Politsei- ja piirivalveamet (PPA) teatas muinsuskaitseametile, et mõistab Kuressaare linnavalitsuse ja muinsuskaitsjate soovi piirivalve sidemast Kuressaare kesklinnast ära kolida, kuid praegu ei ole selleks raha.
“Sidemasti üleviimiseks Transvaali 58 aadressile PPA-l eelarvelised vahendid puuduvad ning kahjuks ei ole seda ette näha ka lähiaastatel, seega ei ole võimalik sidemasti Tallinna tn 19 kinnistult ära viia,” teatas PPA logistikabüroo juhataja Veiko Kopamees.
Masti kasutatakse praegu nii sisejulgeoleku tagamiseks kui ka riigikaitselisel otstarbel.
Linnapea Hannes Hanso teatas jaanuari alguses PPA-le saadetud kirjas, et Kuressaare linnavalitsuse hinnangul häirib radarimast muinsuskaitseala oluliste vertikaalsete dominantide vaadeldavust ja see ei sobi Kuressaare südalinna. Ta soovitas viia mast tööstuspiirkonna reformimata riigimaale Voolu tn 12.
Veiko Kopamees nentis, et seoses PPA uue ühendhoone valmimisega Transvaali tee 58 oli algselt plaanis mast koos Kuressaare merevalvekeskusega sinna kolida, paraku tuli masti ärakolimisest rahanappuse tõttu loobuda.
“Sidemasti kolimine Kuressaare tööstuspiirkonda Voolu tn 12 ei ole võimalik nii tehnilistel kui ka turvalisuse kaalutlustel. PPA on endiselt seisukohal, et sidemasti optimaalne asukoht oleks Transvaali tee 58 kinnistul ühishoone juures,” märkis Kopamees. Ta lisas, et arvestades linnavalitsuse soovi ja PPA teenistuslikku vajadust võetakse sidemasti kolimine plaani, kuid millal selleks raha leitakse, on tema sõnul praegu raske prognoosida.
Masti kasutatakse praegu nii sisejulgeoleku tagamiseks kui ka riigikaitselisel otstarbel.
Muinsuskaitseline aspekt selle masti puhul on ”huinjaa” võrreldes sellega, et NATO sõjaline rajatis on Kuressaare keskinnas koolimaja hoovis.
”Elava kilbi” kasutamine on omane terroristidele!
Ja kaitseliidu mast on sadakond meetrit eemal elumajade vahel. Oleks vähemalt need kaks ühendanud…
Viime ikka Voolu 12, teatud isik hakkab valvuriks.
Saarlase vonts pidi ikka jonksuga olema – aaks tolle asja ka korda vaenlane peaks toda värki pukktuulikuks.
mis siis linnapildis muutub kui viia mast praegusest asukohast PPA uue maja juurde? naljanumber…
Transvaali tänavale viimine oleks ju puhas huumor.. vahemaa praeguse asukoha suhtes oleks vast 450m ehk mõttetu raha matmine sellesse projekti. Miks Voolu tänavale ei saa seda tehnilistel põhjustel viia ? Alajaam lähedal, optika toomine ei tohiks probleem olla, lennukoridorist peaks kilomeetri jagu eemal olema.. Ainult inimasustust on vähem, mis masti kilbina kaitseks..
Volli kuule, sealt mastist 200m kaugusel Väljaku tänaval on samuti NATO sõjaline objekt. Täitsa jama kas pole:-)
Mast kuulub Politsei- ja Piirivalveametile. Minu andmeil antud asutus kaitseministeeriumi alla küll ei kuulu. Politseiautod on ka sõjalised objektid või? Mõnel vennal hirmus luul peal…
Vaata Kolli, selleks ma tõingi ekstra välja lõigu ja toonitasin asja rasvaselt:
Masti kasutatakse praegu nii sisejulgeoleku tagamiseks kui ka riigikaitselisel otstarbel.
Mast kuulub küll PPAle aga jutt on kasutusest.
Eesti õhuväe radarid ja terve BALTNET on integreeritud NATO ühtsesse õhukaitsesüsteemi ja PPA saartel asuvad mareradarid on sama moodi nüüdseks integreeritud NATO merevalvesüsteemi. Augusta helikopterid on ka PPA omad aga tegelevad nii merereostuse seirega, haiglatevahelise patsientide transpordiga jne aga primaarne funktsioon on neil tänapäeval SAR-valmidus NATO õhukaitse jaoks. Kui PPAl ei ole helikopter SAR-valmiduses, siis ei turva Eesti Õhuruumi ka ükski NATO lennuk.
Ega asjata EI likvideeritud Kuressares Merevalvekeskus ja mitte kiusu pärast EI resideeru üks PPA Augusta helikopter pidevalt Kuressaare kordonis – nende asjade taga ei ole mitte mingi luul vaid objektiivne reaalsus.
Kui meie vaenlane oleks NATO siis võiksime rääkida mingist elavast kilbist. Paraku on meie potentsiaalsel vaenlasel tsiviilohvritest ükskõik ja mingit elava kilbi jura ei ole mõtet pähe võtta.
Pealegi, kui sõda jõuab Kuressaarde on targem omale valge lina ümber võtta ja Kudjape poole minema hakata.
Volli, paluks tõestust su jutule. Ma võin ka pastakast igasugu möla välja imeda.
Ma ei tea mis kujul sa millele tõestust tahad aga võtan teemaks oleva asja lühidalt kokku:
Valgamaalane, Number 132, 13 November 2014 — Kindral Kert väisas Valgamaad:
”… NATOs oli vahepeal käibel fraas: suur nelik. Nendeks olid Suurbritannia, USA, Prantsusmaa ja Eesti. Nüüd on lisandunud Saksamaa, kes samuti ühinenud küberkaitsega ja räägib otsustavalt kaasa.» Põgusalt puudutas kindral NATO eelhoiatussüsteeme Eestis – need on meie eriteenistused ning õhu- ja mereseire radarid. …”
http://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=is&oid=valgamaalane20141113&type=staticpdf
Endine kaitseväe juhataja, nüüdne NATO Kollektiivse Küberkaitse Kompetentsikeskuse töö kordineerija jne Johnnes Kert rääkis sel teemal ka Kuressares käies. Küsisin kaks korda üle, millega selle masti näol on tänapäeval tegu, kuna mina ei suutnud oma kõrvu uskuda. Erukindral ei suutnud aga uskuda saarlaste juttu, et see iseseisev mast, mille funktsioone ta kirjeldas, on nüüdseks hoopis Kuressaare kesklinnas asuva kooli hoovis.
PS. radaritesüsteemidega olen varasemas elus isiklikult kokku puutunud – osalesin aastate eest, kui oli olemas veel Eestil Piirivalve, idapiiri seiresüsteemi väljatöötamisel firmas Thomson-CSF Naval Combat System.
EDU!
Kirjutan siis selle PPA helikopterite värgi ka lahti, see asi on kajastatud dokumendis ”Sõjalise kaitse arengukava 2009 – 2018”:
Õhuvägi
ÕHUVÄELE HANGITAKSE TRANSPORDIKOPTERID, MILLEGA SAAB TRANSPORTIDA
INIMESI, TEHA VAATLUSLENDE JA VAJADUSEL TOETADA SISEJULGEOLEKUT.
Lisaks eespool mainitud vajadusele hankida õhuväele täiendavaid keskmaaradareid,
tuvastati arengukava koostamise käigus ka selge vajadus
transpordikopterite järele. Tegemist on võimalikult laia kasutusalaga multifunktsionaalsete
kopteritega, millega on võimalik rahuajal transportida isikkoosseisu,
sooritada vaatluslende, teha meditsiinilisi evakuatsioonilende,
samuti vajadusel toetada sisejulgeolekut (nt piirivalvet otsingu- ja päästelendudega).
Korralik pääste- ja otsingulendude võime (Search and Rescue –
SAR) on ka NATO õhuturbehävitajate Eestis baseerumise üheks eelduseks.
Sõnajalgade kopter on ka natuke suurem, kui Eesti Õhuväe Robinsonid R-44.
Eesti Õhuväel EI OLE transpordikoptereid ja PPA sisejulgeoleku kopterid täidavad hoopis primaarsena riigikaitselisi funktsioone. Kui PPAl ei ole helikopter SAR-valmiduses, siis ei turva Eesti Õhuruumi ka ükski NATO lennuk. Seetõttu ei resideerugi üks helikopter pidevalt Saaremaal ja näiteks Kuressaarest Tallinna ei sa ka PPA helikopteriga ühtegi haiget transportida, kui vähemalt üks PPA Augusta ei ole samal ajal SAR-valmiduses.
Kolla, ole siis tugev ja ära rohkem pastakast mõga välja ime. :)
Piirivalve mereseire radarite süsteem ei ole minu andmeil praeguseks hetkeks isegi mitte Mereväega integreeritud, veelvähem NATO mingi mereseiresüsteemiga. Jah, sellest on räägitud juba aegadest, mil piirivalvesse mereradarid ilmusid, et võiks ju kokku hoida ja pilti jagada näiteks Mereväega.
Baltnet on hoopis teine teema, pilt Öhuväele kuuluvatest õhuradaritest jookseb Leetu juhtimiskeskusesse. Siin selgelt inegreeritud süsteemiga tegu.
Okei, Kuressaare mast. Laseb vaenlane selle pilbasteks ja siis? Mehitatakse iga radar operaatoriga ja seire käib edasi. Kuressaare mastil ei ole praktiliselt mingit strateegilist tähtsust sõjalisest vaatevinklist vaadatuna. Hävitama peab just mereäärsed radarid ja kui neid pole, siis pole mingit pointi Kuressaare raudkolakal. Ma saan aru, et kodanik Vollile jubedalt see mast pinnuks tagumikus, aga pole ikka ilus rahvast ka selle pärast hirmutama hakata.
Sellele ei saa ma hästi pihta, et miks siis kopterit Roomasaares hoida ei taheta. Agusta, mitte Augusta ja Kuressaare kordonit ei eksisteeri juba eelmisest aastast.
Esiteks – meie radaritest, juhtimiskeskusest ja sideseadmetest koosnev õhuseirevõime on osa NATO integreeritud õhu- ja raketikaitse süsteemist (NATINAMDS – NATO Integrated Air and Missile Defence System) ning toodab ja edastab katkematult (24 tundi ööpäevas, 7 päeva nädalas) situatsioonipilti meie piirkonna õhuruumist.
http://www.mil.ee/et/kaitsevagi/ohuvagi
Eestil ju ei ole merelisi miltaarradareid! Neid alles plaanitake soetada sõjalise kaitse arengukava raames:
”Eestil on umbes 800 kilomeetrit merepiiri, mida hetkel ei suudeta kontrollida (puuduvad vastavad militaarradarid). Samuti ei oma me reaalset relvastust vaenulike sõjalaevade tõrjumiseks.
Mereteede kindlustamiseks ja dessandiohu vähendamiseks oleks ainsaks mõeldavaks lahenduseks mobiilsetel platvormidel rannakaitseraketid nagu harpoon mille patareid saaks infot mereradari võrgult. Tegemist oleks kalli, kuid vajaliku investeeringuga.”
Sellesk tuligi Merevalvekeskus kuressaares likvideerida, et sisejulgeoleku radarisüsteeme saaks segamatult riigikaitselistel eesmärkidel kasutada ja sarnaselt õhuväe militaarradarite värgiga, siduda NATO seiresüsteemiga. Millega täpselt ja kuidas, seda mul ei ole õigust ütelda.
Miks kopterit Kuressaares ei taheta hoida, sellest kirjutasi juba ülalpool.
Ei ole see mast mulle pinnuks silma, ise kirjutad ju ka ”Laseb vaenlane selle pilbasteks ja siis? Mehitatakse iga radar operaatoriga ja seire käib edasi.” Mulle on pinnuks silmas, et sõjaline objekt on kooli hoovis!
EDU!
Ja miks Merevalvekeskus likvideeriti?
Ei ole merevalvekeskust seni veel ära likvideeritud. See et mõni on ära läinud, on üsna tavaline kaadri voolavus.
Aga sinu jutt PPA mereseireradarid on integreeritud NATO mingisse ütsesse merevalvesüsteemi on vale! Ma tean, kust tean, seda kahjuks öelda ei saa:-) Seega ei ole see Kuressaare raudkolakas mingi NATO sõjaline objekt.
Kert ütles? Sellise kaliibriga tegelane teab sul jah midagi mingi sidemasti otstarbest. Temasuguse jaoks see nagu iga suvaline mobiilimast.
Mis tolku oli Kuressaare keskuse kaotamisega, kui Tallinnas keskus sama tööd edasi teeb?
Mis vahet, kuskohas kopter SAR valmisolekus baseerub? NATO lennuk võib ju ka Saaremaast läänes merre kukkuda. Tallinnast kiirem reageerimine või?
Kert vast sellest mastist ei tea, küll teab ta aga Eesti riigikaitselistst seiresüsteemist. Masti, kus pole midagi muud, kui mõned raadiolingid, toimimise põhimõtet tean aga mina – see ongi ühenduslüli PPA (piirivalve) mereradaritega. Seetõttu võtsingi selle masti teema üles, kui Kert Kuressaares rääkis sõjalistest õhu- ja mereseiresüsteemidest. Kui peale kahekordset üleküsimist sai selgeks, et me ikka räägime ühest ja samast asjast, siis oli Kerdi kord kohmetuda, kui tõin välja, et see mast asub hetkel haridusasutuse hoovis, otse koolihoone kõrval.
Aga loe üht vana kirjutist:
http://lok.org.ee/kirjutised/kirjutis-nr-9/
Kas arvad tõesti, et täna on olukord ikka sama hapu, kui selles kirjutises kirjeldatakse?
Ei, ei ole. PPA radarisütemid on riigikaitselise funktsiooniga (nagu ka selles kommentaaritavas artiklis on mokaotsast mainitud) ja andmed jooksevad automaatselt ühtsesse NATO seiresüsteemi.
Võtame lihtsa näite — Hiiumaa merealade maakonnaplaneeringu kooskõlastamine.
Tuugenite rajamise kohapealt võttis seisukoha just Kaitseministeeriumi infrastruktuuri osakonna juhataja
kaitseinvesteeringute asekantsleri ülesannetes toonitades, et rajatavad tuulepargid ei tohi häirida PPA mereradarite vaadet. Mis ise arvad, mis see kaitseministeeriumi asi on, mida PPA mereradarid näevad? Selles probleem ongi, et Eestil ei ole militaarseid mereradareid ja algselt Piirivalve radarid, mis on nüüd PPA kirjas, ongi tegelikult militaarkasutuses.
Jah, ma tõesti ei tohi detailidesse laskuda, kuidas see asi hetkel töötab. Nagu ka PPA logistikabüroo juhataja Veiko Kopameesmsaab vaid uldistades ütelda, et Masti kasutatakse praegu nii sisejulgeoleku tagamiseks kui ka riigikaitselisel otstarbel. Konkreetne info on kaitstud riigisaladusega.
PS. Jah, SAR reageerimine on Tallinnast kiirem – ega SAR-valmidus tähenda ainult kopterit ja piloote. Sellel asjal peab olema suurem tugiteenus, kui F1 autol. PPAl on kolm AgustaWestland AW139. Olukord on aga selline, et ligi kolmandik ajast peab AgustaWestland AW139 olema hoolduses. Kahe AgustaWestlandiga oli isegi see probleem , et aegajalt olid mõlemad korraga plaanilises hoolduses. Kuressaares saab kopter resideeruda ainult siis, kui kõik kolm on lennuvõimelised. Teine probleem on veel asja juures — pilootide tööaeg läheb ”lõhki”, seetõttu vormistatksegi pidevalt piloodid olema ”koduses valves”.
EDU!
Ongi nii. https://www.politsei.ee/et/kontakt/mere–ja-lennupaaste.dot
Kuressaare merevalvekeskus täiesti eksisteerib.
Volli, järjekordne möga.
Ära ole ni kärsitu.
http://www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=50489&kat=1
Suvine uudis, ju siis plaanid muutusid. Fakt on ju see, et keskus hetkel eksisteerib, aga Volli siin näe hoopis räägib, et keskus kaotati ära kuna plaa-plaa-plaa mingi sõjaväe värk käib.
Volli, see mida sa praegu reaalsena üritad rahvale serveerida on pelgalt KJ plaan, mis ei ole praegusel hetkel realiseerunud. Arikkelgi aastast 2010. Tegin ka sellest eelnevalt juttu, et sellest plaanist on räägitud.
PPA mereseiresüsteem ei ole integreeritud Eesti Mereväe ning veelvähem Nato merevalvesüsteemiga. Võib-olla millalgi tulevikus.
Seda ma ju just kirjutasin, et võrreldes aastaga 2010 on paljud asjad muutunud.
KJ plaan oli soetada omale mereseireradarid. Neid aga ei ole soetatud ja võeti kasutusele PPA radarisüsteemid. Seda konkreetselt tähendabki lakooniline lause ”Masti kasutatakse praegu nii sisejulgeoleku tagamiseks kui ka riigikaitselisel otstarbel.” Loodan, et suudad vahet teha, mis on sisejulgeoleku tagamine ja mis on riigikaitse ning mida tähendab sõna praegu.
EDU!
Räägi ja usu mida tahad Volli, su jutt on niivõinaa läbinisti siin mäda.