Mõntu sadama uuendustööde esimesele etapile pandi punkt (11)

UUENDUSED: Mihkel Undrest seisab kalasadama esimese osa juures, mis peaks akvatooriumi kaitsma tormituulte eest. Foto: Raul Vinni

UUENDUSED: Mihkel Undrest seisab kalasadama esimese osa juures, mis peaks akvatooriumi kaitsma tormituulte eest. Foto: Raul Vinni

Sõrve sääre suurimas sadamas lõppesid uuendustööd, mille käigus renoveeriti suur kai ja loodi esmased võimalused ka rannakaluritele. Sadama uuendamise plaanid on siiski suuremad ja uute laienduste projektid juba töös.

Pool aastat kestnud suuremate ehitustööde tulemusena on midagi valmis, kuid samas on näha, et töö jätkub. See puudutab eelkõige just rannakaluritele mõeldud sadamaosa. Kaide uuendamise raha hangiti mitmest kalandusfondi meetmest.

Suure kai laiendamine ja uuendamine läks maksma 1,2 miljonit eurot, millest omaosalus oli 190 000. Kalasadama tööd maksid 279 000 eurot, millest ise tuli maksta 104 000.

“Sadam tuleb korda teha, siis läheb siin ka elu käima. Teeme korda ja see püsib sada aastat,” ütles Mõntu sadama omanik Mihkel Undrest uuendusi tutvustades. Suure kai renoveerimiseks saadi raha meetmest, kust said rahastuse kalalaevastiku teenindamiseks välja valitud sadamad. Mõntu siis ühena kuuest. Undresti sõnul võimaldab laiendatud kai laevu paremini sõidukitega teenindada. Mõntu eelis näiteks Roomassaare ees on see, et sadam püsib külmadel talvedel kauem jäävaba. Suure kai uuendamise plaane on Undrestil veelgi.

Täiesti uue osana on Mõntus kerkinud kalasadam rannakaluritele. Praeguseks tehtud töödega saadi valmis kai, mis kaitseb akvatooriumi ka tormituulte eest. Seal on ka sildumiskohad kalalaevadele. See on siiski vaid algus. Juba praegu on näha, kuhu peaks tulema kalasadama jätk.

Projekt on Mihkel Undresti sõnul valmimas ja ootab järgmisel aastal avanevaid uusi rahastusmeetmeid. Kaisid peaks tulema veel, ka Undrest ise kavatseb sel aastal hakata kala püüdma ka kastmõrdadega ning kalureid jätkuks Mõntusse rohkemgi. Kalasadamasse tuleb ka näiteks kraana, kalapump, elektri- ja veevarustus jne. Lisaks on valminud paadikuur nii paatide kui ka püüniste hoidmiseks.

Mihkel Undrest kinnitas, et tingimused peavad olema, siis tulevad ka kalurid. Ühe uuendusena on Mõntu sadam saanud ka uued teenäitajad. Nimelt on sadama poolt korda tehtud neile kuuluv Mõntu liitsiht, mis oli enne viletsate tuledega ja üsna võssa kasvanud.

Undresti sõnul on sadam mõeldud eelkõige kaluritele, kuid minema ei aeta kedagi, kelle aluse süvis on kuni 3,5 meetrit. Mõntu sadama asukoht teeb sellest hea sadama tormivarju otsimiseks või seilamisest väsinud purjetajatele puhkamiseks.

Undrest rääkis, kuidas nad suvel ehitustööde ajal ei võtnud vastu ühtegi laeva, kuid siiski palusid mitmed meresõidust väsinud purjetajad neilt luba ehitustöödest vabal kaiotsal silduda ja veidi hinge tõmmata.

“Me ei ole ennast kunagi reklaaminud, kuid jahte on meil alati olnud,” nentis Undrest, et Sõrve sääre tipu sadam on purjetajatele tuttav koht ning abita nad seal ei jää.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 487 korda, sh täna 1)