
VÕITJAD: Urve Tiidus ja Kalle Laanet võivad rahumeeles tulemusi jälgida. Mõlemad kuuluvad XIII Riigikogu koosseisu. Tulemuste otsimisel aitab Laaneti tütar Katriin. Foto: Raul Vinni
Pühapäeval toimunud Riigikogu valimiste järgsel Reformierakonna valimispeol Kuressaares võis paljude peoliste olemisest välja lugeda üllatust. Urve Tiiduse veenev valimisvõit 4114 häälega seda ka oli.
Viiendas valimisringkonnas (Hiiu-, Lääne- ja Saaremaa) andis oma hääle 33 680 valijat. Ülekaalukalt võitis Eesti Reformierakond 10 488 häälega (31,1%).
Teise ja kolmanda koha hõivasid Sotsiaaldemokraatlik Erakond 5016 (14,9%) ja Erakond Isamaa ja Res Publica Liit 4939 (14,7%) häälega. Palju ei jäänud maha ka Eesti Keskerakond 4368 (13%), Eesti Vabaerakond 4304 (12,8%) ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond 3772 (11,2%) häälega.
Tahapoole jäid Erakond Eestimaa Rohelised (590 häält/1,8%), Eesti Iseseisvuspartei (113 häält/0,3%), Rahva Ühtsuse Erakond (75 häält/0,2%) ja Eestimaa Ühendatud Vasakpartei (15 häält/0,0%).
Tiidusele lisaks pääsesid siinsest ringkonnast riigikokku Kalle Laanet – 2398 häält (RE), Lauri Luik – 855 häält (RE), Raivo Aeg (IRL) – 2003 häält, Enn Eesmaa – 2218 (KE) ja Andres Ammas-1862 (VE).
Ministrina saare asjadest pigem eemal olev Tiidus kordas tegelikult Jaanus Tamkivi mustrit. Juba eduka nö riigipoliitikuna tegi ta kodukohas samuti hea tulemuse.
Urve Tiiduse võidu võti peitus ühtlases esinemises kogu ringkonnas. Saare maakonnast sai Tiidus 1452, Läänemaalt 835 ja Hiiumaalt 263 häält. Välisriikidest anti 10 häält ning e-hääli sai ta muljetavaldavalt 1554. Teised said hääli pigem ikka oma kodumaakonnast. ””Ma kordan, valijate hääl on Jumala hääl,” märkis Tiidus.
Ta leidis, et eks valdav osa hääli kogunegi tavaliselt esinumbrile. “Mingit muud saladust siin polegi. Ma olen ikkagi 20 aastat Saaremaal elanud ja oma juurte juurde tagasi tulnud. Olen südames seda kohta alati väga tähtsaks pidanud ja arvan, et see on ka ehk üks komponent selle juures, miks hästi läks.“
Reformierakonna teise tulemuse teinud Kalle Laanet ütles, et on kaks korda varasemalt olnud valimistel nn 2500-hääle-mees, nüüd õnnestus tal peaaegu selle ligidale jõuda. “Ega saa ju kurta,“ naeris ta. Kalle Laanet on seda meelt, et need, kes talle oma hääle andsid, ei pea pettuma. “Paljudel puhkudel kaovad riigikogusse valitud saadikud neljaks aastaks pildilt. Ma luban, et olen igal nädalavahetusel Saaremaal!“
Läks kehvemini
Hannes Hanso Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast ütles Saarte Häälele, et isiklikus plaanis pole valimistulemusel viga. “Rohkem kui eelmine kord,“ märkis Hanso.
Erakonna tulemuse kohta möönis ta aga: “Konkurentidele jäime kõvasti alla, see muidugi rõõmu ei tee.“ Hannes Hanso tõdes, et päris palju hääli kaotasid sotsid ilmselt uutele tulijatele.
“Oleks võinud paremini minna. Lootsime rohkem, ütleme ausalt,“ lisas Aeg erakonna tulemuse kohta napisõnaliseks jäädes.
478 häält kogunud Saare maavanem Kaido Kaasik aga ütles Saarte Häälele, et tulemus oli erakonna jaoks tegelikult üsna ootuspärane. “Kõik läks nii, nagu arvasime. Et üks mandaat meil tuleb ja selle me saavutasime,” tähendas ta.
Valimiste osalusprotsent oli Saare maakonnas 58,7, mis oli pigem madal. Eesti keskmine oli 64,2%.
Riigikogu valimised võitis Reformierakond, kes sai parlamendis 30 kohta, Keskerakonnal on 27 kohta, SDE-l 15 kohta ja IRL-l 14 kohta. Uute tulijatena said Vabaerakond 8 ja EKRE 7 kohta.
mis rahvas sellest võitis? Ikka sama erakond jäi pukki
Väga kurb tõdeda, et nii hullusti läks ja eesti rahval tuleb veel neli aastat vireleda ja refikate ülbitsemist taluda. Kui kauaks veel tume ka minu maa ning murekoorem tal kanda?? Ei suuda kuidagi mõista, mis toimus nende valijate kõrvadevahel, kes taas ämbrisse astudes reformikaid valisid. Miks küll on meie rahvast nuheldud selliste inimestega, nagu reformierakondlastest sahkerdajad??
Rahvas ei pidanudki midagi võitma. Riigikogu on muutunud puhkekoduks, kuhu parteid saadavad oma veidi väsinud veohobuseid puhkama ja noori varssu karjas elamist õppima. Rahva elu-olu puudutava seadusandluse väljamõtlemisega tegelevad juuratudengid ühikates.
FEB FOND annab tiivad.
Või kogunesti kurikuulus GOLFIVÄLJAK!
Millal see ahelsuitsetaja kranich ise ka letti tuleb? Kaua ta laseb suul vett joosta. Või saab ta nn. VEB fondihoidjana suuremat raha kui ministri või riigikogulasena.
“… Ma luban, et olen igal nädalavahetusel Saaremaal!“…”
Niipalju siis miilits laanet oma tööst Riigikogus.
Ilmselt vanatädi eksis kui jumala nime suhu võttis, küllap mõtles ta tegelikult ikka Lunivalgekese häält. Aga mida teab tema jumalast, südametunnistusest ja eetilisusest – mitte halli udugi.
Minu arvates auhinnalise koha saaralste teadvuses on teeninud kindlalt vene näitlejate smoktunovskite suur sõber enn eesmaa. Kindlasti tuleb talle vene talendi austajana anda soe tool Riigikogus. Kogu maa läheb õitsele. Iga saaremaa kadaka all käib segapaarismaadlus juba mihklipäeval, et jaanipäevaks titepoiss vankris oleks.
Parim tibla on surnud tibla!