Pressinõukogu arutas Kuressaare Kommunaalprojekti juhatuse liikme Veljo Maripuu kaebust Saarte Hääles 11. detsembril 2014 ilmunud artikli “Linnavalitsus ähvardab 3000-eurose sunnirahaga” peale ja otsustas, et leht rikkus head ajakirjandustava.
Artikkel räägib sellest, et Kuressaare Kommunaalprojekt kasutab büroona kahte kokkuehitatud korterit elumajas, kus äritegevus ei ole lubatud. Seetõttu ähvardab Kuressaare linnavalitsus Kommunaalprojekti 3000 euro suuruse sunnirahaga.
Kuressaare Kommunaalprojekti juhatuse liige Veljo Maripuu kaebas pressinõukogule, et artiklis toodud linnavalitsuse ametniku seisukohas on mitu valeväidet ja -hinnangut. Kaebaja ei ole rahul, et leht ei küsinud arvamust Kuressaare Kommunaalprojekti esindajalt, kes oleks saanud selgitada, et korterite liitmine toimus kehtiva ehitusprojekti alusel ja kasutusloa muutmiseks on olemas enamuse naabrite nõusolek. Kaebaja hinnangul loob artikkel mulje, nagu oleks Kuressaare Kommunaalprojekt pannud toime seaduserikkumise ja kasutab kortereid ebaseaduslikult.
Saarte Hääl vastas pressinõukogule, et tegemist oli jätkulooga oktoobris ilmunule, kus kirjutati lahti probleemi olemus ja olid ka mõlema poole seisukohad. Leht märkis, et jätkulugu kajastas vaid 3000-eurose sunniraha küsimust.
Pressinõukogu otsustas, et Saarte Hääl rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.2., mis näeb ette, et konflikti sisaldava materjali puhul peab ajakirjanik ära kuulama kõik osapooled. Pressinõukogu hinnangul möönis ka leht ise, et tegemist on konflikti sisaldava materjaliga. Pressinõukogu leiab, et leht oleks pidanud andma kaebajale sõna, et kommenteerida ebaseadusliku ehitise süüdistust, ühtlasi viidata käimasolevale kohtuvaidlusele samas asjas.
Aivar Reinap
Pressinõukogu esimees
kui ajaleht seda punkti rikub, lihtsalt keegi ei jaksa oma õiguste eest seista, kuigi peaks, et ajakirjanikud teaksid, mida tohib ja mida mitte. Mõnedel ajakirjanikel lihtsalt ei ole eetikast aimu.
Kas linnaametnik ka vabandas?
Linnaametnik tohib siis levitada pool-tõde, räägib mida sülg suhu toob või siis on kellegi suuvooder?
Kas tänapäeval enam selgesõnaliselt vabandada ei osata? Selle pika jutu taga võiks olla üks lause “vabandan V.Maripuu ja Kommunaalprojekt OÜ toimekad tegelased”, näete isegi minul asjasse mittepuutuval on see vabandus kerge tulema ja tükk ei kukkunud küljest
Tuli kergelt ja sõnaselgelt täiesti vale asi.
http://keeleabi.eki.ee/index.php?leht=8&id=202