Tornimäe kirik. Kahutsi maalinnal toimub 22. augustil aga Metsatöllu kontsert.

Torgus ühildatakse jaanipäevaga, mida peetakse 21. juunil, kogukonnamaja 50. juubeli tähistamine. Siis avatakse Torgu kogukonnamaja ühe eestvedaja Annika Ellervee sõnutsi kolm pinki – endisele koolidirektorile ja kahele õpetajale.

Orissaare vallas tuleb 31. mail uue üritusena esimene Ida-Saaremaa ja Muhu lasteaedade laulu- ja tantsupidu. 25. juulil saab Illikul Kukerpille kuulata, 1. augustil toimub juba kolmandat korda Ristivälja retrodisko. Eile õhtul kultuurimajas esietendunud “Soolast suudlust” saab augusti lõpus näha Püharistil.

Kihelkonna rahvamaja juhataja Anneli Teppo-Toosti sõnul on nende valla suuremad pidustused naisrahvatantsurühma Rukkilill 20. juubelisünnipäev 22. juunil ning Kihelkonna kooli 90. juubeli ja valla hariduselu 325. aastapäeva tähistamine.

30.–31. mail avatakse noorte tähtede kontsertiga 3. orhideefestival. 26. juunil tuleb orhideefestivali raames Andres Kösteri ja Angelika Miku (rahvusooper Estonia) kontsert.

Juubelihõngulised on veel 10.–12. juulini toimuvad kirikumuusikapäevad (20 aastat) ja Kihelkonna hooldekodu 20. sünnipäev 18. juulil, kus esineb ansambel Seelikukütid. Tulevad ka rannarahva päev ja suvelõpupidu.

Salmel kujuneb valla kultuurijuhi Maire Sillavee sõnul suve suursündmuseks Sörvemaa pärimuspäev – järjekorras juba viies. Alustatakse 31. juuli õhtul pärimuskontserdiga Salme jõesadamas. Esineb Küi, läbirääkimised käivad veel Silver Sepa ja Kristiina Ehiniga.

1. augustil tegutseb Salme rannas pärimuspäevade õpituba, kus tegeletakse edasi laevaehitusmaterjalidega. Kavas on ka muinaslaevnike laager, kus mitme vastava klubi taaskehastajad tulevad ja elavad Salme rannas päevakese muistsete viikingite tavade ja kommete kohaselt. Sillavee soovitab ka uudistama tulla viikingiaja kostüümides.

Ruhnu valla kultuurijuhi Kaire Lusti sõnul korraldatakse 11. juulil tavapärastest laatadest veidi erinev suvelaat, mis on kokku põimitud pärimustöötubadega.


 

Leisi vallas hakatakse muinasaega tutvustama

Sel suvel toimub Leisi vallas üritus “Saarlaste muinaslugu”, alapealkirjaga “Põhja-Saaremaa lugu”. Saarlaste muinasaega tutvustaval üritusel on suurem tähelepanu pööratud just Põhja-Saaremaal muinasajal toimunule – sellega on seotud nii esitatavad faktid kui ka lood.

“Mõte on settinud mitu aastat ja ajend on huvi muinasaja saarlaste tegemiste vastu, mis on omakorda tekkinud tänu kodukandi müstilistele kohtadele ja nendest räägitavatele lugudele,” põhjendas ettevõtmise peakorraldaja Andrus Kandima.

Ta lisas, et on koos abikaasa Terjega kohtunud paljude inimestega, kellel sama huvi. Teisalt on innustust andnud ka noored saarlased, kes tahaksid rohkem teada oma kaugete esivanemate tegudest ja lugudest.

Ettevõtmisse on kaasatud Leisi valla inimesi, ajaloolasi, huvitavaid persoone lähemalt ja kaugemalt. Kui rääkida konkreetsetest objektidest, mis muinasüritust korraldama innustasid, on üks neist Kandima sõnul Purtsa maalinn ehk Kooljamäed, kus ajaloolaste kinnitusel sai hukka Saaremaa kuningas Vesse ja kus toimus viimane, suurim ja veriseim muinasaja saarlaste lahing vabaduse eest, ning selle paiga aukartust äratav lugu. Aga ka Hiievälja küla kui usutavasti üks muinasaja saarlaste pühamaid paiku. Siis on veel Karja kirik ja Triigi külas elav tuntud eesti ravitseja Vigala Sass ehk Aleksander Heintalu.

Et aga üritust atraktiivsemaks teha, kutsusid korraldajad appi eestlaste ürgset mõttelaadi tänapäevases võtmes muusikas edasi kandva seltskonna Metsatöll, kes astub kontserdiga “Merehunt” üles 19. juuni õhtul Oitme karjamaal.

19. juuni päeval käsitlevad teemat aga nii ajaloolased kui ka asjahuvilised. 20. juunil tutvustatakse erinevates Põhja-Saaremaa muinasaja seisukohalt olulistes kohtades nii ajaloolisi fakte kui pajatatakse ka lugusid, mis on levinud põlvest põlve tänapäeva välja.


Kärla Triip ja Lümanda merelaulud jäävad

Lisaks täiesti uutele suveüritustele jätkuvad Saaremaal eeloleval suvel ka mitmed traditsioonilised ettevõtmised.

Lääne-Saare valla arengu sihtasutuse juhataja Pille Mägi sõnul endise Kaarma valla alal teadaolevalt uusi ja suuremaid üritusi tulemas pole. Kindlasti toimuvad aga Kaarma öölaulupidu ja kalurite päev.

Kärlal on tänavu kuues Kärla Triip, mille esinejaid hoitakse veel saladuses. Lümanda kandis tuleb koostöös Saaremaa merekultuuri seltsiga Lümanda söögimaja õuel 12. juulil IX merelaulude õhtu Ivo Linna ja Antti Kammistega.

Mustjalas toimub muusikafestival, Valjalas kolmas laulupäev. Pihtla valla suurimaid suvesündmusi – külade päev – toimub juuni alguses Kõljala külaplatsil.

Kuressaares valmistutakse suuremateks suveüritusteks nagu jaanipäev, Veski pärimuskultuurisuvi, merepäevad ja muinastulede öö. Rääkimata ooperipäevadest ja kammermuusikapäevadest.

13. juunil toimub aga linnastaadionil Saare maakonna 45. tantsupidu Ajalõim. Peole on registreerunud ligi 860 tantsijat ja võimlejat. Lisaks oma maakonna tantsurühmadele on tulemas külalised Läänemaalt, Põlvamaalt ja Tallinnast.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 155 korda, sh täna 1)