Vingeim äriidee on Irrukas (FOTOD)

VÕITJAD: Maria-Lisette Kallas, Diana Magus ja Eva Toompuu mõtlesid välja Irruka – valgustusega riiuli. Foto: Tambet Allik

VÕITJAD: Maria-Lisette Kallas, Diana Magus ja Eva Toompuu mõtlesid välja Irruka – valgustusega riiuli. Foto: Tambet Allik

Saaremaa noorte äriideede konkursi Saaremaa Päike märksõnad olid “innovatiivne” ja “roheline” ning korraldajate hinnangul oli ettevõtmises seetõttu uudsust ja põnevust.

Võidutöö Irrukas tuli sedakorda Leisist. Kui töö nimi ei reeda, millega täpsemalt tegemist võiks olla, siis tegelikult on Leisi keskkooli tüdrukud Diana Magus, Eva Toompuu ja Maria Lisette Kallas disaininud ja meisterdanud seinavalgusti-riiuli. Tegu on värvilistest papp- või plastikpoolidest riiulite ja vaheseintega, milles on ka leedvalgustus. Idee suur pluss on toote polüfunktsionaalsus.

Teistmoodi stend ja kena helkur

Teisele kohale tuli idee nimega XStend. Sellegi autor on Leisi keskkooli neiu Merilyn Lempu. Tema infostend on valmistatud peamiselt kalavõrgust ja juhtmepoolist. Kindlasti on see alternatiiv tavapärastele stendidele. Samuti saab seda kasutada kahepoolselt.

Kolmanda koha vääriliseks tunnistati Saaremaa helkur, mille autor on Sander Salumäe Orissaare gümnaasiumist. Salumäe töö on filigraanne. Ta on rõhku pannud ka pakendile ning sellel olevale märgistusele ja infole.
Esikolmikut autasustas Saaremaa ettevõtjate liit.

Saaremaa Päikese projektijuhile Triin Arvale meeldis eriti, et keskkonnasäästlikkus ja roheline mõtlemine on noorte jaoks olulised – kõik tööd peale ühe olid sellest kantud. “Ilmselgelt ei oleks see olnud edukas projekt, kui Saaremaa ettevõtjad poleks meiega entusiastlikult koostööd teinud,” nentis Arva.

Materjalidega aitasid Merinvest, Viitanet, JK Purjeabi, Tehnikaäri, Smidt Metall, Welcomest, Saare Golf, Saare Frydendahl, Olerex, Sporrong, Kastani rehviäri, Kalla Mööbel jt.

Saaremaa Päikesega tuleb tema arvates jätkata. “Iga aastaga lähevad ideed paremaks, noored on julgemad ja loovamad ning oma tööd mõeldakse põhjalikumalt läbi,” rääkis projektijuht. Arva usub, et üks meie majanduse eduka arenemise võti ongi noorte ettevõtlikkuse edendamine ja ettevõtluse juurde toomine juba kooliajal.

Tunamullune võitja Mihkel Kristofer Vajak, kes oli tänavu žüriis, leidis, et tänavune konkurss oli palju edukam, kui on olnud eelmistel aastatel. “Sel aastal tehti oma toodetest reaalsed prototüübid valmis ja ideed on paljulubavamad kui eelmiste aastate ideed,” arvas ta. Saaremaa Päikese tuum on alati olnud sama – julgustada noori olema ettevõtlikud, teha ise midagi ära ja saada selle eest tähelepanu.

Vajak tunnistas, et oli žüriis erapooletu ega eelistanud ühte ideed teisele. “Loomulikult elasin kaasa Leisi keskkooli noortele, sest see on siiski minu kool ja minu koolikaaslased,” põhjendas ta. Teada saades, et Leisi noored panid kinni nii esimese kui ka teise koha, oli Vajak rõõmus. “Nende ideed on unikaalsed ning mulle meeldib tohutult taaskasutuse osa, mis on mõlema idee puhul suur,” leidis ta.

Võitja pole ainsana oluline

Saaremaa ettevõtjate liidu juhatusse kuuluv Saarte Hääle vastutav väljaandja ja Kadi raadio tegevdirektor Gunnar Siiner nentis, et Saaremaa Päikesest rääkides ei ole konkursi võitja ainuüksi oluline – positiivsed on n-ö medali mõlemad pooled. “Medali teine positiivne pool on Saaremaa Päikese puhul see, et arendatakse noorte ettevõtlikku mõtlemist,” kinnitas Siiner.

Saaremaa ettevõtjate liidu juhatuse esimees Terje Nepper tõi välja tõsiasja, et aasta-aastalt on konkursist osavõtjad olnud aina nooremad, mis on iseenesest tervitatav. Siiski ootaks ta konkursile ka rohkem gümnaasiumiõpilasi.

Lemmikuid oli tal mitu, kuid kõige enam meeldisid talle Aste poiste Nova Vita, Leisi tüdrukute Irrukas ja Xstend. Need on Nepperi sõnul väga praktilised äriideed. Ka võistlustöö Infopank on lihtne ja geniaalne ning rohelist elu- ja ettevõtluskeskkonda toetav.

Ka Saaremaa arenduskeskuse ettevõtluskonsultant Tiia Naagel oli seda meelt, et konkurss on aastatega paremaks muutunud. “Kindlasti on sellele kaasa aidanud noorte endi kaasamine projekti ja projektijuht Triin Arva tubli töö,” sõnas ta.

Naageli arvates oli palju tugevaid ideid ja üsnagi nutikalt tuldi välja taaskasutusmaterjalidest valmistatud toodetega. “See on lausa imetlusväärne, mille peale noored on tulnud,” kiitis ta. Tal endal oli kolm lemmikut ja väga raske oli neid pingeritta seada. Nõnda otsustas ta selle põhjal, milline idee on kõige innovaatilisem, reaalselt kasutatav, toodetav ning atraktiivne. Lisaks hindas ta rohelist mõtteviisi. “12 ideest võitis minu lemmiku tiitli Irrukas. Soovin, et nad arendaksid oma toodet igal juhul edasi, tegemist on väga ägeda disainielemendiga. Maailm on julgete päralt!”

Samuti žüriisse kuulunud Swedbanki esindajad, panga Kuressaare kontori juhataja Liilia Mesila ja ärikliendi konsultant Riina Kadaja ütlesid kui ühest suust, et neile meeldis konkurss väga. “Lapsed olid mõelnud korralikult raamidest välja ja nad tutvustasid oma tooteid väga vapralt,” sõnas Mesila.

Riina Kadaja sõnul on tegemist toreda noortele suunatud julgustava ettevõtmisega. “Hea on näha, et koolitusprogramm pakub huvi nii paljudele lastele. Saaremaa Päike on nagu omamoodi hoolaud, mis annab teadmise, et ettevõtja olla pole midagi võimatut,” nentis Kadaja. “Noortel on tahet ja on näha, et neist tulevad ettevõtjad.”

Riina Kadaja hinnangul on tähtis, et osalejad tunneksid – nende ideed on head, nende arvamusega arvestatakse. Et nad võiksid endale öelda: “Tulevik on noorte teha!”

Žüriisse kuulusid ka Sulvi Munk Saarte koostöökogust ja Kristi Teras Meie Maast. Konkurssi korraldavad Saaremaa ettevõtjate liit, Saaremaa arenduskeskus, Saarte koostöökogu ja Swedbank.


SAAREMAA PÄIKE 2015

IV koht – “Reis ümber Saaremaa”
Autorid Aste põhikooli tüdrukud Marie Adele Abel, Karola Karmen Känd.
Taaskasutusmaterjalist valmistatud lauamäng annab ülevaate majakatest ja Saaremaa vaatamisväärsustest. Eelis mängimisel on neil, kes oskavad kasutada nutiseadmeid.

V koht – taaskasutusmaterjalist hobusepäitsed
Autorid Hell Kärner ja Hedili Nõu Tornimäe põhikoolist.
Uus toode keskkonnasõbrast ratsaspordihuvilistele. Päitsed on varustatud ka helkurribadega, et ratsutajal oleks maanteel ohutu.

VI koht – Vihkep
Autorid Karle Kukk ja Tomy Ott Tänav Valjala põhikoolist.
Põnev taaskasutusmaterjalidest töö – leiva- ja saiakottidest kokku sulatatud vihmamantlid.

VII koht – unikaalne telefoniümbris
Autor Karin Rannaäär Tornimäe põhikoolist.
Telefoniümbris, mis sobiks igale telefonile, olenemata kujust ja mudelist. Elastne ümbris, mis veniks vastavalt telefoni mõõtudele.

VIII koht – Mosaiik
Autorid Kristel Uibo, Katre Tamm, Valentina Kristina Mägi, Johannes Krull.
Hea mõte, kuidas ära kasutada kõiki tekkinud kilde (klaas või savi) ja laduda neist uusi ja vahvaid mosaiikpilte ja ornamente erinevast materjalist alustele.

Kõige rohelisem ja innovaatilisem äriidee – Käbibrikett
Preemia andis üle Saarte koostöökogu.
Autoriteks kolm geeniust Salme põhikoolist: Karm Koduvere, Kristjan Treirat, Alex Salong.
Väga kihvt innovaatiline idee kasutada materjali, mis on metsa all täiesti tasuta saada, ainult kokkukorjamise vaev.

Swedbanki eriauhind – Nova Vita
Autorid Martin Leepere, Rasmus Vendel ja Karl Sai Aste põhikoolist.
Hästi läbi mõeldud materjalide leidmine ja kokkusobitamine. Tööd sünnivad kord juba kasutusel olnud asjadest, mis enam oma funktsiooni ei täida.

Saaremaa arenduskeskuse preemia NUTIKAS – Infopank
Autor Kaur Jaagup Lapp Valjala põhikoolist.
Lihtne, kuid geniaalne ja vajalik idee – tootmisjääkide infopank. St virtuaalne leht, kus on foto tootmisjäägist ja info selle materjali kohta. Paljud lasteaiad, koolid, kunsti- ja huviringid otsivad taolisi kontakte, et saada tootmisjääke.

Olerexi preemia – Töövöö
Autorid Lümanda põhikooli tüdrukud Eva Ratas, Kerli Kask.
Vanast turvavööst tehtud vöö, mis käib kinni autos vöö küljes oleva klõpsuga. Turvavöid saab prügimäelt. Leidlikud noored on sellest arendanud tööriistade kaasaskandmise vöö, mida kasutavad nt ehitajad. Vööle on õmmeldud taskud, kuhu on hea tööriistu panna.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 375 korda, sh täna 1)