Arhitekt ostis Sõmera klubi ja läheb sinna elama (31)

VÄLJAKUTSE EES: Mihkel Koppel loodab, et kui vald peaks hoone tema nina alt ära näpsama, on neil sellega ka plaan, mitte ei lasta majal edasi laguneda. Temal on plaan olemas. Foto: Tambet Allik

VÄLJAKUTSE EES: Mihkel Koppel loodab, et kui vald peaks hoone tema nina alt ära näpsama, on neil sellega ka plaan, mitte ei lasta majal edasi laguneda. Temal on plaan olemas. Foto: Tambet Allik

Saaremaal tuntud arhitekt Mihkel Koppel ütleb, et aastaid müügis olnud ja halvas seisukorras majakolossi ostmine on tema jaoks väljakutse.

“Ma saan sellest täiesti aru,” ütleb Mihkel Koppel, viidates, et on täie mõistuse juures ja mõistab suurepäraselt, mida 1626 m² suuruse hoone kordategemine tähendab. See plaan tal koos abikaasaga aga võetud on. Nimelt usub Koppel, et tulevikus hakatakse seal korraldama seminare ja koolitusi ning sinna asuvad nad ka ise elama.

“Ma ei arvagi, et me selle 5–6 aastaga lõpuni korda saame,” kinnitab Koppel, lisades, et alustada tuleb tasa ja targu. Samuti on ta enda jaoks selgeks mõelnud ka selle, kuidas maja jooksvalt hallata. Maja haldamiseks ja seal tegutsemiseks luuakse mittetulundusühing.

Koppel räägib, et sellise mälestise soetamine on tema jaoks pikaajaline idee. Ta kasutab ekspertide arvates Eesti ühe silmapaistvama stalinistliku stiiliga hoone ostmise kohta tänapäeval nii populaarset sõna nagu “väljakutse”.

“Miks võtta laenu, ehitada tavaline maja ja siis maksta pangale seda laenu tagasi, kui saab ka nii,” sõnab Koppel.

Muinsuskaitsja taustaga Mihkel Koppel on endale selgeks teinud, mis seisukorras maja on, ja usub, et sellest saab asja.

Koppel lisab, et vahest sellepärast ei tahtnudki keegi seda maja osta, kuna selle seisukord hirmutas. Temal on aga sobiv taust ja ta oskab võib-olla näha ka asju, mida tavaostja ei näe. Maja eelmine omanik ostis selle AS-ilt Hoolekandeteenused 5000 euro eest. Kärla vald klubihoonet toona ei tahtnud. Maja omanikuks sai ettevõtte, mis tegi mälestisi korda ja müüs edasi peamiselt Ida-Virumaal. Saaremaa jäi neile liiga kaugeks ning nii sai Sõmera klubi 25 000 euro eest Koppeli omaks. Hind on tema arvates normaalne, arvestades hoone ajaloolist väärtust ja mahtu.

Esimese asjana tuleb Koppeli sõnul ette võtta katuseremont. Üldiselt on maja tema kinnitusel ajastutruu ka näiteks elektri- ja küttesüsteemide osas. Kindlasti tuleb hoone tulevikus ka soojustada ja ehitada sinna oma katlamaja.

“Hakkame vaikselt tegema, see hoiab majal elu sees,” lausub Koppel. Praegu hoone ühes osas tegutsev kirik jääb Koppeli sõnul sinna edasi. Ta loodab, et koostööd saab teha ka Sõmera Koduga, kuigi nendega läbi räägitud veel pole.

Maja n-ö pärl on kindlasti hea akustikaga saal, kuhu Mihkel Koppeli hinnangul mahub mõnisada inimest. Seega saab majas tulevikus ka kultuuriüritusi korraldada.

Esialgu peab Mihkel Koppel siiski veel paar kuud ootama, et kas Lääne-Saare vald kasutab oma eelisostuõigust, omandades hoone sama hinna eest. Samas on Lääne-Saare eelkäija Kärla vald ostmisest kunagi loobunud ning Sõmera klubile pole valla arengukavas mingit rakendust ette nähtud. Palju on hoopis räägitud Kärla kanti uue rahvamaja ehitamisest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 8 773 korda, sh täna 1)